Co potřebuje vaše spodní prádlo? Tu nejlepší péči

Určitě se pečlivě staráte o svoje šaty, sukně nebo halenky, které jsou na očích. Jak si na tom ale stojí skvosty, které nosíte pod nimi? Spodní prádlo potřebuje stejnou péči jako všechny ostatní kusy oblečení – čím déle vydrží, tím méně často budete kupovat nové.
Napsal Ivana Ašenbrenerová Vydáno 21. listopad 2013
Co potřebuje vaše spodní prádlo? Tu nejlepší péči


Spodní prádlo nosíte každý den, proto se vyrábí z jemných materiálů, aby bylo lehké, pohodlné a savé. Pokud ho ale budete prát v pračce dle libosti, s čímkoli vás napadne, asi vám takové krajkové kalhotky moc dlouho nevydrží. Jak o spodní prádlo pečovat, nám poradila Eliška Kadlecová, odborná konzultantka exkluzivního nákupního klubu Fashion Days, která vyučuje údržbu materiálů na vysokých textilních školách.

  1. V případě jemného spodního prádla je důležité myslet na složení, tedy materiál. Máte-li jistotu, že je čistě bavlněné, můžete je prát i na vyšší teploty. Ale jde spíše o výjimky, většina i bavlněných materiálů obsahuje kvůli pružnosti syntetický elastan, který se vyššími teplotami může poškodit. Jeho nitky se uvnitř textilie naruší, potrhají a pak lezou ven. Vysoké teploty, 60 °C a 90 °C pak neprospívají ani jiným materiálům, například saténu apod.

  2. Krajky, kamínky a jiné aplikace – to všechno jsou velmi choulostivé části, které je lepší umístit do speciální pevné zapínatelné síťky nebo pouzdra, které prádlo v bubnu pračky ochrání před tlakem a oděrem.

  3. Používejte při praní program určený na jemné prádlo a dodržení předepsaného váhového limitu. Jak říká Eliška Kadlecová, i jí je někdy při zapínání poloprázdné pračky líto neuvyužitého místa.

  4. Víte, jaký materiál je při výběru spodního prádla nejvhodnější? Rozhodně bavlna, protože je prodyšná, dobře saje a je hypoalergenní, takže je vhodná i pro ženy, které trpí nějakým typem alergie, zejména alergické dermatitidy. „Díky své hebkosti, měkkosti a šetrnosti k pokožce je pro celodenní nošení jednoznačně nejlepší volbou,“ říká Eliška Kadlecová.

  5. Dívejte se, co je napsáno na štítku, aspoň v okamžiku, kdy si spodní prádlo kupujete (obvykle pak štítek ustřihneme), a řiďte se uvedenými symboly. V případě, že už jste štítek ustřihla u všech kalhotek a podprsenek, pamatujte si, že cokoli pružného nebo syntetického (tedy obsahujícího elastan) by se nemělo prát na více než 40 °C.

Použitý zdroj: Fashion Days v rámci Fashion Days Academy


Další články

Reklama