Ložnice pro Honzu V.

Kterak si naše designérka vysnila, jak by měla vypadat ložnice našeho produkčního, a tlačila na něj tak dlouho, až se rozhodl to realizovat...
Napsala Ludmila Korecká Vydáno 05. září 2012
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Ložnice pro Honzu V. Ložnice pro Honzu V.

Interiérová designérka: Zuzana Bernasovská

Nákupní košík

ROZPOČET: 45 000 Kč

Tapeta: 9 000 Kč
Nábytek: 31 497 Kč
Knihovna: 3 000 Kč
Celkem: 43 497 Kč

Povlečení, lampy a doplňky: 34 013 Kč
Dekorace celkem: 34 013 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 77 510 Kč

V čem byl problém

Honza měl jen matraci na zemi, dvě skříňky a tři poličky. O estetickém pojetí se nedalo mluvit a o vůli s tím něco dělat taky ne.

Vše o prostoru

Byt 2 + kk v pražském paneláku má ložnici o rozměru 4 × 2,5 m. Jednu stěnu zabírá okno a dveře na balkon. Ve stěně naproti jsou dveře do chodby. Šířka pokoje ponechává jen úzký průchod u postele.

Naše řešení

Honzovo spartánské vybavení jsme vystěhovali. Konečně došlo nejen na zakoupení postele, ale i na výměnu dveří, novou výmalbu a stylový design!

Výsledný efekt

Z místnosti, která se okrovou barvou na stěnách a ‚květinovým‘ lustrem snažila zakrýt, že má hodnotu spíš kumbálu než ložnice, se stala elegantní, stylově výrazná skutečná ložnice, velmi působivá svým až divadelním charakterem.

Barevná paleta pokoje

Bílo-šedo-černou kombinaci danou tapetou a povlečením jsme doplnili modrou a fi alovou v několika odstínech, zejména na policích na stěně.

Výmalba

Primalex, šedomodrá S2010-B10G a modrozelená S3050-B10G


Náš produkční Honza Vápeník bydlí v tomto bytě deset let a na spaní měl pořád jen matraci na zemi. „Pět let jsme s Honzou v práci probírali proměny cizích bytů a já jsem se ho pořád ptala, proč nerealizujeme něco u něj. Odpovídal: Mám toho dost v práci a nemám sílu něco řešit doma,“ vzpomíná designérka Zuzana Bernasovská a Honza dodává: „Kdykoli ke mně Zuzana přišla, říkala, že spím jako vlčák na zemi, a když dělám takový časopis, měl bych i sám líp bydlet a spát jako člověk. Nakonec jsme se na tom tedy domluvili.“

První měl Honza jasnou postel. „Matrace mi sice vyhovovala, ale když člověk v zimě spí na zemi, není to zrovna to nejlepší,“ říká. „Postel jsem dlouho plánoval, a jak jsem se po ní průběžně díval, líbila se mi kovová v Ikea, tak jsem ji konečně koupil. Vyhovuje mi, že má rošt z latí a dá se rozmontovat, kdybych se náhodou stěhoval.“

I při takové myšlence se však Honza rozhodl pro zásadní změnu dveří. Staré kaštanově hnědé a značně opotřebené vyměnil za nové bílé, v souladu se svým záměrem celý pokoj prosvětlit. „Chtěl jsem, aby působil čistě a svěže. Zuzka ale nechtěla natřít stěny nabílo, prý by to vypadalo jako v nemocnici,“ říká Honza a Zuzana dodává: „Měla jsem variantu modrou, zelenou a hnědou, zvítězila modrá.“ Nejtmavším odstínem natřeli stěnu s dveřmi a kolem nich vystavěli policový systém pro knihy, kterých má Honza plný byt. Police jsou natřené v různých odstínech, zdola nahoru přecházejí od nejtmavší fialové po nejsvětlejší modrou, a tím působí odlehčeně, vzdušně a vesele.

Skutečnost, že mnohé Honzovy knihy jsou o architektuře, rozhodla také o motivu tapety. Když přemýšleli o tom, co na ní bude, hned je napadly staré rytiny historických budov. Vybrali římskou stavbu, která skvěle pokryla rozměr stěny. Tím do pokoje vnikl bílo-šedo-černý grafický prvek, který Zuzana dál posilovala. Má ho i povlečení postele s fotografiemi zvířat. „Hodně se mi líbil motiv vlka, má v sobě velkou melancholii. Na polštářích je text básně o vlkovi v dánštině a angličtině,“ říká Zuzana.

Ve hříčce se slovy pokračovala pomocí dekoračních písmen v knihovně. A kromě vlka přidala ještě dva polštáře s fotografiemi orla a koně. „Působí to jako symbolika,“ říká. „S Honzou se hodně kamarádíme, dobře ho znám, a tak jsem si i vysnila, jak by to u něj mělo vypadat.“ Vymyslela pro něj i další variantu svých oblíbených větví. „Chtěla jsem zkusit něco extravagantnějšího, a tak jsem větev natřela načerveno a zavěsila na ni bílé žárovky. Zútulňuje prostor, dodává mu slavnostní atmosféru i scénografický efekt a vtipnou nadsázku nonsensu, což k Honzovi sedí. Stejně tak velikostí předimenzované hodiny – to je hra s nesmyslem, absurdita, recese, typ humoru, který k Honzovi patří.“ Honza to ovšem vidí trochu jinak: „Zuzana se rozhodla, že mi každé ráno způsobí malý infarkt, a umístila hodiny naproti posteli.“

Řekli o proměně

Designérka Zuzana Barnasovská: „Největší radost mám z tapety, která se k Honzovi, jenž s sebou všude tahá v ruksaku knihy o architektuře, stylově skvěle hodí. Radost mám i z netradičního světla se žárovkami, které má téměř divadelní efekt, a z velkých hodin – to je nadsázka, která k Honzovi sedí. Přemýšlela jsem i o barevných závěsech, ale pak jsme od toho upustili, protože by zbytečně braly světlo, a to jsme do malé místnosti naopak potřebovali dostat. Na oknech jsou jen žaluzie. Pokoj má prosvětlenou, projasněnou atmosféru.“

Honza Vápeník: „Jsem rád, že mě Zuzana donutila ložnici předělat, kdyby na mě netlačila, nedělal bych s tím nic dalších pět let. Nejenže se mi teď dobře spí na posteli, ale probouzím se do hezkého prostředí. Už to není torzo ložnice, ale skutečná ložnice. Vybavená nábytkem, a přitom tvarově i barevně čistá a prosvětlená.“

Jak na to

  • Nemyslete si, že na ložnici, navíc velmi malou, nemůžete mít estetické nároky, že stačí matrace a lustr. Dá se z ní udělat to nejmilejší doupě!
  • Rozhodněte se, který kus nábytku z původního vybavení v ní opravdu musí zůstat, a důvody důsledně zvažte, protože ten kus ovlivní styl budoucí ložnice a další dokupované zařízení. Chcete ho podřizovat tomuto kousku z historie?
  • Pak dejte prostor své fantazii a nelitujte času při poznávání možností a produktů na trhu. Berte to jako tvůrčí hru, z jejíchž výsledků budete mít léta radost.

Kde jsme nakupovali

  • Nábytek Základní vybavení jsme pořídili na tradičních adresách – postel v Ikea a policový systém v Hornbachu. Pro stylové noční stolky a židli jsme zašli do Kartellu.
  • Doplňky Krásné povlečení na postel jsme si vybrali v Nordic Day, kde jsme pořídili i stoličku a stylové dekorace jako hodiny a nápis z dřevěných písmen.
Číst 4704 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:00
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama