Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Studenti čím dál častěji upřednostňují nájem před kolejí

Raději než sdílet společné sprchy, sociální zařízení či kuchyň, studenti si čím dál častěji hledají nájem a možnost bydlet s tím, koho si vyberou. Nejčastějším argumentem je především soukromí, klid ke studiu a v neposlední řadě také cena, která je mnohdy s platbou za kolej více než srovnatelná.

redakce8739 | 21. 10. 2014

Propagace značky Remax. Redakce neručí za obsah článku.

Koupě bytu pro dítě jako investice

V posledních letech se mladí studenti stále častěji místo na koleje stěhují do pronájmů. Rozhodující faktory jako větší pohodlí, soukromí a možnost bydlet s kamarády často vyvažují jen o pár stokorun vyšší cenu. Od začátku letošního roku se navíc  čím dál častěji stává, že rodiče studentů zvolí rovnou koupi bytu. Ten po skončení studia využívají jako investiční byt, určený k dalšímu pronájmu.

Důvodem je relativně nízká pořizovací cena starších bytů a také příznivé sazby hypoték. Jen pro ilustraci, cena průměrného staršího bytu v Ústí nad Labem v blízkosti centra se pohybuje kolem 400 tisíc korun. Takovou částku jsou rodiče budoucích studentů většinou schopni zaplatit rovnou. Případně se nabízí možnost využít hypotéky s kratší dobou splatnosti. Při desetileté hypotéce zaplatí klient měsíčně kolem 3 100 a celkově tak za byt s kupní cenou 460 tis. zaplatí necelého půl milionu korun. Jen za kolejné by přitom jediný student za pět let studia zaplatil kolem 150 tisíc. Pokud by ve stejném městě studovaly dvě děti, případně pokud by byt využívaly ke spolubydlení s kamarády, cenový rozdíl zmizí úplně. V následujících letech pak byt může vylepšovat rodinný rozpočet.

Pixmac000046500557

Pronájem bytu za stejnou cenu jako studentské koleje

Samozřejmě málokterý rodič si může dovolit takto investovat a obzvláště ceny bytů k prodeji v hlavním městě jsou vysoké. Je však zcela běžné, že i ve velkých městech studenti vyhledávají bydlení v soukromí. Pronájmy větších bytů, zejména v panelových sídlištích jsou velmi příznivé. Například v Praze je možné sehnat dvoupokojový byt zhruba od jedenácti tisíc korun. Za sdílený pokoj na koleji přitom studenti zaplatí měsíčně přibližně 3000 korun. Ve výsledku ve čtyřech lidech zaplatí studenti jen o pár stokorun měsíčně navíc, přičemž komfort vlastního bytu je s kolejí často nesrovnatelný. Dalším důvodem bydlení v soukromém pronájmu je i menší počet ubytovacích kapacit na kolejích. Zdaleka ne všichni studenti totiž mají na kolej nárok a nezbývá jim tak nic jiného než dojíždět nebo si najít pronájem.

Pronájem studentům má i některá specifika. Patří mezi ně například obavy majitelů z většího hluku nebo strach o vybavení bytu. Majitelé většinou upřednostňují genderově namíchané skupiny a české studenty. Studenti zase mají zájem spíše o byty, které jsou plně vybavené a jsou poblíž univerzit. Většinou hledají po dvou, a to v bytě s dalšími třemi lidmi, aby byl nájem co nejlevnější.

I přes sezónní nával studentů zbývá dost bytů i pro jiné zájemce. Rozumné je ale počkat na období mimo letní prázdniny a začátek školního roku, kdy se cena pronájmu bytů zvyšuje kvůli vyšší poptávce. Pokud chcete změnit podnájem, ať už kvůli nespokojenosti nebo kvůli snaze si zkrátit dojíždění do práce, vyplatí se sledovat nabídku pronájmu bytů v Praze a pronájmu bytů v Brně průběžně.

Pixmac000087820718