12 důvodů, proč jste pořád unavená - 2. část

Jestli nás něco trápí bez rozdílu věku, pohlaví či rodinného statusu, tak je to únava. Život se zrychluje, nároky se zvyšují a mnozí z nás v podstatě ani neumí vypnout. Co dalšího může stát za tím, že celý den zíváte, i když máte pocit, že spíte dostatečně?
Napsala Ivona Horváth Souralová Vydáno 17. březen 2016
12 důvodů, proč jste pořád unavená - 2. část
7. Vynecháváte snídaně
Energie z jídla pohání vaše tělo, které přes noc pomalu spotřebovává to, co bylo k večeři. Takže když ráno vstanete, je potřeba energii zase doplnit. Vynecháte-li snídani, budete se cítit pomalá. „Dát si zdravou snídani je jako rozdělat oheň v krbu – nakopnete tím svůj metabolismus po klidovém nočním režimu,“ míní doktorka Amy Goodson z texaské kliniky Bena Hogana. A jako ideální start doporučuje třeba ovocné smoothie s granolou a mandlovým mlékem nebo vajíčka s celozrnným chlebem a řecký yogurt. 
 
8. Dáváte si kávu ve špatný čas
Vstáváte jen s pomyšlením na kávu a vaše první kroky směřují do kuchyně ke kávovaru? „Jako lidské bytosti jsme ovlivňovány 24hodinovým biologickým cyklem, který se nazývá cirkadiánní rytmus. Jde o jeden z biorytmů, tedy kolísání aktivity a bdělosti, a má ho na svědomí hormon kortizol, jehož produkce je nejvyšší mezi 8 a 9 ranní,“ ozřejmuje Brendan Brown v magazínu Art of Wellbeing. „Nejlepší čas na kávu je tudíž mezi 10:00 a 11:30 a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou, kdy hladina kortizolu přirozeně klesá a tělo dávku kofeinu uvítá.“ Nicméně na odpolední kávu pozor, stále platí, že čím dříve si ji dáte, tím lépe. 
 
9. Neumíte říct ne
Také se vám stává, že v dobré víře kývnete na všechno, o co vás druzí požádají, protože vám přece nijak nevadí pomoct? Upéct sušenky na oslavu narozenin, uplést svetr pro kolegyni, koupit dárek pro tchýni a k práci si ještě přibrat slibný přivýdělek – žádný problém! Jenže když se toho sejde moc, člověk je pak ve stresu a hrozí mu vyčerpání s přechodem do letargie. Abyste se udržela ve zdravé mentální kondici, naučte se říkat ne – alespoň na něco nebo jednou za čas. Je to těžší, než to zní, protože se člověk obává, že si přibouchne dveře zajímavých příležitostí nebo přinejmenším někoho naštve. Ve skutečnosti to ale není tak horké a vy zjistíte, jak je může být tohle krátké slovo osvobozující. 
 
 

Další články

Reklama