Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Zklidnění pokoje pro odpočinek

Oranžové barvě a starému nábytku odzvonilo, a tak nastal čas na velkou změnu. Designérka Klára Šumová vytvořila pro manžele Löfflerovy místo k odpočinku, po kterém dlouho toužili.

Redakce Marianne | 11. 10. 2012

Interiérová designérka: Klára Šumová

Nákupní košík

ROZPOČET: 160 000 Kč

Nábytek: 119 846 Kč
Svítidla: 2 099 Kč
Textil: 500 Kč
Koberce: 34 738 Kč
Celkem: 160 661 Kč

Polštáře, plédy, svícny, obaly na květináče:
Dekorace celkem: 21 798 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 182 459 Kč

Vše o prostoru

Obývací pokoj se nachází v přízemí nového rodinného domu. Prostor prosvětlují dvě okna. Důležitým prvkem místnosti jsou krbová kamna.

V čem byl problém

Žlutooranžová výmalba a barevné závěsy působily velice těžkým a stísňujícím dojmem. Nábytek byl provizorní a zastaralý.

Naše řešení

Knihovnu a televizní skříňku navrhla designérka sama a vyrobil je truhlář, ostatní nábytek vybrala v moderním designu. Stropní svítidlo přesunula nad sedačku.

Barevná paleta pokoje

Použili jsme jemné barvy, které nedráždí mysl, a tak umožňují opravdový odpočinek. Jako základ posloužila bílá, ke které jsou přidány barevné plochy. Na stěně je barva Primalex Bonus Color v odstínech šedá S 5005-R80B a zelená S1010-G70Y.

Výsledný efekt

Pokoj působí příjemným, nepřeplněným dojmem. Barevná výmalba za sedačkou decentně zútulňuje prostor pro odpočinek. Nábytek vyrobený na míru umožňuje dokonalé využití místnosti, sedačka spojuje pohodlnost s praktičností. Lehce přesouvatelné stolky jsou praktické.

Manželé Löfflerovi žijí v novém rodinném domku. Když se sem nastěhovali, jako vybavení obývacího pokoje použili starý nábytek po tetě paní Löfflerové. Snažili se vše co nejlépe využít. Celý pokoj několikrát přestavěli a jedna ze stěn pamatuje dokonce osm nátěrů. S výsledným dojmem však nikdy nebyli spokojeni.

„Důvodem, který vedl k oslovení designérky Kláry Šumové, byla touha po změně barevného ladění celé místnosti,“ říká Jana Löfflerová. „Oranžová barva, která byla na zdech i doplňcích, nás již unavovala, a zatoužili jsme po jiných, méně obvyklých barvách. Zároveň jsem také chtěla, aby pokoj působil klidným dojmem. Máme dvě hodně aktivní děti, a tak jsem chtěla zklidnit prostor, který nás obklopuje,“ dodává. „Práce s Klárou probíhala velice přátelsky, myslím, že brzy pochopila, co nám vyhovuje a co ne. Společně jsme vybrali novou sedačku, se kterou jsme po měsíci používání nadmíru spokojeni,“ svěřila se Jana.

Stolek pod televizi a knihovnu po společné konzultaci navrhla designérka Klára Šumová. Oba kusy nábytku jsou vyrobeny z bílého lamina a přední část tvoří dýha z modřínu. „Knihovnu jsem na zadní ploše doladila barevnými poli, která doplňují celkovou barevnou kompozici prostoru,“ říká Klára. Rozměr knihovny vyhovuje optimálnímu počtu knih a je v ní také úložné místo na drobnosti. Paní Löfflerová je knihovnou nadšena. „Klářin návrh od prvních nákresů perfektně zapadal do mé představy o využití místa a také se mi skutečně líbí jak její barvy, tak zpracování,“ říká. Její manžel je zase obzvlášť spokojený s televizním stolkem, který na první pohled vypadá jednoduše, je však dobře promyšlený. „Navržený nábytek se mi líbí,“ říká pan Löffler. „V televizním stolku se schová hromada zásuvek a nic není vidět. Je velmi praktický!“

Neodmyslitelnou součástí celého pokoje jsou krbová kamna. Manželé Löfflerovi požádali Kláru, aby navrhla stojan na dřevo. Představovali si třípatrovou konstrukci, na které bude možno odděleně uložit různě vysušené a veliké dřevo, vrchní patro je určeno na třísky. „Zvolila jsem konstrukci z oceli, která je vyplněná drátěnou mřížkou,“ říká Klára. Stojan vyrobil příbuzný manželů Löfflerových.

Konečné dekorování prostoru je ve střízlivém a jemném duchu. Klára naplnila požadavek, aby byl prostor světlý, ale přitom ne bez barev. „Na stěny jsem volila bílou jako základní barvu a k ní jsem ladila dvě další,“ říká. Za krbem je praktická šedá, příjemně uklidňující zelená barva vymezuje prostor u pohovky, a to netradičně i na stropě. Světle růžové záclony jemně osvěžují bílou barvu na zdech u oken. Současně korespondují s kompozicí barevných ploch v místnosti, například v knihovně.

„Nechtěli jsme, aby byl pokoj zahlcen zbytečnostmi, to by se nám mohlo časem okoukat,“ říká paní Löfflerová a pan Löffler se svou ženou souhlasí: „Ne, samoúčelné věci nemáme rádi! Nábytek prostě musí fungovat. Můžete mít pěkné křeslo, pokud se v něm ale nedá dobře sedět, je k ničemu.“ Doplňky tu tedy tvoří jen praktické drobnosti – jednoduché vázy, kryty na květináče v přírodních barvách, kovová lampa, polštáře různých barev a tvarů, pletené plédy či box na časopisy. Originální obrazy, které jsou umístěné nad sedačkou, namalovala paní Löfflerová, když studovala. Do prostoru barevně velmi dobře zapadly a dodávají obývacímu pokoji tak důležitou jedinečnost.

Řekli o proměně

Pavel Löffler: „Nábytek, který jsme v obýváku před proměnou měli, byl po tetě mé ženy. Skvěle nám posloužil a teta by z toho jistě měla radost, ale jeho čas už dávno skončil. Nový obývák jsme chtěli mít útulný, ale hlavně opravdu praktický – i z toho důvodu, že máme dvě malé děti. Také nechceme být obklopeni věcmi, které jsou samoúčelné. Myslím, že teď vše dohromady působí jako pěkně vyladěný celek, a to se mi líbí.“

Designérka Klára Šumová: „Množství nábytku jsem příliš neměnila, jen jsem ho designem posunula do dnešní doby a vybrala tak, aby byl kvalitní. Stolek pod televizi a knihovnu jsem navrhla tak, aby měly úložný prostor na drobnosti. Knihovna je navíc doladěna barevnými poli na zadní ploše, a tím doplňuje barevnou kompozici pokoje. Doplňky jsou jen praktické drobnosti – kryt na květináče, vázičky, lampa, polštáře, plédy a podobně.“

Jak na to

  • Pokud chcete dosáhnout uklidňujícího dojmu, použijte v místnosti jemné barvy. Bílou barvu stěn můžete doplnit světlými odstíny růžové, zelené či bledě modré. U krbových kamen je praktická šedá barva. Pomocí barev můžete také vymezit určité části pokoje a dát jim rozdílnou atmosféru. Barvu je přitom možné nanést nejen na stěny, ale i na strop.
  • Místo robustní garnýže můžete použít jednoduché ocelové lanko.
  • Taburety a stolky se dají jednoduše přemisťovat. Vmžiku tak můžete celý prostor proměnit. Taburet poslouží jako podložka pod nohy, na sezení, když vám přijde návštěva, nebo se s ním jednoduše přesunete k oknu, a využijete tak denního světla ke čtení.

Kde jsme nakupovali

  • Praktické doplňky Kryty na květináče, box na časopisy, stojan na svíčku, pletené plédy – to vše jsme našli v Ikea.
  • Hezké drobnosti V Decolandu nás nenechaly chladnými dřevěné panenky či vonný difuzér. Pěkné hrnečky s podšálky, které vám vykouzlí usměv na tváři, najdete v Superstore DBK.
  • Nábytek na míru Televizní stolek a knihovnu nám podle návrhu designérky Kláry ochotně zhotovili v truhlářství Šipka v Praze.
Zklidnění pokoje pro odpočinek