Reklama

Hebkost pod nohama I

Není to jen obyčejná podložka, zajišťující teplou podlahu. Na měkký koberec s vysokým vlasem se můžete s rozkoší natáhnout a užívat si sladké chvíle.

Napsala Anna Černotová Vydáno 06. listopad 2012
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Hebkost pod nohama Hebkost pod nohama

Jak se vyrábějí

Vázání

Vázané koberce jsou skutečným rodinným stříbrem. Na osnovu se navazují uzlíky různého tvaru; vlněné koberce mívají 8 uzlů, hedvábné i 100 uzlů na cm². Nejdražší jsou ručně vázané koberce z Asie, kvalitní jsou ale i strojově vázané, například proslulé gripperaxminsterské koberce.

Tkaní

Tkají se ručně nebo strojově do dvou základních struktur (ripsová nebo keprová vazba) a označují se podle druhu vláken, ze kterých jsou vyrobeny, např. jutové, sisalové či kokosové. Používají se jako běhouny, jsou snadno udržovatelné a snesou i náročný provoz.

Tuftování

Na tuftované neboli všívané koberce narazíte v obchodech nejčastěji. Jehly všívacího zařízení tvoří na podkladu smyčky, které lze i proříznout – pak vznikne koberec se střiženým vlasem. Střižený vlas je hustší a komfortnější, smyčkové koberce jsou jednodušší na údržbu.

Vpichování

Nejlevnější jsou filcové nebo smyčkové vpichované koberce, které se vyrábějí z umělých materiálů. Počítejte s nimi spíš dočasně – tím, že nevydrží větší zátěž, nejsou příliš vhodné do frekventovanějších místností. Ani výběr barev a vzorů nebývá tak velký jako u tuftovaných koberců.

Hedvábné či vlněné koberce se dědí z generace na generaci jako rodinné stříbro


Roztoči nehrozí

Alergici se nemusejí koberce bát, pokud o něj budou pečovat. Zatímco například laminátová podlaha díky antistatickému náboji neustále víří prachové částice, vlákna koberce oproti tomu prach i s alergeny drží při zemi. V koberci navíc roztoči nemají vhodné podmínky pro rozmnožování (daří se jim jen v temném, vlhkém a teplém prostředí), žije jich zde jen mizivé procento.

Jak vybírat?

  1. Podle doporučeného způsobu použití S výběrem pomohou i symboly na obalu. Můžete se setkat s označením ošetření proti molům, některé koberce jsou zase vyrobeny tak, aby jim neuškodilo podlahové topení. Koberce do pracovny poznáte podle piktogramu kolečkové židle.

  2. Podle kvality Životnost koberce je dána i poměrem hustoty vlákna k výšce vlasu.

  3. Podle povrchové úpravy Nešpinivá povrchová úprava (Scotchgard, Teflon protection) usnadňuje údržbu, ceny koberců se pohybují kolem 900 Kč/m².

  4. Podle ceny Levnější jsou koberce z umělého vlákna (polypropylen, polyamid, akryl). Jejich výhodou je i to, že dobře drží tvar, minusem je snadnější lámavost vláken.

Číst 2013 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:02
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama