Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Britská interiérová designérka Emma Thomas má úžasný cit pro komponování. Interiér se v jejích rukách stává notovou osnovou, na jejímž konci je barevná symfonie.

FOTO EMMA LEE / HOMES & GARDENS / IPC+ SYNDICATION

Redakce Marianne | 23. 09. 2013

Práci interiérových designérek z našeho časopisu dobře znáte. Právě díky jejich nápadům vznikají proměny interiérů, které nejenže dobře slouží, protože odpovídají životnímu stylu svých obyvatel, ale jsou navíc i esteticky zajímavé. Službu interiérového architekta, která má například v Americe, Anglii a Francii velkou tradici, u nás teprve objevujeme. Zlaté české ručičky starší a střední generace jsou zvyklé na to, že si všechno udělají samy – když jsme si uměli postavit svépomocí domy, ušít šaty, uplést svetry i opravit auto, proč bychom nezvládli zařízení vlastního bytu? Ano, jde to. Ale protože tvorba interiéru není jen otázkou řemesla, ale i výtvarného talentu a vkusu, nemusí se dobré dílo vždy podařit tak, jak si představujeme. Stačí navštívit pár přátel a sousedů a porovnat je s interiéry, které vidíte v odborných časopisech o bydlení.

Přitom krásné bydlení nemusí být jen otázkou financí. Špičkový nábytek navržený světovými designéry nám může sloužit jako vzor – je to stejné jako v módě. Znáte to – ve chvíli, kdy se mi líbí něco drahého a vím, že na to nemám rozpočet, snažím se podobnou věc najít v levnější verzi. A když vím, co hledám, většinou to také najdu!

Přesně tak můžete vnímat i tento interiér, který britská interiérová superstar Emma Thomas připravila jako dekor story. Pracuje s jednoduchými tvary, minimální barevností a rafinovanými barevnými akcenty. V jejím portfoliu, které si můžete prohlédnout na stránkách www.emma-thomas.com, najdete úžasnou sbírku krásných interiérů, které mají její charakteristický rukopis, a přitom jsou vždy ojedinělé a nadčasové.

Mimochodem, co si představujete pod pojmem nadčasovost? Já si pod tímto termínem vybavuji vilu Tugendhat – nic míň! Dokonalý a funkční nábytek Miese van der Rohe, který i po desetiletích neztratil funkci ani tvář. Přestože byl navržený ve třicátých letech minulého století, i naše generace po něm touží. Mimochodem, kromě chaise lounge byla součástí vybavení i nádherná, ve své dokonalosti jednoduchá denní pohovka – dodnes se vyrábí a její geniální řešení se stále snaží kopírovat výrobci nábytku na celém světě.

Podívejte se dobře na nábytek v tomto interiéru. Určitě není tak luxusní jako vybavení vily Tugendhat, ale i o něm jsem přesvědčená, že ani po desítkách let neztratí na své kráse. I on je vybíraný s jasnou představou. Kvalitní materiály, jednoduché tvary, kombinace až puristické čistoty (například denní válenda) s jemným tvarováním (kovový stolek vedle ní). Doplňky opět v jednoduchých, měkce zaoblených tvarech. Textil? Žádný experiment! Bavlna, len, plátno. Barvy? Jasný záměr na první pohled – černá a bílá, změkčené odstíny šedé a přírodního dřeva a k tomu přidané jediné barevné osvěžení – korálově červená.

Přístup Emmy Thomas by se málem dal vyplnit do excelové tabulky, tak jednoduchý se zdá. V tabulkách však, jak je známo, chybí prostor pro něco tak nepopsatelného, čemu u práce našich interiérových designérek říkáme magie. Každý, kdo s týmem Marianne Bydlení někdy prožil proměnu interiéru na vlastní kůži, už ví a může potvrdit. Podle doporučení designérky nakupuje nábytek a místnost pomalu dostává tvář, vypadá dobře, ale pořád jí něco chybí. V den, kdy nastává okamžik focení pro reportáž do časopisu, přichází naše interiérová designérka doladit detaily. A v té chvíli je nejlepší nechat její proces magického čarování bez vlastní iniciativy. Jedině pak se vám totiž může stát, že otevřete dveře do svého nového pokoje a v úžasu pozorujete nový prostor. Jsou v něm barvy, o kterých jste si nikdy nemysleli, že k vám patří, a vzory, které byste sami nevybrali. Je to váš krok do dalšího patra umění bydlet!

Ladění