Reklama

Chtějte kvalitu

Rustikální styl slaví velký návrat, a to nejen ve vašich chatách a chalupách. Snad každý větší výrobce má svoji rustikální řadu. Poradíme vám, co si od nich vybrat.
Napsal Edita Langpaulová Vydáno 10. červenec 2013
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Chtějte kvalitu Chtějte kvalitu

Spolu s venkovským stylem se vracejí materiály jako dřevo, kvalitní porcelán, kámen, keramika a další. Aby venkovský styl nevypadal kýčovitě, vybírejte si kousky z kvalitních materiálů. Ty horší nemusíte poznat na první pohled, ale až když je vezmete do ruky, detailně prohlédnete a osaháte. Vašemu novému interiéru můžou pokazit celkový dojem.

Autenticita především

Dobré dřevo, kov i sklo by měly být těžší a měli byste cítit jejich texturu. Na pohled je patrné, že mají nepravidelnou kresbu na povrchu. Taková věc je neopakovatelný unikát a bude se vyjímat na vašem stole nebo v místnosti. Autenticita s ohledem na prostředí, do něhož je předmět zasazen, je to nejcitlivější při tvoření rustikálního designu. Dekoracím a laciným napodobeninám se proto raději vyhněte. Pokud se sami nevydáte po stopách starých předmětů, poohlédněte se po nových designových kouscích, vyrobených z kvalitních materiálů a kombinujících v sobě tradici s moderností.

venkov5

Originální rustikální kousek nabízí nově Villeroy & Boch, zde najdete kousky z nezaměnitelné břidlice. Břidlicové kusy jsou použity spolu s akáciovým dřevem v multifunkčním stolním etažéru. Dá se použít k různým příležitostem a účelům, a pokud nebude přímo na jídelním stole, doporučuji ho umístit jako solitér. Břidlice jako taková se dnes často v interiéru používá jako obklad do koupelen, kuchyní a obytných místností. Zpravidla se jím obkládá část stěny nebo sloup, tím pak tvoří jednoduchý, a přitom efektní doplněk interiéru. Pravý kámen má stejně jako další přírodní materiály svoje specifické vlastnosti – je ohnivzdorný, voděodolný, takže se hodí zejména poblíž krbu, kamen nebo do koupelen nad umyvadlo.

Návrat k materiálu

Kromě etažéru najdete v řadě Artesano, kde byl použit kvalitní porcelán, hnědé dřevo či korek, misky, hrnky, talíře, kořenky, prkénka nebo třeba olejničky. Také skleněné výrobky jsou ručně vyráběné z vysoce kvalitního varného borosilikátového skla. To je vysoce tepelně odolné, a proto jsou tyto výrobky určeny nejen pro potěšení oka, ale i pro přípravu a podávání horkých nápojů. Jiným téměř vytlačeným materiálem je železo. Modernější variantou této zemité suroviny je slitina ocel, ze které se dnes vyrábějí nejen svícny, ale i lustry, lucerny, využívá se i při výrobě nábytku. Ovšem i kvalitní ocel je postupně nahrazována jinými slitinami.

kanafas kanafas_copy kanafas1

Na dotek příjemnějším materiálem jsou látky. Ty původní hledejte v látkách typu kanafas nebo panama. Kanafas pochází z 15. až 16. století, kdy tkalci v horských oblastech zhotovovali látku ze lněné či konopné hrubé příze. Ostatně název kanafas je odvozen od názvu rostliny konopí. Struktura je na povrchu – na rozdíl od jiných látek – viditelná. Původní barevnost jako indigově modrá, červená, žlutá, černá dnes osvěžují modernější kombinace a typické kostičky se nahrazují různě širokými pruhy. Comeback slaví i známá panama, která se používala převážně jako podklad k výšivkám. Její modernější odnož, kterou naleznete například v kolekci Cotton Panama, se dělá z kvalitní bavlny, má hustou a výraznou texturu, a tím i dlouhou životnost. Navíc je pokryta vrstvou teflonu, dodávající ještě lepší povrchové vlastnosti. Nenasákne vodu a je odolnějším proti skvrnám.

Číst 1896 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:12
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama