Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Slovenští architekti navrhli fascinující dům na Mallorce

Info ikona
Dům na Mallorce

Najít správné místo, ideální pozemek a navrhnout dům se středomořskou atmosférou. Tak znělo zadání pro architekty ze slovenského ateliéru Beef, pro které bylo důležité také to, aby byl dům energeticky úsporný.

Terezie Benoni | 8. 06. 2023

„Na základě předchozí spolupráce jsme byli osloveni na realizaci slunečního středomořského útočiště před deštivými přechodnými obdobími našich zeměpisných šířek. Součástí zadání byl i výběr toho správného místa, včetně opakovaného ověření možností a potenciálu pozemku. Tento proces nám umožnil nasát atmosféru největšího z Baleárských ostrovů ve Středozemním moři. Mallorka je navzdory mantry o baště masového turismu především nádherná přírodní krajina, kde zde protkána kamennými městečky s jasnými hranicemi. Když opustíte město, jste okamžitě v přírodě plné typicky středomořské flóry,“ popisují autoři projektu ze studia BEEF, který založili Rado Buzinkay a Andrej Ferenčík. „Byli jsme fascinováni původními kamennými domy a specifickou světelnou scénou jejich interiérů, stíněných charakteristickými okenicemi. Už tehdy jsme věděli, že chceme navrhnout dům, který by převyprávěl přesně takovou atmosféru. Po roce hledání se nám podařilo najít pozemek v oblíbené vilové čtvrti se čtyřmi vzrostlými borovicemi ve výhledu, do kterých se náš klient okamžitě zamiloval. V souladu s přísným místním regulativem jsme navrhli kompaktní hmotu osazenou na strmém terénu. Vykousnutí z této hmoty v místě pátí na severní straně domu umožňuje příčné provětrání a prosvětlení spodního obytného podlaží.“

Galerie: Dům na Mallorce
Mohlo by se vám líbit

Původní materiály a místní kolorit

„Od začátku byl pro nás důležitý i energetický aspekt návrhu. Chtěli jsme minimalizovat období, po které je nutné prostor domu klimatizovat. Navrhli jsme proto vícevrstvou fasádu s masivním kamenným obkladem na povrchu, která má výrazný potenciál akumulovat tepelnou energii a tím pádem pozitivně přispívat k celkové energetické bilanci domu. To platí pro chlazení, ale také naopak pro topení. Použití místního lomového kamene pro fasádu je zároveň odkazem na mallorskou architekturu. Po celém ostrově najdete takový kámen použitý ať už na původních domech nebo na obyčejných zídkách podél silnic,“ vysvětlují architekti, kteří se inspirovali místním stavitelstvím. Technologie nasucho ukládaných kamenných stěn bez pojiva má na Mallorce tradici, která sahá až do prehistorických dob a od roku 2018 je zapsána jako součást kulturního dědictví UNESCO. Masivní zjev kamenné fasády přerušují štíhlé desky podlaží z prefabrikovaných betonových dílců. Hluboké okenní perforace ve fasádě mají zase zabránit přehřívání interiéru v letních měsících. „Místní motiv okenic jsme reinterpretovali do velkoplošných posuvně-sklopných panelů s lehkým dřevěným rastrem, které vytvářejí jakousi nárazníkovou zónu s přirozeným prouděním vzduchu mezi interiérem a exteriérem a zároveň vytvářejí ty pravé středomořské atmosféry her světla a stínu. Dům lze větrat přirozeně, komínovým efektem pomocí velkého světlíku umístěného ve středu domu nad schodištěm. Interiér je záměrně laděn střídmě a nechává vyniknout většinou na míru vyrobeným zařizovacím prvkem. Měli jsme možnost účastnit se celého procesu stavby domu až po zařízení interiéru jako autorský a technický dozor investora. Za tu dobu jsme poznali místní specifickou stavební kulturu a zvyklosti, které nám rozšířili obzory a posílily naše přesvědčení, že architektura musí respektovat historický a kulturní kontext místa, kde vzniká.“

Zdroj článku