Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Nepraktickou garsonku přestavěli v multifunkční prostor za minimální náklady

Info ikona
Nepraktickou garsonku přestavěli v multifunkční prostor s minimálními náklady

Hlavním úkolem architektů bylo pro milovníka hudby zařídit dostatečné úložné místo. Zároveň vše umístit tak, aby vznikl maximální obytný prostor, a přitom dodržet dost omezený rozpočet.

Terezie Benoni | 3. 02. 2023

Pod taktovkou Husos Architects byl zrekonstruován byt o velikosti 44 m² ve čtvrti Lavapiés ve španělském Madridu pro Niña de Elche, španělského hudebníka a performera. Architekti se pokusili zachovat co největší množství již existujících prvků. Všechny původní obklady v koupelně a kuchyni zůstaly zachovány. Zachovali také většinu z původní kuchyně, kterou pouze přetřeli novou barvou a zdánlivě nejošklivější část bytu se tak stala paradoxně tou nejstylovější, a to za minimální rozpočet. Dalším úkolem bylo navrhnout dostatečné množství úložného prostoru, který bude flexibilní, laciný a multifunkční. Po celém obvodu interiéru jsou kovové regály s dřevěnými policemi. Ty doplňují boxy na vinylové desky, držáky na reproduktory, nástěnné věšáky na kytary a další pomocné podpěry. Další úložný prostor je pod postelí. Paralelně s policemi je umístěná kolejnice se závěsy, což umožňuje skrýt jednotlivé police. Díky závěsům je možné interiér podle potřeby proměňovat, vytvářet jednotlivé zóny. Úložné prostory slouží zároveň jako zvuková izolace.

Galerie: Proměna nepraktické garsonky
Mohlo by se vám líbit

Pětičlenná rodina má konečně dostatek prostoru

Nevyhovující podkrovní byt potřeboval radikální zásah. Jeho cílem bylo vytvořit početné rodině dostatek místa, aby spolu mohla trávit čas a zároveň si její členové nepřekáželi.
marianne.cz

Atmosféru určuje osvětlení

Architekti si pohráli s myšlenkou, kolik různých podob může mít takto malý interiér. Kromě možnosti měnit jeho vyznění pomocí závěsů, je kouzelníkem atmosféry systém osvětlení. Několik typů svítidel bylo vytvořeno pomocí běžných předmětů v domácnosti, jako jsou odkapávače mopů, sítka, trychtýře anebo citrusové odšťavňovače různých barev. Světla jdou zapínat nezávisle na sobě a jejich intenzitu ovlivňuje také umístění závěsů. Posledním trikem, jak udělat garsonku maximálně variabilní, je použití pohyblivého nábytku. Stůl na kolečkách s nohama ze starého vyřazeného nábytku, slouží buď jako jídelní nebo pracovní stůl. Pohovku lze přesouvat z jednoho místa na druhé a po přestavbě polštářů se dá použít jako lenoška na čtení. Televizní plátno lze snížit nebo zvednout až ke stropu, sledovat filmy je možné ze sedačky, postele nebo od jídelního stolu. Interiér se tak může proměňovat podle aktuální potřeby. „Architektura nabízí systém možností a záleží pouze na majitelích, jak žijí svůj každodenní život a na základě toho se rozhodnou interiér zařídit. Dům či byt nabízí pouze platformu pro další tvoření k absolutní spokojenosti obyvatel,“ vysvětlují architekti.

Mohlo by se vám líbit

Malý pražský prošel zásadní proměnou, a to i přes omezený rozpočet

Návrh projektu i samotná realizace přeměny tohoto pražského bytu probíhaly během pandemie, takže tým designérů neměl jedinou možnost místo navštívit a nasát jeho atmosféru. Celý proces, od nápadu až po finální dokončení, probíhal na dálku. Jaký je výsledek?
marianne.cz
Zdroj článku