Příběh dlažeb I

Vybíráte novou dlažbu? Tak to vám nezávidíme, protože výběr je téměř neomezený jak v rozměrech, tak ve fantastických vzorech. Dobře, aspoň trochu vás nasměrujeme…

Napsala Hana Doležalová Vydáno 06. prosinec 2012
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Příběh dlažeb Příběh dlažeb

Proč nás baví nový trend starých dekorativních dlažeb

Na výpravách za historií nadšeně obdivujeme antické mozaiky i středověké dlažby, fascinuje nás nezničitelný půvab secesních keramických obkladů a pak se vracíme domů, ke svým obyčejným koupelnám a předsíním, kam jsme kdysi narychlo pořídili dlažbu vybranou podle nejnižší ceny. Je to i váš příběh?

I my jsme na tom podobně a díky podrobnějšímu průzkumu trhu zjišťujeme, že kdybychom se do rekonstrukce podlah pustili teď, bude výsledek už naprosto dokonalý, bez kompromisů. Dozráli jsme k obdivu kultivovaného dekoru, a věřte nám, na českém trhu s keramickou dlažbou je ho spousta! Objevili jsme inspirace perskými koberci, vykládanými parketami i grafickými vzory, typickými pro počátek minulého století. Mimo to jsme objevili na trhu i staré recyklované dlažby, s krásnými vzory a autentickými šrámy. Baví nás, že teď můžeme starým interiérům vrátit jejich dávný půvab a novým bytům dodat osobitost a nadčasovou hodnotu už od podlahy.

Netradičně tradiční vzory

  1. Déchirer, design Patricia Urquiola, Mutina, dlaždice z neglazované porcelánové kameniny, 48 × 48 cm, tloušťka 12 mm, Brother & Duck, od 3276 Kč/m² (foto 1)
  2. Drac Rojizo, série 1900, Vives, dlažba vhodná do secesních vil a domů, 20 × 20 cm, Los Kachlos, 998 Kč/m² (foto 2)
  3. Patchwork, staré dlaždice, kombinace různých vzorů, 20 × 20 cm, www.luxusnidlazba.cz, 1500 Kč/m² (foto 3)
  4. Ručně vyráběné plastické dlaždice staré 80 let, 20 × 20 cm, www.luxusnidlazba.cz, 1500 Kč/m² (foto 4)
  5. Terrades Basalto, kolekce 1900, Vives, historizující dlažba, kachle 20 × 20 cm, Los Kachlos, 998 Kč/m² (foto 5)
  6. Istambul Tappeto Mix 6, kolekce Natura, Fap, dlažba, tl. 10 mm, www.designitaly.cz, 19 099,80 Kč/118 × 177 cm (foto 6)
  7. Blanco My Petatillo, La Lagartija, protiskluzové, ručně vyráběné dlaždice, 10 × 10 cm, www.lagartija.cz, 49 Kč/ks (foto 7)
  8. Série Via Emilia, Cir, historizující dlažba napodobující původní benátské betony, kolekce obsahuje šest tvarů a jedenáct barev a vedle základních dlaždic nabízí víc než sto druhů dekorů, listel a tvarovek, www.rustikalni-dlazby.cz, od 1081 Kč/m² (úvodní foto)

Všechny výhody dlažby

Nechme stranou neomezenou možnost výběru barevnosti a vzorů – keramická dlažba má i podstatnější výhody. Kvalitní dlažba vydrží na jednom místě celá staletí, neodře se ani nesešlape, nevadí jí rozlitá voda a nepoškodí ji ani rozlité čisticí prostředky. S těmi se ostatně velmi ráda přátelí – dlažba se stala nejoblíbenějším typem podlahové krytiny určitě díky snadné údržbě!

Prvoplánové argumenty, že působí chladně, už neobstojí, designéři a výrobci dnes dokážou díky technologii digitálního tisku věrně imitovat v podstatě jakýkoli materiál. A protože je ideálním povrchem pro instalaci podlahového topení, může hřát nejen pohledově, ale i skutečně. Prostupující sálavé teplo pak má stejný efekt, jako kdybyste seděli třeba u kachlových kamen. Zvolíte-li správný mrazuvzdorný materiál, můžete pomocí stejného typu podlahy propojit interiér s exteriérem a opticky i pocitově zvětšit svůj obytný prostor. Do míst, kde hrozí námraza nebo vlhkost, vybírejte z nenasákavých, protiskluzových typů. I to je dobrý důvod, proč se zaměřit na dekorativní plastické vzory!

Číst 2746 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:03
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama