Plastová okna pod lupou
Doporučený

Zdá se, že plastová okna s úspěchem nahrazují ta dřevěná. V čem tkví jejich obliba? A jaké vlastnosti od plastových oken nakonec můžeme čekat a co jsou jen mýty?

Napsala Komerční prezentace Vydáno 24. srpen 2012
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Plastová okna pod lupou

Ačkoliv dávají někteří majitelé domů kvůli přírodnímu vzhledu přednost tradičnímu dřevu, většina těch, kteří si v posledních letech pořídili nová okna, vybrala ta plastová. Někteří se pravděpodobně jen svezli na módní vlně, jiní však dokázali v nabídce plastových oken najít kvalitní dodavatele a využít výhod plastových oken naplno.

1

Jsou plastová okna levnější?


Obecně se traduje, že plastová okna jsou v porovnání s těmi dřevěnými levnější. To je pravda při porovnání pořizovací ceny. Zde opravdu platí, že za stejně kvalitní dřevěná okna zaplatíte více. Nicméně je třeba počítat s tím, že dřevěná okna mají v průměru delší životnost. Po přepočtu na jeden rok provozu mohou plastová okna nakonec vyjít dráže.

I u jednotlivých výrobců se však ceny za plastová okna mohou výrazně lišit. Okna jsou investicí na desítky let, a proto se nevyplatí na nich příliš šetřit. Prodejce si však pečlivě prověřte, ať nekupujte zbytečně předražená okna, jejichž cena neodpovídá kvalitě.

2

Jaká je životnost plastových oken?


Životnost plastových oken se pohybuje okolo 20–25 let. A i když nepotřebují žádnou extra údržbu, je vhodné je jednou za rok zkontroloval. Na co se konkrétně zaměřit? Především promažte speciálním olejem všechny kovové pohyblivé části a zkontrolujte, zda nepotřebuje vyměnit těsnění.

Jednou za čas také vezměte do rukou šroubovák a přesvědčte se, že nejsou povolené žádné úchyty. Při běžném úklidu nepoužívejte na mytí drátěnky ani kartáře – plastový povrch byste poškrábali. Nejvhodnější je proto mýt rámy vlhkým hadříkem.

3

Co všechno plastová okna izolují?


Při zateplování domu se ve většině případů vyměňují také okna. Kvalitní okna totiž dokáží snížit tepelné ztráty až o čtvrtinu. Přičemž platí, že okna s více komorami a s dvojitým či trojitým sklem samozřejmě izolují lépe.

Ačkoliv je izolace na jednu stranu žádoucí, není možné, abyste dům utěsnit úplně. V místnostech by se pak držela vlhkost, a tedy i plísně. Tomu zbraňuje u plastových oken tzv. mikroventilace, díky které mohou domy „dýchat“.

Kromě tepla však plastová okna izolují také hluk. Podle volby výplně můžete snížit venkovní hluk až o 30–40 dB. To může být například u dětského pláče až o polovinu a u startování letadla až o třetinu.
Číst 1120 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 14:54

Další články

Reklama