Reklama

Fenomén RAW aneb živá strava

Je to aktuální žhavý trend ve výživě, kterému podléhá čím dál víc lidí. Raw znamená surové nebo syrové, základem raw jídelníčku jsou jídla z ovoce, zeleniny, semínek a oříšků zpracovaných za nízkých teplot do 42 – 45 °C. Pokud vás raw a vitariánství láká, nechte se inspirovat našimi tipy!
Napsal Vydáno 12. září 2015
Fenomén RAW aneb živá strava

Proč se raw potraviny neupravují nad teplotu vyšší než 42 stupňů? Příznivci raw jsou přesvědčeni o tom, že jen tak zůstanou zachovány všechny prospěšné enzymy a živiny.
Jídla, ať už slaná nebo sladká, na první pohled vypadají tradičně, jen se připravují především mixováním, klíčením, případně vysoušením.

1. Nejlepší seznámení: raw sladkosti
Moje první setkání s raw stravou bylo stylové: v cukrárně Sweet Secret of Raw. A když jsem si objednávala pistáciový cheesecake, byla jsem trochu skeptická. Přeci jen trochu věřím tomu, že jakmile se do koláčů nemá kostka másla a neupeče se, nemůže být tak dobrý. A tak jsem opatrně zakrojila do té zelinkavé raw sladkosti, ochutnala a... málem se roztekla blahem! Byl to ten nejlepší dort, který jsem jedla! A extrémně sytý díky mixu ořechů a kokosového mléka, takže jsem pak ani po několika hodinách nepokukovala po svačině.

Vyzkoušejte: cukrárnu Sweet Secret of Raw (www.sweetsecretofraw.cz), My Raw Café (www.myraw.cz), Jídlo lásky (www.jidlolasky.cz) v Praze, Rócafé v Litomyšli nebo Florian Café v České Lípě.

2. Na oběd či na večeři: raw restaurace
I coby vitariáni si můžete pochutnat na pizze, hamburgeru nebo těstovinách. Jen, pravda, pizza z raw surovin je trochu jiná: místo těsta se dělá ze semínek a oříšků, salsu nahrazuje kešu dip, na pizze najdete sušená rajčata, čerstvé bylinky a oregano. Hamburger není z hovězího, ale z ořechů a těstoviny se vyrábí třeba z cukety.

Vyzkoušejte: restaurace Secret of Raw (www.secretofraw.cz), RawCha (www.rawcha.cz) nebo Plevel (www.restauraceplevel.cz) v Praze.

3. Když chcete vědět víc: víkendový seminář
V Resortu Poppy u Karlových Varů probíhá pravidelně kurz raw a vegan food pod vedením zkušených odborníků. Vědomý životní styl s sebou kromě organické stravy nese i pohyb a relaxaci, proto jsou součástí víkendu také lekce zdravotní jógy, chození v trávě, terapie v solné jeskyni a balneo procedury.

Vyzkoušejte: Relaxační víkend s kurzem raw vaření v Resortu Poppy, www.resortpoppy.com

4. Na nákupy: www.rawhlik.cz
Na www.rawhlik.cz najdete pohromadě informace, recepty a širokou nabídku potravin pro milovníky raw, vegany a příznivce superpotravin. Najdete tu produkty od českých i zahraničních značek, které segmentu raw a superpotravin kralují, například superfood od Iswari, veganské dobroty od Lifefood nebo raw čokoládové pochoutky od Cocoa, rostlinné alternativy k majonéze, sýru, různé druhy rostlinných mlék a spoustu druhů čerstvého ovoce a zeleniny. Všechny potraviny si navíc můžete nechat dovézt do 90 minut kamkoliv po Praze a Brně. Můžete tu načerpat základní informace o raw food, veganství či superpotravinách, najdete tady i recepty.

Vyzkoušejte: www.rawhlik.cz

5. Do kuchyně: Super mixér
Univerzální pomockou do kuchyně je mixér, v něm si můžete připravit smoothie z ovoce, zeleniny a semínek, polévky... Je důležitý, aby mixér měl silný výkon, aby dokázal to nejlepší vytáhnout jak z tvrdých druhů zeleniny i jemných bylinek.

Vyzkoušejte: supermixér NutriBullet za 3299 Kč, www.delimano.cz

Kristýna Mazánková

Další články

Reklama