Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Oáza k práci i k zábavě

Podkrovní pokoj u Seldonových plnil více funkcí, ale řádně vybavený nebyl ani k jedné. Kompletně jsme ho proměnili a vnesli sem i styl.

Redakce Marianne | 5. 08. 2013

Interiérová designérka: Zuzana Bernasovská

„Květy třešní člověka uklidňují, ať řeší úkoly, anebo relaxuje…“

Rychlý průvodce

V čem byl problém

Pokoj v podkroví mezonetového bytu slouží jako pracovna a místo k ukládání knih, příležitostně poskytuje zázemí i hostům, neboť k němu patří samostatná koupelna. Byl tu však starý kancelářský nábytek – dva pracovní stoly, přičemž by dnes stačil pouze jeden, zatímco postel byla jedna a zapotřebí by byly dvě. V místnosti vládla neútulnost, provizorium a nuda a nic na tom nezměnila ani jedna ze stěn ostře červené barvy.

Naše řešení

Zrušili jsme starou postel, oba stoly, trojici knihoven i špatné světlo. Nechali jsme vyrobit rohovou knihovnu, která dokonale využívá vymezený prostor a zajímavě vypadá. Nový pracovní stůl s patinou udal styl dalším doplňkům, jako je dvojice skříněk, koberec a další. Vybavili jsme pokoj rozkládacím dvoulůžkem a energii do něj vnesli zajímavou tapetou.

Barevná paleta

Na jednu ze stěn jsme dali tapetu s červenorůžovými motivy. K ní jsme zvolili jemně skořicově fialový nátěr. Výrazný, svěže modrý akcent vnáší nátěr knihovny a několik modrých doplňků.

Nákupní košík

PROMĚNA
Nábytek: 102 996 Kč
Knihovna: 70 500 Kč
Lustr: 16 500 Kč
Tapeta: 3 600 Kč
Celkem: 193 596 Kč

DEKORACE
Celkem: 62 861 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 256 457 Kč

Mezonetový byt Aleny a Jiřího Seldonových z Prahy má v horním patře pokoj, k němuž přiléhá samostatná koupelna s toaletou, ale stejně pokoj už téměř pět let neposkytoval komfortní zázemí rodičům z Moravy, kteří k manželům čas od času přijíždějí. „V pokoji byla jen válenda, takže když přijeli rodiče oba, museli jsme jednoho uložit na tzv. jedničku, tedy na válendu, zatímco pro druhého zbyla tzv. dvojka, tedy matrace rozložené po zemi,“ zasvěcuje nás paní Alena. A její muž Jiří, programátor, který žije literaturou sci-fi, dodává: „Ty knihy potřebuji jako inspiraci k práci, takže stále nějaké kupuji, jenže knihovna v pokoji se už zaplnila. Knihy jsme proto měli po celém bytě.“

Z doby, kdy doma ještě potřebovali pracovat oba manželé, v pokoji zůstaly dva staré kancelářské stoly, z nichž jeden už ale pouze zabíral místo. „Dnes pokoj slouží jako pracovní místo pro Alenu – já v něm spíš občas hledám klid ke čtení,“ vysvětluje Jiří. Jakmile Seldonovi naspořili částku, na kterou odhadovali proměnu a vylepšení funkce pokoje, obrátili se na nás o radu s tím, že počítají s vyřazením starých kusů nábytku.

Interiérová designérka Zuzana Bernasovská zjistila, že manželé mají rádi dřevo. V nejmilejší formě s patinou anebo s barvou, která nese známky oprýskanosti. „Nadchli se pro šťavnaté barvy, které v pokročilém stadiu rozpadu viděli na Kubě, a tak jsem během navrhování rohové knihovny z masivu hned myslela na to, že dřevu dodáme nějaký zajímavý barevný odstín s patinou,“ říká designérka. Když návrh zaslala manželům, zaujal je a vznesli jediný požadavek, aby spodní část knihovny byla uzavřená a rozměry polic odpovídaly rozměrům šanonů.

Pro stěnu naproti knihovně Zuzka navrhla tapetu a několik desítek jejích dekorů, k nimž zvolila i odpovídající odstín barvy na nejsvětlejší stěnu naproti oknu. Všechny návrhy spojovalo, že navozují harmonii, aby se příští návštěvy i Alena při práci cítily v pokoji co nejvíc v pohodě. Seldonovi si zvolili motiv rozkvetlých třešní, ke kterému Zuzka nejprve navrhla odstín jemně modré barvy, ale manželé nakonec preferovali barvu jemně růžovou. Etnostyl pokoje výrazně ovlivnil výběr zajímavého stolu z exotického dřeva. K němu se dobře hodí dvojice dřevěných skříněk, rovněž s patinou, přírodní koberec, světlo s dýhovým stínidlem, taburet s cizokrajně působícím potahem a kovová komoda s šuplíky, která je vyrobena ve stylu starodávných cestovních kufrů. Jediným soudobě působícím kusem nábytku je rozkládací pohovka, která se tak na pozadí retro a etno doplňků dobře vyjímá.

Řekli o proměně

Vše se nakonec povedlo do puntíku, říká interiérová designérka Janka Murínová.

Designérka Zuzana Bernasovská: „V pokoji jsme zachovali dvě zóny v návaznosti na funkce, ke kterým je využíván. Dbali jsme ale i na to, aby působil kompaktně. Proto jsme na stěnu naproti knihovně umístili atraktivní tapetu. Když Alena pracuje, zároveň si tak trochu užívá jako v třešňovém sadu. Důležitým spojovacím prvkem je koberec a lustr, jehož světlá dýha protepluje jinak obvykle studeně působící modrou barvu. Problémem bylo najít odpovídající rozkládací pohovku. Náš trh jako by znal jen dvě kategorie – levné nekvalitní, a pak značkové od 70 000 výš…“

Kde jsme nakupovali

Etnostyl v celé škále

  • Nábytek s patinou Množství velkých kusů, jako jsou masivní šatní skříně, jídelní i pracovní stoly z kvalitního dřeva, ale i drobných doplňků od dekorací po polštáře jsme našli v prodejnách Snel Furniture a Le Patio Lifestyle.

Oáza k práci i k zábavě