Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Bez bariér v loftu

Brod Hart toužil po domově, kde by se mohl bez problémů pohybovat na svém invalidním vozíku, a přitom by v něm nemusel slevovat ze svých stylových požadavků. Ideální prostor pro realizaci svého snu nakonec našel v bývalé továrně na piana.

Redakce Marianne | 28. 11. 2012

Pro člověka odkázaného na kolečkové křeslo by se jako ideální bydlení jevil nově vybudovaný bezbariérový byt, od počátku uzpůsobený jeho potřebám. Brod je ale kreativní osobnost a toužil po domě, kterému už léta vtiskla určitou atmosféru. Líbil by se mu typický londýnský viktoriánský dům se širokým schodištěm, ale to by znamenalo nepřekonatelný problém.

Intenzivní hledání (a noční můry z povolení k přestavbě) se vyplatilo, když našel to správné místo – bývalou továrnu na piana. Díky vlastním nápadům se mu podařilo ji přetvořit v domov snů. „Chtěl jsem žít v bytě, který pro mě bude plně funkční,“ vysvětluje Brod. „Když jsem objevil starou továrnu na piana, okamžitě jsem se do ní zamiloval, přestože mi bylo jasné, jak obtížné bude přeměnit výrobní prostor na obytný. Jako pro vozíčkáře je pro mě většinou náročné navštěvovat domy mých přátel, proto jsem chtěl mít bydlení, které bude přístupné každému.“

A to se také podařilo. „Moji přátelé teď u mě doma pořádají oslavy svých narozenin, a to je přesně to, po čem jsem toužil. Hrozně rád přijímám návštěvy, takže tu už bylo hezkých pár hlučných nocí,“ usmívá se.

Brod zvolil trvanlivý nábytek a také styl, který odolává času. Většina předmětů v jeho bytě je prakticky nezničitelná a ani esteticky nestárne. Nová dubová podlaha v prvním patře byla ponechána bez ochranného nátěru. Pro Broda bylo velmi osvobozující zbavit se strachu, že kolečky svého křesla poškodí povrch podlahy, a tak škrábance a oděrky povýšil na stylotvorné prvky, které bytu dodávají zabydlený vzhled.

Sám svůj styl popisuje jako směsici funkčnosti a emocí s nostalgickým podtextem. „Mám rád industriální charakter této budovy. Myslím si, že prvky, jako je luxusní postel nebo mohutné sofa, jej mohou jenom umocnit.“

Jeho oblíbené předměty mají v novém domě viditelné místo. „Když jsem ten prostor koupil, válela se tu akorát hromada kabelů a rozlámaných okapů. S chutí jsem to vyklidil! Zrenovoval jsem stará okna a do přízemí vsadil nové rozkládací dveře, které vyrobil můj strýc. Je to skvělý pocit, mít je stále otevřené a nechávat v létě proudit hudbu ven,“ říká Brod, který naplnil svůj byt nostalgickými doplňky. „V polici v horním patře mám starou klaviaturu Casio, kterou jsem zdědil po dědovi. On miloval hudbu stejně jako já, ale začal se učit hrát, až když šel do důchodu. Nechávám si ji, aby mi připomínala, že nikdy není pozdě začít se učit něco nového.“

Nákupy po síti

„Brouzdání po internetových obchodech a bazarech mi nahrazuje návštěvy vetešnictví, která jsem dřív tolik miloval a která jsou pro mě dnes na vozíku špatně dostupná,“ vypráví Brod, který v síti eBay koupil nejen skvělou ledničku značky Maytag nebo sporák od firmy Mercury. „Jsou v perfektním stavu. Přitom stály jen část původní ceny, za kterou bych si je mohl jen těžko dovolit,“ vysvětluje. Kromě spotřebičů získal podobným způsobem i několik kusů nábytku a originální dekorace, jako je třeba trofej kozoroha na stěně.

Pánský styl

V zařízení interiéru převládá kov a dřevo, barevnost respektuje průmyslový ráz prostoru. Na ten upomínají jak nábytkové kusy jako řemeslnický ponk či kovová skříňka na nářadí, tak dekorace – pokud tak můžeme nazvat staré dopravní značky, rádia, větráky nebo volanty. I v této chlapské syrovosti je ale špetka nostalgie. Brod má rád věci s historií, která se do nich viditelně vepsala.

Bez bariér v loftu