Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

14 tipů na domácnost bez bariér II

Při úpravě bydlení se snažte odstranit co nejvíce překážek a problémových míst.

Redakce Marianne | 30. 11. 2012

5/ Kuchyňská linka

Vozíčkáři si zpravidla nechají postavit kuchyň na míru svým potřebám, ostatním stačí drobné úpravy, které jim usnadní pohyb při vaření a manipulaci s nádobím.

  • Osoby s omezenou pohyblivostí vaří převážně vsedě, linku potřebují spíše delší než hlubší. Hloubka 60 cm stačí, ale pro komfortní krájení a manipulaci s nádobím je třeba alespoň 70–90 cm dlouhá plocha ve výšce 70–80 cm. Aby se dalo u pracovní desky sedět, měl by pod ní být volný prostor. Spodní skříňky pod ni tedy neinstalujte nebo je odstraňte, chybějící úložné prostory nahradí kontejner na kolečkách. Spodní skříňky na dalších místech by měly být plně výsuvné. Snadněji se s nimi manipuluje a je lepší přístup k jejich obsahu.
  • Horní skříňky umístěte níže, lidé starší či o berlích se nemohou rukou natáhnout příliš vysoko či daleko do jejich prostoru. Dno horních skříněk by mělo být ve výši brady. Nahoru vyklápěcí dvířka vyžadují pohyb rukou dopředu a vysoko nad hlavu, volte proto raději užší skříňky s dvířky. Drobné úchytky nahraďte většími pohodlnými madly.
  • Myčku, lednici, mrazák a troubu umístěte výše, zhruba 70–90 cm nad podlahou, vsedě z nich lze potraviny a nádobí snadno vyndat.
  • Lidé upoutaní na vozík potřebují pracovní desku níže než lidé, kteří u ní stojí (ve výšce 80–85 cm). Ve společné domácnosti problém vyřeší elektricky polohovatelná pracovní deska nebo vytvoření dvou pracovních prostorů.

6/ Plánování kuchyně

Podmínkou je dostatečný manévrovací prostor (alespoň 2,7 × 2,7 m) a logické rozmístění úložných prostor a spotřebičů na lince dle způsobu používání. Ideálně v řadě vedle sebe, proti sobě, do písmene L či U – lednice, přípravný prostor a dřez (s místem pod linkou) a varná deska s odkládací plochou.

Pohodlné vaření

  • Vedle varné desky a trouby ponechte alespoň 30 cm plochy s nespalným povrchem pro odkládání nádobí.
  • Průchod mezi kuchyňskou linkou a zdí či druhou částí kuchyňské linky musí být minimálně 1,5 m.
  • Velmi šikovné je propojení kuchyně s jídelnou či jídelním koutem a obývákem. Pokrmy lze převážet na servírovacím vozíku.

7/ Bez prahů

Při úpravě bydlení se snažte odstranit co nejvíce překážek a problémových míst. Prahy nejsou uvnitř domácnosti potřeba. Nechcete-li se jich vzdát, použijte nízkou přechodovou lištu. Plánujete-li rozsáhlejší rekonstrukci, zvažte kompletní přestavbu interiéru tak, aby měl co nejméně rohů a zatáček, chodba by měla být rovná a široká nejméně 1,2 m.

Bez prahů neznamená bez dveří

  • Dveře nesmějí omezovat v pohybu mezi místnostmi. Vybírejte lehké a stabilní, aby se samy nezavíraly, široké alespoň 80 cm.
  • Toužíte-li po skleněné výplni, volte nerozbitné sklo nebo drátosklo, a to pouze v horní polovině dveří.
  • Místo kliky instalujte po celé šířce dveří madlo, které můžete uchopit kdekoli. A to do výšky maximálně 110 cm (nad případný zámek).
  • Snadno se obsluhují posuvné dveře. Pokud nezajíždějí do stěny, ale pohybují se po ní, vyžadují volný prostor pro pojezd alespoň 1 m.
14 tipů na domácnost bez bariér II