Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Podlaha pro terasu I

Pro místo, kde budete trávit příjemné letní chvíle, si vyberte podlahu, která vydrží slunce i mráz, a ještě vás potěší svou krásou.

Redakce Marianne | 28. 04. 2013

Jak vybírat materiál?

Než se rozhodnete pro materiál na podlahu terasy, odpovězte si na otázky: Bude terasa zastřešená, nebo otevřená? Se zástěnou proti větru, nebo s markýzou proti slunci? Plánujete ji pouze jako oázu klidu a odpočinku, či jako místo, kde budete s přáteli pravidelně pořádat grilovací party? Každý z materiálů je totiž jinak odolný proti povětrnostním vlivům a mechanickému poškození. Důležitá je také bezpečnost užívání, snadnost údržby, nutnost průběžného ošetřování a samozřejmě způsob pokládky. Proto se zajímejte, zda má dlažba protiskluznou úpravu – zvláště po dešti to velmi oceníte. Výhodná bude také co nejsnadnější metoda běžné údržby bez nutnosti speciálních přípravků. Potřeba natírat podlahu impregnací by vám ji také prodražila. Dlažba sama by měla být mrazuvzdorná a technologie jejího položení musí zabránit pronikání vody do podloží. Vzhledem k tomu, že konečné rozhodnutí ještě ovlivní váha materiálu, je namístě využít poradu s odborníky. S orientací v materiálu dlažby vám pomůžeme my na následujících stránkách. Nabídka je totiž tak velká, že jít do obchodu už se základní znalostí je výhoda. Toužíte po tom nejlepším přírodním materiálu – dřevu či kameni? Jistě jdete správným směrem, ale podívejte se i na vlastnosti dřevoplastu či tzv. umělého kamene z betonu. Ujasněte si, co přesně od své podlahy očekáváte, a na to se zaměřte při pročítání charakteristik jednotlivých materiálů.

Terasy z betonu

  • Granex, Omya, vibrolisovaný beton, 400 × 400 × 20/22 mm, broušené či tryskané provedení s protiskluzovou a mrazuvzdornou impregnací v několika vzorech, www.topteramo.cz, cena od 414 Kč/m² (foto 1)
  • Rhomben, Presbeton, zámková dlažba vhodná pro skladby ze dvou či tří barevných odstínů, čímž se dosáhne vizuálního prostorového efektu, nebo mozaiky s hvězdicovými tvary, rozměr 20 × 20 × 6 cm, www.presbeton.cz, přírodní barva od 350 Kč/m², černá barva 422 Kč/m² (foto 2)
  • Travertin, standard žlutá, Beton Brož, dlaždice 40 × 40 cm, 60 × 40 cm, dekorativní prvek trojúhelník 40 × 40 cm, www.betonbroz.cz, 471 Kč/m² (foto 3)
  • Best – Graso, Best, povrch standard, barva přírodní, podíl zeleně v ploše činí 27,5 %, rozměr dlaždic 20 × 20 cm, tl. 6 cm, www.best.info, 277 Kč/m² (foto 4)

V případě betonové terasy nejde o ‚litý beton‘, ale o betonové dlaždice, které se vyrábějí ze směsi drtí a cementu. Technologie výroby přitom umožňuje dosáhnout značných technologických i estetických kvalit. Betonová dlažba je pevná, odolná mechanickému poškození, snadno se udržuje a má dlouhou životnost. Je vyráběna v nejrůznějších tvarech, barvách, dezénech i povrchových úpravách. Barevná paleta sahá od bílé a černé přes modrou či zelenou až po intenzivní červenou. Povrch betonové dlažby může být hladký, ale také mít reliéf či být ostařený, je zušlechťován opracováním, jakým je např. broušení, otryskání, kartáčování, mramorování, vymývání či pískování. Dokáže tak napodobovat jak přírodní kámen (hovoří se o tzv. umělém kameni), tak dokonce dřevo. Dlažby bývají opatřeny impregnací, která zamezuje nasákavosti betonu, a tak zvyšuje jeho mrazuvzdornost, impregnací zajišťující protiskluzovost nebo omezující ulpívání povrchových nečistot.

Betonová dlažba je buď skladebná, kdy se plocha skládá z jednotlivých dílů, nebo zámková, kdy jsou jednotlivé díly tvarovány tak, že do sebe zapadají, a tak zamezují možnému posunu. Zámková dlažba je velmi stabilní, má nespočet tvarů a lze z ní vytvořit i vícebarevné plochy, mozaiky, kruhy a další variace. Vyrábí se také zatravňovací dlažba. Její tvary jsou zvoleny tak, že jimi může prorůstat tráva, případně se spáry mohou vyplnit štěrkovou drtí. Betonová podlaha se pokládá nasucho do štěrku či písku, nebo mokrou cestou do litého betonu. Využívají se také plastové terče, do kterých se dlažba ‚zaklapne‘, a kdykoli je možné vyjmout kteroukoli dlaždici nebo podlahu rozebrat. Pamatovat je třeba jen na to, že schopnost betonu akumulovat teplo a následně ho vyzařovat může být v létě v poledne nepříjemná, zatímco při chladném večeru naopak příjemná.

Terasy ze dřeva

  • Ipe Decking, CP Parquet, dřevo ipe, prkna 29 × 101/122/143 mm, www.podlaharium.cz, 2844 Kč/m² (foto 5)
  • Free Time, Gazzotti, dřevo ipe, prkna 22 × 70/100 × 800–2000 mm, www.stilparkett.cz, 3327 Kč/m² (foto 6)
  • Edition 1 Intreccio, Parador, dub, neošetřený kartáčovaný povrch, 500 × 500 × 21/42 mm, 4134 Kč/m² (foto 7)
  • Ash – jasan termo, Floor Experts Slovinsko, jasan, prkna 20 × 150 mm, www.parketypodlahy.cz, 2870 Kč/m² (foto 8)
  • Lunawood LunaDeck 2, Oy Lunawood Ltd, finská borovice, 26 × 117 × 3000/4500 mm, www.prokom.cz, 1350 až 1490 Kč/m² (foto 9)
  • Špalíková dlažba kulatá, Lesoservis, Ø 5–12 cm, v. 10 cm, horní strana zabroušená, vakutlaková impregnace, www.lesoservis.cz, 666 Kč/m² (foto 10)

Vybírat můžete z dřevin tuzemských i exotických. Liší se vzhledem, mechanickými vlastnostmi, životností a cenou. Rozhoduje i to, zda bude terasa pod střechou, nebo ne. Jestliže našemu smrku, borovici a dubu voda nesvědčí, cizokrajné dřeviny občasný déšť i potřebují, aby nepopraskaly. K nejčastěji používanému tropickému dřevu patří vedle týku bangkirai, massaranduba, cumaru, ipe nebo merbau. Jejich kladem je vysoká tvrdost a odolnost proti povětrnostním vlivům, houbám i plísním, některé nezničí ani dřevokazný hmyz. I bez mořidel nabízejí různá zbarvení od světle hnědých až po červené tóny. S řádnou údržbou však žije dlouho třeba i náš dub.

Většina dřevin, ať už tuzemských, nebo exotických, časem šedne a ztrácí původní barvu. Zpomalit přirozený proces může jen údržba. Na trhu je výběr tří základních typů ochranných prostředků, k nimž patří lak, vosk a olej. I když nejpoužívanějším je stále lak, vosk a olej jsou ekologicky šetrnější a dřevu umožňují lépe dýchat. Český smrk i borovici jím natřete za rok minimálně dvakrát.

Protože každé dřevo ve vlhku trochu klouže, což způsobují uchycené řasy, rozhodně se vyplatí ošetřovat ho protiskluznými prostředky. Pokud může z terasy odtékat voda a dřevo ze všech stran větrá a vysychá, nemusíte mít obavy, že mu déšť a sníh uškodí. Také kvůli potřebě možných oprav bude ale nejlepší, když podlahu položíte jako rošt sestavený z několika dílů, které půjdou snadno nadzvedávat.

Realizace dřevěné podlahy není snadná, v oblibě jsou proto ‚stavebnicové‘ systémy jak z prken, tak i ze čtvercových nebo obdélníkových dílců.

Podlaha pro terasu I