Venkovská idyla

Dřevostavbu prodchnutou skandinávským duchem obývá nedaleko od Prahy rodina blogerky Martiny Jelínkové.
Napsal Zuzana Veselá Vydáno 19. září 2014
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Venkovská idyla

Jelínkovi dříve žili v bytě v centru Prahy. Při každé příležitosti ale utíkali do přírody a snili o bydlení v domku se zahradou. Před osmi lety se na výletě nadchli pro opuštěný ovocný sad na východ od velkoměsta a rozhodli se na něm svůj sen zhmotnit společně s dalšími třemi rodinami, se kterými se podělili o náklady na pořízení rozlehlého pozemku a také na jeho zasíťování. Než ale všechno zrealizovali, aby mohli začít stavět, uplynuly tři roky. „Když bylo vše připravené, rozhodli jsme se postavit přízemní dřevostavbu a oslovili jsme šikovného architekta. Nakonec jsme však z finančních důvodů dali přednost typovému domku od společnosti Ecomodula,“ vypráví Martina Jelínková.

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.43.53

Vášeň pro krásné bydlení v sobě Martina objevila už při zařizování původního pražského bytu. Nový domek o obytné ploše 90 m2 měla vymyšlený ve francouzském venkovském stylu, ke kterému vždycky tíhla. Zanedlouho po nastěhování však přišla na to, že jí romantický styl tak úplně pro život nevyhovuje a postupně jednotlivé místnosti přestylizovala do o něco strožejšího stylu skandinávského. Zmizela tak třeba šeříková výmalba ze stěn v obývacím pokoji a nahradil ji čistě bílý nátěr.

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.47.26Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.44.57

„Zamilovala jsem si černobílou kombinaci barev, která je samou podstatou skandinávského stylu, na němž mám dále ráda jednoduchost a variabilitu. Vedle moderního nábytku z Ikea můžete postavit starožitnou komodu, a navzájem si nebudou nijak překážet,“ vysvětluje Martina. Ta je v současné době na mateřské dovolené a před ní pracovala v pojišťovně jako referentka. Přesto, anebo právě proto, že její povolání zrovna moc prostoru pro kreativitu nenabízí, snažila se vždy ‚vybít‘ doma.

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.49.06

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.48.47

Inspiraci při vybavování venkovského domu hledala na českých i zahraničních blozích o bydlení. A protože zpětně pocítila potřebu to blogerkám nějak oplatit, zveřejnila svoji práci na serveru Mimibazar.cz, kde si jí všimla Šárka z blogu Ma Maison Blanche, která fotky Martinina domu umístila i k sobě na stránky. Od čtenářek Martina sklidila řadu nadšených reakcí, a tak přede dvěma letyebrala odvahu a založila si vlastní blog, který se jmenuje My One Way (my0neway.blogspot.cz).

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.48.24

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.50.50

„Mám tendenci u nás doma neustále něco měnit a předělávat, manžel má ze mne permanentně orosené čelo,“ říká se smíchem Martina. A pokračuje, že si samozřejmě nemůže dovolit dělat finančně náročné proměny tak čas- to, jak by si přála, a tak se realizuje hlavně v doplňcích. „Na sedačku střídám dva potahy – bílý a antracitově šedý. V rámci této výměny obměňuji i obrázky, svícny a polštářky, v tomhle ohledu jsem maniak. Občas také něco vlastnoručně vyrobím. Vytvářela jsem například betonový obal na květináč, po vzoru designérky Pii Wallén křížem dozdobila kulatý tác a také našila perleťová cingr- látka na lustr v ložnici,“ popisuje blogerka. Pro vypiplávání domova pro sebe a malé dcerky – šestiletou Amelii a tříapůlletou Madalenku – se jí podařilo nadchnout i manžela. Ten je manuálně zručný, a tak jí pomohl vyrobit konferenční stolek na kolečkách z dřevěných europalet a také přidal ruku k dílu při realizaci odkládací- ho stolku ze špalku z pokácené staré hrušně.

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.50.06

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.50.33

V domě Jelínkových naposledy prošel rekonstrukcí dětský pokoj šestileté Amálky, která se chystá v září do první třídy. Z pokoje laděného do tlumených pastelových barev zmizela patrová postel a nahradila ji nízká verze s úložným prostorem. Ten nechala Martina vyrobit na míru u truhláře, stejně jako desku k psacímu stolu. Stěnu za postelí pak dodekorovala trojbarevnými kosočtverci, které nanášela ručně pomocí mycí houby na auto vytvarované do potřebného obrazce. V současnosti dělá celé rodině největší radost terasa se zastřešenou pergolou za domem. Díky ní si vysněný život na venkově mohou všichni čtyři vychutnávat plnými doušky za jakéhokoli počasí.

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.45.33

Snimek_obrazovky_2014-09-19_v_17.46.16

Číst 4099 krát Naposledy změněno středa, 14 leden 2015 15:25
Kupte si nové číslo online, doručíme jej expres až k vám domů a bez poštovného! PŘEDPLATIT

Další články

Reklama