Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Naše milované botičky potřebují v zimě speciální péči

Ve správných botách se cítíme jako královny. Když najdeme ty pravé, je to jako malý zázrak, který si chceme užívat co nejdéle. Znáte to? Co dělat, aby vám boty dlouho vydržely a nezničil je ani sníh, déšť nebo sůl na chodnících?

Redakce Marianne | 16. 01. 2013

1) Na co si dát pozor v obchodě

Možná vám naše první rada bude připadat zbytečná, ale zdůraznit ji musíme. Než si boty koupíte, pořádně si zjistěte, z jakého materiálu a pro jaké účely jsou ušity.

Boty jen na okrasu

Úchvatné nové botičky si moc neužijete, pokud jsou vyrobeny jako vysoce módní obuv. Zní to sice nevinně, ale znamená to, že boty nejsou určeny pro běžné nošení. Nosit se dají hodinku dvě denně a městské dlažbě se vyhněte obloukem. Jsou dobré leda tak na postávání, flirtování a doplnění outfitu. Pokud ovšem sháníte boty, ve kterých dovedete dítě do školky, dojdete nakoupit nebo oběháte úřady, doporučujeme pořídit si úplně jiné.

Nevěřte vlastním očím

Asi všechny od zimních bot čekáme, že zahřejí, a když napadne sníh, neprotečou. Ale prodávají se i boty do suché zimy. Na první pohled vypadají jako jakékoli jiné boty například z broušené kůže. Mnohdy mohou mít i kožíšek. Když se ale začtete do informací na krabici, zjistíte, že jsou textilní. Takže prostě a jednoduše promoknou. Impregnace pomůže, ale nespasí. Proto i když máte pocit, že na první pohled poznáte materiál, ptejte se prodavaček, čtěte informace na krabici, studujte symboly uvnitř boty.

Vejdou se i ponožky?

Zimní boty byste měla mít vždy o kousek větší. Když uhodí velké mrazy, určitě oceníte teplé ponožky nebo ponožky termo, které odvádějí vlhkost. Obzvlášť jestli v botách musíte strávit delší dobu.

Depositphotos_4808775_s

2) Na co nezapomenout doma

Základní zásada, kterou byste měla dodržovat úplně u všech bot, zní: ještě před prvním obutím do terénu je pořádně naimpregnujte a nechte voděvzdornou směs zaschnout. Pozor jen na to, že každý materiál potřebuje jinou impregnaci. Ale vy už z obchodu víte, z čeho jsou vaše boty ušity, takže vybrat přípravek není problém.

A když přesto promoknou? „Kožené boty nikdy nesušte v blízkosti topení. Mohly by ztvrdnout a zkrabatět. Nejlepší je použít osvědčený trik s novinami. Těmi vycpěte boty přes noc,“ radí Veronika Sajdoková ze sítě obchodů CCC. Nebo máte vlastní elektrický vysoušeč bot? Vyplatí se nejen milovníkům hor. Můžete ho bez obav použít na kožené i gumové boty.

3) Boty vám posloužily venku, vy jim doma

Jedna impregnace k tomu, aby nový pár zimních bot dlouho vydržel, nestačí. Ohrožuje je nejen voda, ale také posypy všeho druhu. Sůl zanechává ošklivé mapy. „Když na botách objevíte nepěkné stopy od soli, ihned je utřete vlhkým hadříkem, až teprve pak je dejte osušit. Pokud jsou skvrny příliš výrazné, namočte hadřík do směsi octa a vody v poměru 3 : 1,“ pokračuje ve svých radách Veronika Sajdoková. Sůl se špatně usazuje na mastném povrchu, takže sáhněte po staré dobré induloně stejně jako naše maminky.