Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Každý detail hraje roli

Tomáš měl při zadávání parametrů nové kuchyně zvláštní požadavek – pořádně velké koše na tříděný odpad! Nesměla chybět ani mikrovlnná trouba. Ale nezatajíme ani to nejdůležitější – Tomáš vaří!

Redakce Marianne | 20. 12. 2012

Interiérová designérka: Lenka Hlaváčová

Nákupní košík

Instalace a stavební práce: 63 833 Kč
Nátěry: 1 357 Kč
Spotřebiče: 60 689 Kč
Nábytek a truhlářské práce: 113 213 Kč
Osvětlení: 5 135 Kč
Celkem: 244 227 Kč

Dekorace a doplňky
Dekorace celkem: 10 612 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 254 839 Kč

Vše o prostoru

Kuchyň se nachází v bytě panelového domu. Vchod je na konci delší rovné stěny, uprostřed protější stěny je okno.

V čem byl problém

Vybavení kuchyně bylo zastaralé. V rámci rekonstrukce celého bytu došlo i k její kompletní přestavbě. Při tom bylo třeba maximálně využít poměrně malý prostor.

Naše řešení

Kuchyňská linka zůstala ve tvaru L, také pračka zůstala v boční skříňce. Posunuli jsme sporák a dřez, aby vznikla praktičtější pracovní plocha. Pro lednici jsme vybudovali skříň v protilehlém rohu.

Barevná paleta

Základními barvami jsou bílá, zelená, šedomodrá a okr přírodního dřeva.

Výmalba

Kromě čistě bílé barvy jsme použili zelenou voděodolnou Diamond Quick Drying Eggshell 50BG 20/230, Dulux, AAA barvy, 858 Kč.

Výsledný efekt

Kuchyň teď poskytuje komfort nových spotřebičů, ale také velmi příjemný pocit z barevně jemného a harmonického prostředí, které neohrozí žádné přicházející a odcházející módní vlny. Prostor je maximálně využit se smyslem pro estetiku.


Hlavním estetickým prvkem při rekonstrukci celého bytu se stal dřevěný obklad stěn. „Volila jsem ho proto, aby byt nevypadal jako typický panelák. Dřevo působí teple a pozitivně,“ říká designérka Lenka. „Stejné dřevo bude v celém bytě, hledali jsme tedy vhodné pro všechny prostory. Mělo být světlé a matné, aby na něm byla vidět kresba a struktura. Nakonec jsme po poradě s truhlářem použili obyčejné smrkové palubky, napuštěné speciálním prostředkem a natřené lakem.“ Dřevo obkladu stěn v kuchyni určilo výběr pracovní desky na lince. Z jejího odřezku byly vyrobeny poličky na boční stěnu.

Barvu vysoké skříně v rohu a desku stolu určila barva zárubně dveří, a zelená barva podlahy, která do kuchyně přechází z chodby, byla východiskem pro volbu dalších odstínů zelené. „Přemýšlela jsem, kam je použít, jestli na skříňky, nebo na stěny,“ říká designérka. „Na lince by se tak výrazná barva musela zkombinovat s neutrálnější a v poměrně malém prostoru by působila těžce. Proto jsem volila čistě bílé lesklé skříňky a zelený omyvatelný nátěr stěn. Vybízel k tomu i fakt, že Tomáš a jeho přítelkyně nechtěli obklady. Za varnou desku jsme na stěnu přivrtali průhledné sklo.“

Designérka se snažila maximálně využít malý prostor kuchyně a vyjít vstříc požadavku na co největší množství úložných prostor, a přitom nižší pořizovací cenu. „Kuchyňské skříňky jsme koupili v Ikea. S horními skříňkami jsem šla téměř ke stropu – jako nástavce posloužily skříňky na digestoř. Skvělé bylo zjištění, že Ikea na požádání udělá v soklu zásuvky – umístili jsme je pod troubu a dřez,“ říká Lenka a Tomáš dodává: „Jsou opravdu výborné, ukládáme tam tablety do myčky a další pracovní a úklidové prostředky. V Ikea jsme vybrali dokonce i světlo – pod horní skříňky jsme namontovali koupelnové světlo, a výsledkem je výborně ozářená celá pracovní plocha.“

Řekli o proměně

Designérka Lenka Hlaváčová: „Tomáš s přítelkyní chtěli hodně úložných prostor a umístit všechny obvyklé spotřebiče včetně myčky a mikrovlnky, navíc v kuchyni měla být i pračka, která se nevešla do koupelny. Snažila jsem se tedy prostor využít maximálně, co to šlo, a k lince pokrývající celé dvě stěny přidala vysokou skříň do protilehlého rohu. K ní jsem z boku nechala přichytit desku stolu, který vyrobil truhlář na míru, a židle jsem vybírala tak, aby šly pod ni zasunout.“

Tomáš Strnad: „V kuchyni se mi dobře vaří, všechno je po ruce, a protože se mi líbí zelená barva, mám tu i příjemný pocit. Původně jsem nechtěl myčku, doteď jsem ji neměl a považoval ji za zbytečnost, ale teď vidím, že ji s přítelkyní každý den naplníme a používáme. Oceňuji také další požadavek přítelkyně pořídit hluboký dřez z granitu. Díky jeho hloubce nestříká voda na desku a díky tomu, že je z granitu, můžeme jeho odkládací plochu položit i rozpálený hrnec.“

Jak na to

  • Nejdůležitější je proměřit prostor a zvolit dispozici umístění kuchyňské linky, skříní, případně jídelního stolu. A také spotřebičů, dřezu a varné desky na pracovní ploše.
  • Zvolte si kombinaci barev a dobře zvažte, kam kterou barvu umístíte. Pokud použijete nejvýraznější barvu na kuchyňskou linku, stane se dominantní (obzvláště s lesklou povrchovou úpravou). Jste si jisti, že vám bude stále příjemná? Změnit ji budete moci jen za cenu nové velké investice, například do dvířek. Použijete-li ji naopak na stěnu, jako jsme to udělali v tomto případě my, bude obměna mnohem snadnější. A změna zpestřuje život!

Kde jsme nakupovali

  • Nábytek Základní vybavení jsme pořídili v Ikea a přidali k tomu práci truhlářských řemeslníků na míru podle návrhu designérky, s cílem využít každého místa. Díky tomu jsme dosáhli originálního výsledku za příjemnou cenu.
  • Spotřebiče Nakupovali jsme v e-shopech a s jejich službou byli spokojeni.
  • Doplňky Navštívili jsme obchody Apropos, Ikea, Naoko, Superstore DBK a měli z čeho volit, abychom dali kuchyni osobitý styl.
Každý detail hraje roli