Dejte si detox a zhubněte III

Po troše teorie a týdenní přípravě na detox jdeme konečně do toho. Představujeme vám očistný jídelníček, na jehož konci na vás čeká štíhlá postava!
Napsal Zuzana Hošková Vydáno 31. květen 2013
Helena Christensen Helena Christensen

Zapomeňte na půst. Dietoložka Monika Divišová ze studa Wellnessia si pro vás připravila spoustu dobrot! Lehkou verzi vašeho jídelníčku se vyplatí dodržovat sedm dní. Tento čas vyplňte potravinami a aktivitami, které máte rádi. Jedině tak se vám totiž bude chtít k detoxu vracet a pravidelně ho zahrnout do svého životního stylu.

Ano, jsou zde jistá omezení, ale neustále si opakujte, že odlehčením jídelníčku dáváte svému tělu šanci na regeneraci a nastartování zdravých stravovacích návyků.

Jak na to?

1. Sedmidenní očistnou kúru každý den nastartujete pitím teplé vody s citronem.

2. K snídani si dejte čerstvou šťávu, ovocný salát nebo zelené smoothie.

3. K svačině si naservírujte opět ovoce a posypejte je několika mandlemi.

4. Oběd by měl zahrnovat některé z těchto surovin: dušená zelenina, jáhly, celozrnná rýže, quinoa, batáty, luštěniny, mořské řasy, semínka. Připravit si z nich můžete lahodnou polévku nebo zeleninové rizoto.

5. Odpoledne si dejte jen zeleninový vývar nebo smoothie.

6. Kromě všech zmíněných potravin můžete používat i olivový olej a čerstvé bylinky.

7. Jezte pomalu, pořádně kousejte a dávejte si malé porce.

8. Nesolte, neslaďte a pečlivě dodržujte pitný režim (až 3 litry denně!).

9. Detoxikaci podpořte přírodními potravinovými doplňky (například zeleným ječmenem a řasou chlorellou).

Recepty podle dietoložky Moniky Divišové:

  • Ovocné smoothie – má tu výhodu, že se dobře se tráví a je jednoduché na přípravu. Do mixéru nalijte vodu (nebo rýžový nápoj), banán, další sezonní ovoce, pár lžic jemně mletých ovesných vloček, pár mandlí, bílý jogurt nebo tofu natural, doslaďte sirupem z agáve nebo lžičkou medu.
  • Green smoothie – listová zelenina vám pomůže snížit vysoký cholestrol a je doslova nabitá vitaminy a živinami. Do mixéru dejte vodu, hrst zelené listové zeleniny (rukola, polníček, špenát, mangold, římský salát…), půlku banánu, jablko nebo hrušku, šťávu z citronu. Vše dobře několik minut mixujte.
  • Čerstvý zeleninový džus – nakoupit ho můžete v jednom z fresh barů, nebo si ho připravte sami. Vždy ale zvolte vyšší procento zeleniny než ovoce. Vyzkoušet můžete například šťávu z mrkve nebo řepy, jsou sladké a budou vám chutnat.
  • Proteinový nápoj s vitaminy – na českém trhu lze koupit celou řadu velmi kvalitních nutričních směsí, které obsahují vše, co by jídlo mělo na jednu porci obsahovat. Kromě bílkoviny by měly obsahovat i celé spektrum vitaminů a minerálních látek.
  • Husté polévky – polévka je opravdu grunt! Připravte si ji z červené čočky, cizrny či fazolí.

Další články

Reklama