Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Z předsíně další pokoj

Předsíň, odkud se každý raději klidil a kde se dalo narazit jen na nepřehlednou hromadu bot, se díky zásahu naší designérky Lenky Hlaváčové proměnila v rovnocennou místnost, kde se mohou lidé potkat.

Redakce Marianne | 6. 08. 2013

Interiérová designérka: Lenka Hlaváčová

Nákupní košík

ROZPOČET: 10 000 Kč

Základní úpravy: 1522 Kč
Úpravy stěn: 2514 Kč
Nábytek a vybavení: 5027 Kč
Celkem: 9063 Kč

Dekorace celkem: 4132 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 13 195 Kč

Vše o prostoru

Typická paneláková předsíň se sedmero dveřmi, starým stropním podhledem, umakartovými stěnami a linoleem s dekorem dřevěných parket se nachází v pražském bytě.

V čem byl problém

Nefunkční dispozice v kombinaci s materiály, které už dosloužily, a chybějícím nábytkem udělala z této předsíně místo, kudy se jen procházelo.

Naše řešení

Designérka se rozhodla zakrýt jistič a pojistky, využít maximum dveří a doplnit prostor o chybějící kousky nábytku.

Barevná paleta

Kombinace klidných bílých, šedých a modrých tónů s módní svěží limetkovou a petrolejovou barvou vytvořila z předsíně mladistvý, dynamický prostor.

Výmalba

Barva na stěny Primalex Profi tech: bílá, béžovo-zelená S1010-G70Y, zelená S1050-G60Y, barva na dřevo a kov Balakryl UNI mat 0100 bílá, Balakryl mat modrá S5020-B10G, vše Dům barev

Výsledný efekt

Díky lepšímu, promyšlenějšímu uspořádání zmizel z předsíně chronický nepořádek a odbavovací doba v ranní špičce je kratší.


Dva bratři si nedávno na pražském sídlišti pořídili starý panelákový byt a zabydleli se v něm spolu s dalšími dvěma spolužáky z vysoké školy. V době nastěhování udělali jen základní nutné práce, aby byt zprovoznili, a teprve po dvou letech užívání jim začalo docházet, že by se tu dalo bydlet i pohodlněji. Když se rozhodovali, kterou místností začít, padla jasná volba na předsíň.

Bojovka ‚Dokážu najít dvě stejné boty?‘, kterou tu chlapci každé ráno hráli, je omrzela, a oni požádali naši designérku Lenku Hlaváčovou o pomoc. „Byla to stará chodba s umakartovým jádrem, místnost, kde nebyl důvod se zdržovat,“ vysvětluje zadání Dalibor. „Člověk se odtud rychle klidil do pokoje. Je nás jak psů, proto bylo potřeba přidat úložné prostory a zkusit něco udělat s tím umakartem.“

Ačkoli má místnost pouhých 11,5 m², je tu z celého bytu určitě rekordní počet dveří – sedm. Právě jejich střídavé zvýraznění a potlačení se stalo základem designérčina řešení. Jeho součástí bylo i zakrytí elektrických rozvodů za dveřmi pomocí desky z dřevotřísky natřené výraznou zelenou barvou stejně jako celý vstupní prostor. Podobný trik zafungoval i v případě šedou koženkou potažených dveří, které nechala designérka natřít tmavším petrolejovým odstínem.

Dalším adeptem na zvýraznění se staly dveře do koupelny, které se díky nátěru změnily v černou magnetickou tabuli, na kterou se dá psát křídou nebo se sem dají pomocí magnetů přidělávat obrázky. Studenti tabuli vyzdobili dekorativními šiframi z oboru vyšší matematiky. Tematicky ji doplňuje tapeta s jemným vzorem tvořeným číslicemi. Prosadila se i přesto, že celý byt byl původně vytapetovaný a seškrabávání dalo spoustu práce. „Dobře, že jsme na tapety přistoupili. Skvěle se doplňují s dveřmi natřenými tabulovou barvou. Předpokládám, že ty budou mít úspěch na kolaudační oslavě. Napíšou se tam jména a budou se tam dělat čárky za vypitá piva,“ říká Dalibor.

Řekli o proměně

Designérka Lenka Hlaváčová: „Trochu jsem váhala, jestli se do proměny za daných okolností vůbec pouštět, ale pak jsem si řekla, že takových problematických předsíní bude ve starých panelácích hodně, takže by inspirace mohla být užitečná i pro řadu dalších lidí.“

Dalibor Karásek: „Chtěl bych Lenku pochválit za trpělivost, neměla to s námi lehké. Ten poslední týden byl opravdu krušný. Poprvé v životě jsem tu dělal věci, ze kterých jsem měl docela strach. S vrtáním do betonu mi pomohl můj bratr stavař, odstraňování a lepení tapet za mě zvládli kluci z produkce Marianne Bydlení a sám jsem se pustil do výroby krytu na rozvody z dřevotřísky.“

Jak na to

  • Základem úspěchu u proměn s nízkým rozpočtem je maximální využití všeho, co je k dispozici.
  • Funkční řešení předsíně závisí na dostatku úložných prostor. V našem případě přibyl k vestavným skříním otevřený věšák s botníkem určený k odkládání věcí při běžném provozu.
  • Věci se lépe udržují, věšíte-li je na ramínka než na věšáčky.
  • Tam, kde se kumuluje větší množství nesourodých věcí, se hodí uzavřené skříně, v nichž se nepořádek schová.
  • Relativně vysoký strop umožňuje nainstalovat police do hluchých míst. Pokud jsou hůře dostupné, hodí se například k uložení knih, které se nepoužívají permanentně.
  • Pohybují-li se v předsíni vyšší lidé, počítejte s tím při výběru svítidla, nemělo by jim překážet.

Kde jsme nakupovali

  • Tabulová magnetická barva a tapeta Vybrali jsme si v prodejně dánského výrobce Flügger.
  • Barvy na stěny na dřevo a kov Nakupovali jsme v největším řetězci specializovaném na sortiment barev a laků – v Domě barev.
  • Světlo, nábytek, doplňky Pořídili jsme je v obchodních domech Kika a Ikea.
  • Police a lišty V hobbymarketu Hornbach jsme nakoupili polici i lišty, jimiž je kolem stěn nově olemované původní linoleum.
Z předsíně další pokoj