Stačí štětec a barvy

Robert Holý si musel urychleně najít nový podnájem. Vzal první byt, který viděl – vzhledem k jeho špatnému stavu bylo nízké nájemné. V rámci šetření jsme staré vybavení kuchyně jen natřeli barvami!

Napsala Ludmila Korecká Vydáno 06. únor 2013
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Barevný byt Barevný byt

Interiérová designérka: Zuzana Bernasovská

Vše o prostoru

Kuchyň je jedním ze dvou pokojů nájemního bytu v činžovním domě. Byla a zůstala pojata jako obytná – nejen se stolem, ale i s pohovkou a křeslem.

V čem byl problém

Zařízení bylo letité a patřičně zašlé až znehodnocené. Robert však chtěl kuchyň dostat do uživatelného a hezkého stavu bez větších fi nančních investicí.

Naše řešení

Natírání a malování! Kuchyňské lince jsme doplnili jen dvoje dvířka a pracovní desku a spolu s nábytkem i podlahou jsme ji natřeli barvami. Dokupovali jsme doplňky.

Výmalba a nátěry

Základními barvami jsou tónové kombinace šedé, modré a zelené. Kontrast k nim tvoří červená a hořčicově žlutá. Použili jsme barvy Primalex. Na stěny modrou S2060-R90B a hořčicově žlutou S3060-Y20R, na nábytek černou S8005-R80B, světle modrou S2030-R90B, zelenošedou S4020-B30G, na topení zelenou S2040-G80Y. Na podlahu jsme malovali pruhy barvou Unica Adhesion Primer fi rmy Tikkurila.

Výsledný efekt

Staré věci vypadají jako nové, ale mají neopakovatelnou podobu. Originální grafi cké pojetí spolu s technickými svítidly vytváří retro styl pánského pokoje.

Nákupní košík

Nábytek: 10 670 Kč
Svítidla: 10 868 Kč
Baterie a úchytky: 2 150 Kč
Malíř: 6 000 Kč
Celkem: 29 688 Kč

Dekorace: Textil, polštáře, hodiny, zrcadlo
Dekorace celkem: 15 647 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 45 335 Kč


Kuchyň byla zařízena tak, jak to dřív bývalo – kromě linky a stolu je tu malá kredenc, pohovka i křeslo. „Rozhodl jsem se to tak nechat. Když si pozvu přátele, stejně se přirozeně shromáždíme u jídla,“ říká Robert.

Vybavení však bylo v takovém stavu, že by ho snad každý vyhodil. Robert s naší designérkou Zuzanou Bernasovskou se rozhodli dát mu nový nátěr. „Všechno jsme přetřeli, jen židle jsem vyhodil,“ říká Robert. „Byly příšerně rozvrzané a neopravitelné. I kdybych je natřel, budou si tady vrzat dál. Barevnost jsem chtěl v šedých tónech a design v pánském stylu.“ Do toho se Zuzana pustila s radostí: „Užila jsem si, že mě nikdo nenutí do sladkých barevností. Je tu černá, šedá, zelenomodrá. Aby to nebylo studené, přidala jsem krvavě červenou na pohovce a nových židlích, a na jednu zeď jsem dala skořicově žlutou. Drsnější kontrasty se k Robertovi hodí.“ Barvila se i podlaha. „Našla jsem na trhu speciální vodě odolnou barvu na podlahu,“ říká Zuzana. „Okamžitě jsme se domluvili, že namalujeme něco na zem. Robertovi se nejvíc líbily centrální čtverce v antracitově šedé a bílé barvě.“„Vypadá to nádherně,“ raduje se Robert. „Vůbec není poznat, že je to jenom barva. Proměna je neuvěřitelná – když ti na staré šedivé ošklivé lino udělají barvou pruhy, máš pocit, že máš novou podlahu.“

Design v pánském stylu pokračoval pořízením plechových světel v industriálním stylu. „Vždycky, když jsem někde viděla staré reflektory z fabriky nebo podobná svítidla, bylo mi líto, že je nemůžu použít. Teprve teď jsem našla takového člověka,“ říká Zuzana. „Jsem ráda, že jsem natrefila na někoho, kdo netrpí konzervatismem a zábranami a v bláznivých nápadech mě vysloveně podporoval. I doplňky jsme našli netradiční – svícen, který vypadá jako ze železných šroubů, háčky na ceduli s nápisy, které jsou jako ze starého nádraží, polštář s motivem stařeny, která kouří doutník. Na zeď jsme umístili plakát Robertovy oblíbené punkové kapely Dead Kennedys.“

Řekli o proměně

Designérka Zuzana Bernasovská: „Šťastná jsem z podlahy – ze šedého zašlého lina se nátěrem podařilo udělat zajímavou plochu, která vypadá jako nová a její dekor si můžete vymyslet sami. Barvy a barvení jsem si v tomto pokoji opravdu užila, a pánský styl k tomu. Kombinace grafického řešení barevnosti a starého industriálního nábytku je zajímavá i zábavná.“

Robert Holý: „Bavilo mě hledat možnosti, jak dát starým věcem novou podobu, a pak to vlastníma rukama realizovat. Věděl jsem, jaké chci barvy, ale teprve Zuzana dokázala říct, jak je rozložíme. Nadšený jsem ze světel v technickém stylu – jedno je nové, další už použitá, stropní je z nějaké továrny. K tomu třeba hodiny jako z nádraží – byt může mít prvky z veřejného prostoru, dodá vám to pocit spojení se světem.“

Jak na to

  • Nabarvit můžete opravdu všechno. Jen vyberte barvu podle materiálu, který chcete natírat – na kov, dřevo, dlaždičky, topení. Přečtěte si návod a řiďte se jím.
  • Dobře si rozvažte barevné odstíny, i když to vždycky můžete přemalovat. Vhodné je před objednáním celého množství barvy provést zkoušku, zda vám její odstín skutečně vyhovuje.
  • Lépe je kombinovat jen dvě tři barvy a ve větších plochách než příliš experimentovat.

Kde jsme nakupovali

  • Svítidla Kovová technická svítidla, která kdysi sloužila v továrnách, jsme pořídili ve Snel Furniture. K nim se hodící stolní lampu jsme koupili v Nordic Day.
  • Židle Ke kovu a chladným barvám jsme zvolili kontrastní barevný plast. Červené židle z Kare jsou navíc i pohodlně široké.
  • Doplňky Pro výběr stylových polštářů a dalších dekorací se osvědčily Nordic Day, Kare, Decoland.
Číst 4470 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:05
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama