Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Pozor na nezdravé prostředí v bytech

Snažíme se zdravě jíst, sportovat, dostatečně odpočívat, důsledně pečujeme o ducha i o tělo. A přitom mnohdy přehlížíme další faktory, které jsou pro kvalitní život velmi důležité. Například to, že až 60 % populace trpí tzv. syndromem nezdravých budov, na který upozorňuje Světová zdravotnická organizace. Ten souvisí se špatnou kvalitou vnitřního ovzduší a projevuje se různými zdravotními problémy. Věděli jste například, že člověk za hodinu vydýchá asi 25 m³ čerstvého vzduchu, tedy přibližně jednu středně velkou místnost?

redakce8739 | 3. 11. 2014

Propagace značky JRD. Redakce neodpovídá za obsah článku.

Právě vydýchaný vzduch v uzavřených interiérech spolu s nevhodnou teplotou, vlhkostí a prachem představují riziko, jehož závažnosti často nevěnujeme pozornost.

„Akutní příznaky spojené s pobytem ve špatném prostředí se mohou projevovat v různé intenzitě a navíc zcela individuálně. Objevit se mohou nepříjemné pocity či přechodné potíže, jako je bolest hlavy, dráždění či pálení očí, až po víceméně přetrvávající problémy, které mohou vyústit v alergické reakce či chronická onemocnění dýchacích cest. Hlavním indikátorem je, že se vyskytují pouze při pobytu v daném vnitřním prostředí,“ uvádí fakta Bohumil Kotlík, doktor přírodních věd ze Státního zdravotního ústavu z oddělení hygieny ovzduší a odpadů.

Špatný vzduch a vlhkost škodí

Nedostatečné větrání je nešvar, který je zvláště v zimních měsících velmi rozšířený. Z bytu nechceme vypouštět ohřátý vzduch, aby nám nebyla zima a abychom ušetřili, proto necháváme raději okna zavřená.

„Špatné větrání se pak projeví poměrně rychle. Při vysoké vlhkosti se orosí okna a objeví se plísně na zdech. Při vyšší teplotě a nízké vlhkosti zase lidé pociťují dráždění ze suchého vzduchu. Běžný je i pocit dusnosti, bolesti hlavy a ospalost až únava, které se vyskytují v prostředí s vydýchaným vzduchem při zvýšené hodnotě oxidu uhličitého,“ říká doktor Kotlík.

Existují však inteligentní systémy, které zajistí pravidelnou výměnu vzduchu. Provádějí ji automaticky a dokonce zužitkují i odváděné teplo.

„Systém centrálního větrání s rekuperací tepla, který instalujeme do našich pasivních projektů, jako například do nejnovějších Ecocity Malešice a Park Hloubětín, udržuje v interiéru příjemnou stabilní teplotu. A přitom zajišťuje stálý přísun čerstvého vzduchu, který cirkuluje a zároveň se i filtruje. Do místnosti se navíc dostává již v pokojové teplotě, neboť zpětně získává teplo z odcházejícího vzduchu. Pachy a škodliviny jsou účinně odvětrávány a díky integrovaným filtrům se také výrazně snižuje prašnost v interiéru,“ vysvětluje fungování bytů s řízeným větráním a rekuperací tepla Jan Řežáb, majitel společnosti JRD, která se na energeticky úsporné a zdravé bydlení specializuje.

Větrání je základ - raději automaticky než ručně

Pokud bychom chtěli systém řízeného větrání nahradit vlastními silami, museli bychom intenzivně větrat alespoň pět minut každou hodinu. A to i v noci, což není úplně reálné. Vedle kvality vzduchu, který dýcháme, je navíc pro zdraví a zejména odpočinek důležitý také klid a dobrý spánek. Se systémem řízeného větrání není nutné otevírat okna, nehrozí proto hluk ani prach či průvan. V pasivním bytě je příjemný pobyt i v létě, kdy teplota uvnitř nepřesáhne 27 °C.

Pokud tak jste příznivcem zdravého a kvalitního bydlení, buďte při hledání bytů na prodej velmi obezřetní se svým výběrem a kritérii.

Hloubetin