Reklama

Očkování na léto se slevou! Stihnete to?

Všichni se těšíme na dovolenou, relaxování, dobrodružství u vody nebo v lese. A všichni dobře víme, jaké riziko to pro nás znamená – ohrožené zdraví.
Napsal Edita Langpaulová Vydáno 10. květen 2013
Očkování na léto se slevou! Stihnete to? Očkování na léto se slevou! Stihnete to?

Přitom ne vždy je encefalitida osudová rána pro naše tělo. Někdy může být průběh velmi mírný. Objeví se bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů, avšak po několika dnech obtíže samy odeznějí. U šťastnějších z nás může nemoc touto fází skončit a dojde k úplnému uzdravení organismu.

Holá fakta

Kdo by na to ale spoléhal? V loňském roce u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 573 obyvatel. Zemřeli tři lidé. V porovnání s okolními zeměmi je bohužel ČR smutně ve vedení v počtu případu klíšťové encefalitidy. Není to jenom tím, že loni klimatické podmínky této infekci nahrávaly. Je to i laxnost k očkování. Zatímco ve srovnatelném Rakousku je očkovaných 88 procent lidí, u nás je to jen 19.

Relativně vysoký výskyt zůstává u dětí ve věku 5–14 let. Ale ani jejich rodiče na tom nejsou nejlíp. Nejvyšší výskyt byl zjištěn ve věkových skupinách 45–59letých. Ti jsou v případě nemoci ohroženi nejen fyzicky, ale i existenčně. Pokud se nakazí dítě, odnese to vleklou a nepříjemnou nemocí. U dospělého se přidá i starost finanční. Málokoho uspokojí nemocenské dávky v době, kdy bude nutná vaše léčba. Proto svojí případnou nemocí neohrožujete jen sebe, ale celou rodinu. Velmi závažný průběh má nemoc také u starších lidí, kteří jsou touto nemocí rovněž hojně postiženi.

Akce do konce roku

Jestli vám je víc než 16 let a jste u VZP, máte nárok na příspěvek 750 Kč po aplikaci prvních dvou dávek. Stačí si vyzvednout na pobočce pojišťovny voucher a objednat se do jednoho z osmnácti očkovacích center v republice. Tam vám vakcínu aplikují. Při návštěvě v ordinaci si zakoupíte první dávku, kterou vám v centru potvrdí do voucheru z VZP. Zároveň si uschováte doklad o zaplacení této vakcíny. Pak bude následovat druhá dávka v rámci očkovacího schématu a taktéž bude potvrzena. Po aplikaci této dávky můžete jít na pobočku pojišťovny a na základě obou dokladů o zaplacení vakcín a vyplněného voucheru s potvrzenými aplikacemi můžete žádat o svůj příspěvek. Příspěvek je ve výši průměrné ceny prvních dvou vakcín bez aplikace. Pokud se pro vakcinaci rozhodujete až nyní a myslíte si, že je už pozdě, nic není ztraceno. V tuto chvíli probíhá zrychlená vakcinace, kdy se druhá dávka aplikuje po 14 dnech. A už v době 10 až 14 dnů po aplikaci druhé dávky jste imunní!

Další články

Reklama