Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Jak vznikla Pracovna? "Chtěli jsme vytvořit místo, kde bude lidi práce bavit"

Sdílené kanceláře fungují v Česku už několik let. Jsou to místa, kam může za poplatek přijít pracovat každý, kdo je na volné noze a nebaví ho sedět doma. Letos v únoru přibyla v Praze na Žižkově další s příznačným názvem Pracovna. Její zakladatelé Andrea Kosařová a Honza Pelán ji od ostatních odlišili tím, že jejich členy i náhodné kolemjdoucí vítá příjemná kavárna.

Redakce Marianne | 6. 06. 2014

„K vybudování Pracovny nás přivedla naše vlastní zkušenost a nespokojenost v předchozích zaměstnáních, kde bylo téměř nemožné iniciovat nějakou změnu – ať už v dané činnosti, nebo celkově v rozhodování firmy. Štvala nás zbytečná pravidla, která by stačila jen trochu zlepšit, a firma by fungovala lépe. Ani já, ani Andrea ale nejsme typy lidí, kteří jdou standardní cestou, kdy člověk trpělivě čeká, až se dostane do vedení a bude moci své nápady konečně uplatnit. Chtěli jsme nějaký svůj vlastní projekt, kde bychom si všechno nastavili po svém.

pracanti2

Honza Pelán a Andrea Kosařová (foto: Pracovna)

Řekli jsme si, že vybudujeme místo, kde se bude lidem na volné noze hezky pracovat a kde budou mít možnost vytvářet i pěkné projekty, které rádi podpoříme,” vysvětluje Honza Pelán. Vybavit Pracovnu pouze stoly a židlemi jim ale připadalo málo, a tak ke kanceláři přidali ještě místnost, kde se cvičí jóga a kde se konají různé workshopy, a také kavárnu, kde mohou pracovat jak členové, tak kdokoli z ulice.

L1067669mL1067687m_copy_copy

Sdílená kancelář a Vlastní prostor

Andrea s Honzou dlouho hledali prostor, který by naplnil jejich představy a přání. Hlavní bylo, aby se nacházel v centru, měl alespoň 250 metrů čtverečních, dostatek světla a dobrou energii. Štěstí jim přálo a na konci loňského léta objevili ve Vlkově ulici na Žižkově báječné místo, které donedávna bylo buddhistickým centrem. Jediné, co tu chybělo, byla zahrádka. Protože ale věděli, že se bez vlastního zázemí nikam neposunou, už dál nehledali. Prostor si pronajali a začali s rekonstrukcí. 

Místo kanceláří kavárna

Největší stavební zásahy proběhly v místě, kde je nyní kavárna. Byly zbořeny tři zdi, které oddělovaly prostory využívané jako kanceláře. „Ten dům postavili v 19. století, původně tu byla hospoda a taneční sál, kde se za první republiky konaly tancovačky. Vybouráním příček jsme ten prostor zase otevřeli, a tím jej vlastně vrátili do původního stavu. Jinak jsme do stavby nijak nezasahovali. Jen jsme ve sdílené kanceláři postavili vestavěné patro, které buddhisté nepoužili a měli ho celou dobu složené. V podstatě jsme to tu jen oprášili, uklidili a vrátili vše na původní místo,“ říká Honza.

L1067712mobrazek_uprava

Příjemné zázemí v kavárně vytváří nejen milá obsluha, ale i interiér samotný. Díky velkým oknům je tu přes den dostatek světla, a když člověk zrovna nechce pracovat, může si přečíst noviny a dát si třeba kávu nebo ochutnat točenou kofeinu. A kdo se chce trochu rozptýlit, může se třeba na chvilku zvednout od stolu a prohlédnout si aktuální výstavu, která se v prostoru kavárny pravidelně obměňuje. Zajímavé je vybavení interiéru, jehož autorem je architekt Vladimír Rajšl.

IMG_9455smikIMG_9359m

IMG_9466mIMG_9433m

Výjimečnost spočívá hlavně ve volbě materiálu a v tom, že dává dohromady věci, které by se dost možná už dávno ocitly na smetišti. Oči přitahuje například stropní světlo vyrobené z bubnů praček nebo barový stolek, jehož skleněnou desku drží podstava ze závitových tyčí, plechovek na kávu a hliníkové kafetiéry.

IMG_93599m_copy

Zářící izolace a žárovka v koši

Kavárnu, vlastní prostor i sdílenou kancelář osvětlují zářivky. Většinu architekt zakryl nopovou fólií, a tím je proměnil v efektní designová světla. Vedle zářivek svítí i lustry s plastovými stínítky. Málokoho napadne, že to jsou odpadkové koše. Architekt Vladimír Rajšl pro Pracovnu vyrobil i dřevěné pracovní stoly. Zadání, které dostal, ovšem nebylo vůbec jednoduché. „Chtěli jsme stoly, které bychom byli schopni během deseti minut složit a vytvořit prostor třeba pro tančírnu, koncert nebo divadlo, které tu pořádáme. Takže nejen že jsou z lehkého materiálu, ale navíc se jeden od druhého liší velikostí, aby se na sebe daly naskládat,” vysvětluje Honza.  

L1067695mIMG_9420m

Kolik stojí pronájem a jaké jsou plány do budoucna?

Pracovna nabízí inspirativní, klidné zázemí, kde se člověk může během práce uvolnit při józe nebo se najíst něčeho dobrého – a to všechno pod jednou střechou. Ostatně, klidně se můžete přijít přesvědčit. Pracovna nabízí zkušební den zdarma. Cena pronájmu prostoru ve sdílené kanceláři závisí na počtu hodin za jeden měsíc. Nemusíte být ale nutně členy, klidně můžete přijít kdykoli za 40 Kč na hodinu a nebo se posadit v kavárně, kde za židli neplatíte nic. Do budoucna mají Andrea s Honzou v plánu vybudovat venkovní Pracovnu v parku, kde budou moci lidé pracovat na čerstvém vzduchu s připojením k wi-fi zdarma.

IMG_9380m


Foto: Zuzana Veselá

Více informací naleznete na těchto stránkách:
www.pracovna.cz
www.rajsl.cz

Virtuální prohlídka Pracovny:
http://goo.gl/nRJeJm