Nejlepší potěšení

Zkuste si vypěstovat přísady pro gurmánské experimenty nebo si kupte kytku, po jaké už dlouho toužíte.

Napsala Eva Žallmannová Vydáno 11. únor 2013
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Květina v pokoji Květina v pokoji

Květiny jako dárek

Příležitost pro květinu je vždy, když si ji vytvoříte.

Z LÁSKY
Jelikož málokterá žena odolá květinovému daru, jsou rostliny ideálním prostředkem k rozmazlování milované bytosti. Při všem tom hýčkání pak už zbývá jen nezapomenout na chudáka kytku, aby ze záplavy lásky vyšla živá, ideálně též rozmazlená a spokojeně rostoucí.

V KVĚTINÁČI
Doporučujeme investovat do rostliny živé, v květináči, protože i ta sebekrásnější kytice nakonec uschne, zatímco péče o živou rostlinku bude udržovat stále živou i vzpomínku na příležitost, kdy jste ji darovali či dostali.

PRO SEBE
Ve voňavých čajích, koupelích nebo ve vlastnoručně vyrobeném krému se uplatní především různé druhy aromatických bylinek a květin.

Sami doma

Ze semínka, nebo ze supermarketu?
Pokud máte trpělivost, můžete mít se semínky lepší výsledky než s neduživými rostlinkami ze supermarketu, které jsou určené k rychlé spotřebě.

Vlastní značka kosmetiky
Daří-li se vám s úspěchem pěstovat třeba levanduli, je snadné si z ní vyrobit krém. Květy zalijte olivovým olejem a uzavřete v tmavé lahvičce. Po dvou týdnech sceďte přes plátno a po kapkách vmíchávejte do krémového základu, který koupíte v lékárně (např. Ambiderman). Levandulový krém chrání pokožku proti mrazu.

Něco pro labužníky

Našli jsme čtyři subtropické druhy, které se dají s úspěchem pěstovat i v bytových podmínkách.

MANGO
Zkuste si je vypěstovat ze semene koupeného plodu, jistější ale je koupit si mango předpěstované. Je to stálezelený stromek s bílými květy. Zaštipováním výhonů dosáhnete kompaktního vzhledu. Aby mango plodilo, ocení v zimě umělé osvětlení, šero mu nevyhovuje.

KUMQUAT
Toto ovoce stromu Fortunella japonica, nazývané také ‚trpasličí mandarinka‘, se konzumuje i se slupkou, která je dokonce ještě sladší než dužina. V bytě se mu daří překvapivě dobře, přes léto ocení letnění v polostínu na balkoně. Jakmile se objeví první květy, máte vyhráno, stromek plodí bohatě!

OLIVOVÁ RATOLEST
Olivovník (Olea europaea) je poměrně odolný stálezelený stromek, který můžete pěstovat za předpokladu, že v zimě nemáte tendenci přetápět interiér nebo máte k dispozici zimní zahradu. Chcete-li se dočkat plodů, musíte stromku zajistit dostatečnou zálivku, a to hlavně na jaře, v létě pak každé dva týdny hnojit. I kdyby na sklizeň nedošlo, patří olivovník mezi nejkrásnější stromy vůbec.

Číst 1949 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:05
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama