Proměna: Kuchyně, jídelna a obývák v jednom

Na začátku byla omšelá kuchyňská linka, na konci obývací prostor v jednoduchém severském stylu. A k tomu pár originálních nápadů.
Napsala Marianne Bydlení Vydáno 27. červenec 2016
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Proměna: Kuchyně, jídelna a obývák v jednom

V čem byl problém

Táňa koupila byt ve svém domovském Liberci. Od začátku se jí libila jeho poloha i velká okna, ale jinak se jí zdál obyčejný – chtěla ho oživit a ozvláštnit, zejména v prostoru sdružujícím kuchyni, jídelnu a obývací pokoj. Zároveň nechtěla komplikovanou přestavbu, jen výraznou, ale finančně nenáročnou změnu.

Naše řešení

Designérka Romana Vyhnánková se rozhodla pracovat s dobrým základem a přidávat jen nezbytné věci navíc. Zachovala tedy korpusy kuchyňské linky, ale opatřila je novými dvířky a úchytkami, natřela původní kachličky a navrhla nové rozmístění nábytku v obýváku i změnubarevnosti celého prostoru.

Rozpočet 
90 000 Kč

Utraceno
86 216 Kč


Právě do tohoto bytu se Táňa Balatková rozhodla nastěhovat především kvůli tomu, že je krásně světlý, orientovaný na jih a za dobrého počasí je z balkonu vidět na Ještěd. Přes všechny přednosti si ale nové bydlení žádalo určitou dávku práce: největší otevřený prostor, který zahrnuje kuchyň, jídelnu a obývák, byl na Tánin vkus nevýrazný, a chtěla ho proto pojmout osobitěji. Se svým záměrem se jako dlouholetá věrná čtenářka Marianne Bydlení svěřila designérce Romaně Vyhnánkové a společně začaly chystat proměnu. Táňa od začátku věděla, že nechce dělat větší stavební zásahy ani měnit celou kuchyňskou linku, kterou vnímala jako nejvýraznější problém. Změna měla být pokud možno časově i finančně nenáročná a výsledek na první pohled hlavně jednoduchý – nic zbytečně komplikovaného. Táňa původně dokonce uvažovala o velkém množství barev, ale spolu s designérkou Romanou nakonec jejich počet výrazně zredukovaly, aby každý z odstínů mohl naplno vyniknout a sehrát v rámci celku svou roli. Práce na zútulňování bytu mohla začít.

Základem byla nová výmalba. Celý prostor je teď bílý s výjimkou obývákové stěny za pohovkou, kde dva odstíny modré odděluje bílý pruh. V kuchyni byla proměna nejradikálnější. Přestože na svém místě zůstaly korpusy původní linky, jsou teď osazené novými dvířky a vybavené pestrobarevnými úchytkami. Přibyl sporák s troubou a digestoří i dřez s baterií. V členitém prostoru, který na rohovou linku navazuje, je nový regálový systém na potraviny, do kterého je vsazená lednička. „Úložného prostoru je tu dost, police tak slouží hlavně na drobnosti,“ vysvětluje Táňa, která ráda vaří a hostí kamarády. S Romanou nakonec zachovaly i obklad za linkou a pouze ho natřely tmavě šedou barvou, která ladí k nerezovým prvkům a kuchyni dodává eleganci severského střihu.

Nad bílým jídelním stolem se čtyřmi klasickými židlemi značky Ton, z nichž tři Táňa ulovila u příbuzných, visí originální svítidlo s dřevěným stínítkem. Prostor obýváku je vzdušný. „Nechtěla jsem ho zbytečně zaplácávat,“ vysvětluje Táňa. Původně červená pohovka, kterou už měla, získala šedý potah. Před ní stojí dva bílé stolky a naproti neobvyklé posezení. Gymnastický kůň původně stál u Tániných rodičů na chalupě, ale jen se na něj prášilo. Stačilo ho nově očalounit a zkrátit nohy, aby mohl sloužit návštěvám k posedávání. Místo běžné knihovny se Romana s Táňou rozhodly dát přednost sestavě z dřevěných přepravek, které stojí vedle pianina. „Zjistila jsem, že v obýváku nic moc nepotřebuju,“ říká Táňa. „Stačí pár věcí a mít kam dát knížky.“

Číst 5640 krát Naposledy změněno středa, 27 červenec 2016 14:23
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama