Reklama

14 tipů na domácnost bez bariér I

Domov bez překážek ocení nejen lidé po úrazu, senioři nebo rodiče s dětmi. Jde vlastně o velmi praktická řešení, která zlepší kvalitu bydlení.

Napsala Kristina Šemberová Vydáno 26. listopad 2012
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
14 tipů na domácnost bez bariér 14 tipů na domácnost bez bariér

1/ Přímý vstup

Ideální je mít vstup do všech místností dostatečně široký, aby tudy v případě potřeby projel invalidní vozík (alespoň 80 cm). Počítejte i s o to větším zádveřím a dveřním otvorem o 10–12 cm širším než standard. Posuvné dveře se lépe ovládají, zejména pokud mají obdélníkové madlo. Dveře s křídly se musejí otevírat směrem ven.

Invalidní vozík
I když jste všichni zdraví, je lépe vzít rozměry invalidního vozíku jako základ úpravy bytu. Běžný typový invalidní vozík měří na délku 110–120 cm a na šířku 65–70 cm (vzadu, vpředu 45 cm). Natěsno projede prostorem širokým 80 cm, na otočení potřebuje nejméně 120 × 150 cm (dokola 150 cm) a sedící dosáhne nejvýše 120 cm.

2/ Bezpečný pohyb

Zajistěte, aby bylo vše na dosah ruky, aby byla se vším snadná manipulace a nehrozilo uklouznutí.

 • K vaně, umyvadlu i klozetu instalujte madla, kterých je možné se zachytit. Chodící senioři je potřebují výš než sedící vozíčkáři – zhruba 75–78 cm. Sklopná madla šetří prostor, měla by být od sebe vzdálená 60 cm.
 • Kohoutky vyměňte za pákové baterie, dražší s termostatem ochrání před opařením.
 • Police a otevřené skříňky jsou vhodnější než ty s dvířky, s nimiž může být náročná manipulace.
 • Nechcete-li se vzdát předložky před vanou, pamatujte na to, aby její spodní strana měla protiskluzovou úpravu.
 • Je třeba mít dostatečné množství háčků a odkládacích prostor. Převlékání usnadní němý sluha.


Kolem toalety a vany nechte alespoň 80 cm volného prostoru

3/ Plánování koupelny

V koupelně strávíme denně asi jednu hodinu. Proč si z ní nevytvořit příjemné domácí lázně?

 • Z vany se hůře vystupuje, osaďte ji madly nebo vyměňte za sprchový kout.
 • Sprchový kout by měl mít rozměr alespoň 140 × 140 cm. Na jednu stěnu do něj instalujte pohodlné sklopné sedátko – 30 cm od vedlejší stěny, na které není připevněné. Sprchový kout zakryjte zástěnou či posuvnými dveřmi o šířce alespoň 90 cm. Při volbě dveří pamatujte na tělesný rozměr všech členů rodiny – průchod pro ně musí být pohodlný.
 • Pákovou sprchovou baterii nainstalujte ve výšce 90 cm.
 • Umyvadlo by mělo být ve výšce 95 cm a o 15 cm více v prostoru. K obdélníkovému je snadnější přístup než ke kulatému. I prostor toalety je vhodné vybavit umývátkem – ušetříte si pohyb do dalšího prostoru.
 • Sedátko klozetu by mělo být ve výšce 50 cm nad podlahou (oproti běžným 42 cm). Ideální je pamatovat na to při rekonstrukci WC, jinak se používají nástavce.

4/ Bezpečnost především

Zvláště v kuchyni je třeba se zvýšenou pozorností a úpravou prostředí dbát na bezpečí při práci a pohybu. Nic nesmí zbytečně překážet.

 • Podlahu volte s protiskluzovou a bezúdržbovou úpravou.
 • Poličky a skříňky kuchyňské linky pevně uchyťte do zdi či připevněte k podlaze. Lidé se o ně často potřebují opřít, ať při chůzi, či při případném pádu.
 • Nábytek musí být především bytelný a stabilní. Ať už si dopřejete designovou ikonu, nebo zrenovujete stůl a židle po babičce, musejí vás udržet, když se o ně pořádně opřete nebo zachytíte při pádu. Ostré rohy můžete opatřit plastovými chránítky. Sklo u nábytku představuje zbytečné riziko.
Číst 1329 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:03
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama