Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Jak probíhala rekonstrukce ve 100 let starém pražském bytě?

Info ikona
Jak probíhala rekonstrukce ve 100 let starém pražském bytě?

Přeměna karlínského bytu zakladatele interiérového studia Hezkey Pavla se nesla v duchu řemeslné kvality, přírodních materiálů a doteku skutečného domova pro nového potomka.

Terezie Benoni | 18. 05. 2023

Bytový dům z roku 1899 o rozloze 67 m² v centru pražského Karlína si prošel svou historií – na dřívější architekturu, které dominovaly třeba krásné štuky a kvalitní parkety navázaly necitlivé rekonstrukce, při kterých byly překryty původní parkety linoleem, nebo originální zárubně a dveře natřeny na tmavě hnědou. Hlavním cílem rekonstrukce byl proto navrátit bytu původní charakter a zároveň posunout jeho standard pro potřeby moderního bydlení. „Byt byl původně rozčleněn jako 2+1 a po rekonstrukci se proměnil ve 3+kk. Z původního stavu prakticky nezůstalo nic. Koupelna se rozrostla a pojala umyvadlo pro dva. Největším pokojem byla ložnice, avšak s okny do ulice, což klidnému spánku nepřeje. Nyní je z ní prostorná světlá kuchyň s obývacím pokojem. Ložnice je nyní umístěna v klidné části bytu, který je situován do zeleně dvorku. Třetí místnost slouží jako dětský pokoj, který se dá snadno předělat na pokoj pro hosty,“ popisuje majitel bytu Pavel Mrázek-Argyelán, který vytváří nezapomenutelné interiéry pod hlavičkou ateliéru Hezkey, ale jeho vlastní bydlení na rekonstrukci dlouho čekalo. Nutnost rekonstrukce tak uspíšila nejen potřeba oživení a zesvětlení prostoru, ale i očekávaný přírůstek do rodiny.

Galerie: Stav karlínského bytu před rekonstrukcí
Mohlo by se vám líbit

Kombinace historických prvků a moderny

Nejdříve si majitelé mysleli, že půjde jen o kosmetické změny, nakonec po návštěvě architekty bylo jasné, že proběhne rekonstrukce se vším všude včetně změny dispozice. „Zásadní stavební úpravou bylo posunutí příčky koupelny, díky které vznikla prostorná koupelna, což výrazně navýšilo komfort a kapacitu. Dveře mezi dvěma pokoji byly zaslepeny, zárubeň však dále tvoří dekoraci prostoru a ze strany, kde jsou futra hluboká nově vznikla knihovnička,“ popisuje Pavel. Vyřešit bylo nutné zejména vytápění. Zastaralé vafky byly odstraněny a místo nich celý interiér i teplou vodu ohřívá elektrokotel. Stejně tak byl demontován plyn a vařič nahradila elektrická indukce. „Nejnáročnější ze všeho bylo opálit dveře, nově je namalovat, zajistit pískování skel, vyměnit některé kliky,“ vypráví Pavel. Repasovaná byla také štuková výzdoba, která dokonale ladí s podlahovými lištami a ozdobnými motivy, které místnostem dodávají šmrnc a styl. Podařilo se také opravit původní parkety. „Jedná se původní vysoké parkety ve velkém formátu, něco, co už se dnes prakticky nevyrábí,“ říká Pavel. V ložnici a nové šatně byly na podlaze jen OSB desky, které byly nahrazeny novými parketami. Podlaha na chodbě byla vyměněna za marmoleum (přírodní linoleum) v béžovo-šedé barvě. Vzniklo elegantní propojení parket v pokojích s podlahou v koupelně a záchodě, kde byla nově instalována velkoformátová dlažba v imitaci betonu.

 

Galerie: Byt zakladatele interiérového studia Hezkey
Mohlo by se vám líbit

Praktické vychytávky šetří potřebné místo

Chytrá řešení jsou pro menší byty vždy zásadní. V tomto bytě takových vychytávek najdete hned několik. Zesvětlení koupelny pomocí nově vytvořeného okénka, osvěžení koupelnových kachliček pomocí efektu rybí kosti, který nabízí podobné kouzlo, jako klasické parketové podlahy a hodí se jak na obložení stěn, tak podlahových ploch. A v neposlední řadě také nápadité uskladnění kol a technických prvků jako pojistek a elektrokotle do elegantních skříní. Pavel si nesmírně chválí řemeslné práce, které dodaly bytu unikátní a nadčasovou hodnotu. Detailní práce štukatérů, propojení moderního designu s historickými prvky, precizní práce s obnovou skel, původních parket a další jsou pro rodinu i celý finální prostor prvky, které povznáší byt na, bez nadsázky, jedinečné dílo interiérových odborníků. Moderní designové vypínače ABB Levit hezky doplňují historický základ. Podlahové lišty vyrobil Adam Dušek, o truhlářské prvky se postaralo studio Stylishrooms, umělecké štuky vyrobil štukatér David Čermák. V interiéru najdeme také díla mladých českých umělců – abstrakce od Kristýny Šormové, obrazy se zvířecími motivy od Adama Jílka a plakát v ložnici Michala Bačáka. „S rekonstrukcí jsme skutečně spokojení, předčila naše očekávání a bez nadsázky bydlíme v úplně novém bytě. Návštěvy zase chválí krásné původní prvky, které dostaly nový charakter a na stěnách obdivují díla mladých českých umělců. Jak příprava, tak samotná rekonstrukce (zahájena v dobách covidu) byly výzvou. Díky kolegům z Hezkey, kteří připravili kvalitní projekt a dohlíželi na řemeslníky, dopadla úspěšně.“

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku