Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Zařizujte s nástěnkou

Jak si udělat nový design interiéru a mít jistotu, že vše bude ladit? Ukážeme vám, jak na to! Sesbírejte vzorky barev, textilu, tapet, vytiskněte si obrázky vybraného nábytku i doplňků a pak vše rozmístěte na nástěnku.

Redakce Marianne | 5. 05. 2013

Nástěnka je skvělá vizuální pomůcka, kterou používají i profesionální designéři. Slouží k tomu, aby si člověk ujasnil svůj plán o barevném ladění místnosti, výběru vzorů a textilií, typu i uspořádání nábytku. Jakmile budete mít pohromadě všechny vzorky a obrázky, můžete je umisťovat na nástěnku, různě měnit a přeskládávat i s kýmkoli konzultovat. S nástěnkou budete mít jistotu, že jste se o všem rozhodli správně, a vyvarujete se chyb a zklamání. V některých obchodech je možné pořídit vzorky zdarma, někde si za každých pět centimetrů látky, čalounění, krytin, záclon či závěsů musíte zaplatit. Pár obětovaných korun navíc nelitujte. Je lepší zjistit, co k sobě ladí, dřív, než všechno objednáte a zaplatíte. Nemáte-li telefon, který umí fotit, noste s sebou malý fotoaparát, nikdy nevíte, na co pěkného někde narazíte.

Připravte si nůžky, připínáčky, lepicí pásku, lepidlo. Vhod přijde i základní náčrt plochy vašeho pokoje, podle kterého se při sestavování budete řídit. Jako podklad použijte bílý papír. Pokud máte vzorový obrázek interiéru, který jste si našli na internetu, v katalogu nebo časopise, přišpendlete nebo přilepte ho do rohu nástěnky. K okraji doporučujeme umístit také barevnou paletu, ve které můžete hledat barvy pro doplňky a zařízení. Lze si ji také namalovat štětcem a akvarelovými barvami. Pak se rozhodněte, co bude místnosti určovat styl (nápadná tapeta, pohovka se vzorovaným potahem, stůl, koberec, keramika atd.). Obrázek této věci umístěte na nástěnku tak, abyste k němu mohli řadit další obrázky a vzorky v logickém pořadí – materiál na podlahu či koberec, další vybavení, jako jsou židle, svítidla a doplňky, nevynechte ani takové drobnosti, jako je závěs, polštářky, vázy, prostírání apod. Pokud jste se rozhodli, že zachováte původní nábytek, vyfoťte ho a vyvěste také. Možná zjistíte, že potřebuje nové čalounění – i vybranou látku na něj připojte. Vše by spolu mělo ladit a vzájemně se nepřebíjet. Pamatujte, že méně znamená více, tudíž se snažte nástěnku nezahltit. S kombinováním věcí, vzorů a barev si hrajte tak dlouho, dokud nebudete spokojení. Lidové rčení ‚dvakrát měř, jednou řež‘ nevzniklo náhodou.