Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Ve svém bytě dokonale propojila staré s novým

Info ikona
Skandinávský minimalismus

Vytvořit útulný prostor na 300 metrech čtverečních není snadný úkol, navíc když nechcete používat žádné barvy a nábytek pouze ten nejnutnější. Jak spolu může fungovat byt z konce 19. století se štukovanými stropy a moderní severský minimalismus?

Terezie Benoni | 31. 03. 2022

Když se před pěti lety Helle Rye procházela zrekonstruovaným bytem, zamilovala si jeho obrovská okna, balkóny, keramický krb i dvoukřídlé dveře. Přesto věděla, že byt nechce zařídit v klasickém stylu, který se nabízel. Rozhodla se rozehrát mnohem dramatičtější příběh a seznámit starý byt s designem 21. století. Protože ale severský minimalismus vychází z místní tradice, ukázalo se, že staré s novým dokonale ladí. „ Naprosto miluji život ve starém bytě. Je zde mnoho detailů, které v nových budovách nenajdete. Rozhodla jsem se pro kombinaci starých a nových věcí, protože současný design miluji. Především lampy.  Mám zde také několik starých věcí, které jsem zdědila po svých prarodičích. Je z nich cítit nejen historie, ale také to, že je už dřívě lidé používali, oblíbili si je a fungovali. Sama se pouštím do renovace nábytku, většinou oškrábu starý nátěr a znovu přetřu. Nejčastěji sahám po černé barvě, kterou jsem si zamilovala,“ popisuje Helle. Interiér zařídila v černobílé kombinaci, občas se objeví šedá a pro zútulnění zde najdeme dekorace z přírodních materiálů.

Galerie: Černobílý minimalismus v historickém bytě
Mohlo by se vám líbit

Jak dopadla proměna studentského bytu v podnájmu?

Viki si pro svůj pokoj ve společném podnájmu přála vzdušný styl bez zbytečných věcí a jednoduché zařízení. Toužila po ložnici, kde dobije energii nejen v noci, ale i přes den. Podařilo se její přání vyplnit?
mariannebydleni.cz

Život v pronajatém bytě

Domov Helle a jejího manžela Boa najdeme v Aarhusu, což je druhé největší město Dánska. Leží na východním pobřeží Jutského poloostrova při Århuském zálivu. Město je nejen významným přístavem, ale i kulturním centrem a atmosféra historického města se odráží také v bytě manželů. Najdeme zde řadu uměleckých předmětů, které ze zdejší oblasti pochází. Jsou to především zajímavé vázy, tradiční nádobí a svícny. V bytě dřív bydleli také děti manželů, ty se už ale osamostatnily a bydlí nedaleko ve svém. „Jsem ráda, když se doma sejde celá rodina a přátelé. Snažila jsem se interiér zařídit tak, aby u nás bylo všem příjemně a bylo zde dostatek koutů a posezení k příjemnému odpočinku,“ vysvětluje Helle, která malovala většinu obrazů, které v interiéru najdeme. Jakmile má čas, bere do ruky štětec a popouští uzdu fantazii. Vedle toho je zde několik plakátů, které zarámovala. „Byt je pouze pronajatý, ale před nastěhováním prošel kompletní rekonstrukcí a nemuseli jsme už nic opravovat. Jediné, co mi vadilo byly veliké barevné obrazy v jídelně. Bohužel majitel trval na tom, že musí v bytě zůstat. Nehodili se nám do celkového konceptu, tak jsme nakonec vymysleli šalamounské řešení a potáhli je černým sametem. Tvoří tak kontrast k bílému zdobenému dřevěnému obkladu. Naštěstí je všude v bytě tolik světla, že tyto velké černé plochy nevadí,“ popisuje s úsměvem Helle.

Zdroj: materiál vznikl ve spolupráci s Helle C Rye (@anordicmoment)

 

Mohlo by se vám líbit

Dvoupokojovému světlému bytu v útulném podkroví prospěla důkladná reko

Dřív nevyužitý půdní prostor se proměnil v úžasný dvoupatrový byt. V prvním patře je ložnice s prostornou ložnicí a po točitém schodišti vystoupáte do podkrovní kuchyně s obývacím pokojem. Z malého balkonku se navíc potěšíte pohledem na okolní střechy.
mariannebydleni.cz