Sportujte, ale podle svého gusta

Na nic nečekejte, a pokud jste se do toho ještě nedali, začněte se hýbat. Nemusíte se hned strhnout, stačí, když budete chodit pěšky a nebudete jezdit výtahem.
Napsal Ivana Ašenbrenerová Vydáno 19. listopad 2013
Sportujte, ale podle svého gusta


Při výběru sportovní aktivity to skutečně nepřežeňte. Pokud jste až dosud nic nedělali, raději začněte pomalu a klidně třeba jen chůzí nebo něčím, co není tak náročné. Jakmile to v začátcích přepísknete, můžete se zhroutit a se sportem zase (pokolikáté už?) seknete. Začínáte-li se sportem, měli byste vědět, že při zatěžování organismu rozhodně neplatí čím více, tím lépe. Nebuďte posedlí tím, že musíte během krátké doby zvládnout to, co vaši trénovaní přátelé a známí. Přecenit svoje schopnosti je snadné, ale ty konce…

Běh, kolo, nebo aerobik?

Vlastně je to skoro jedno, každý sport má něco do sebe a každý má svoje pozitiva a negativa. Záležet by mělo hlavně na tom, co se líbí vám, tedy která fyzická aktivita vám bude dělat dobře. Ono totiž sportovat a dělat to se sebezapřením a odporem není vůbec dobře. Vybírat sport byste si měli podle toho, jakou máte povahu, co vás bude opravdu bavit – ale na druhé straně taky podle toho, co vydržíte, jaké jsou vaše fyzické možnosti (a taky jak jste na tom se zdravím).

Cvičení ve správný čas a ve správnou chvíli

Cílem není strhnout se, ale hýbat se a dát tělu to, co potřebuje. Tedy ani cvičit v příliš vysoké intenzitě, ale ani v moc nízké. Proto existují pásma tepové frekvence, kterých je celkem pět – každé slouží jinému cíli a podle toho ovlivňuje tělesné orgány a funkce organismu. Když se chcete hýbat jen pro zdraví, vaše tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 50 a 60 %, když chcete shodit nějaké to kilo, pak v 60–70 %, když chcete zvýšit kondici, pak v 70–80 %. Jestli teprve začínáte, pak vám ‚stačí‘ tepovka pro zdraví, což odpovídá rychlejší chůzi.

Soutěžte dnes s námi na http://vanoce.marianne.cz/ o dárkový poukaz na pobyt v rodinném penzionu v Kašperských Horách na Šumavě.

Další články

Reklama