Zaostřeno na doplňky II: Michal Kadaník

Jemný a pohádkový svět tvorby tohoto mladého šperkaře jste mohli obdivovat na podzimní přehlídce mladé módy Grace’n’Glamour. Nás okouzlily především jeho náušnice s perlami, které nám připomněly krásu podmořského života.

Napsal Zuzana Hošková Vydáno 04. březen 2013

Michal Kadaník se ke šperkařství dostal vlastně tak trochu oklikou přes graffiti, kterému se věnoval na střední škole. Postupně se zaměřoval na abstraktní a organické tvary a nedlouho poté navrhl a vyrobil svůj první prstýnek.

Co se týká materiálů, pracuje převážně se stříbrem, zlatem a občas také s platinou. Zkušenost má však i s duralem, mědí či plastem. Za materiál budoucnosti však považuje osvědčené zlato: „Neztrácí svoji investiční hodnotu tak jako jiné mateiály. U mnoha párů jsem se také setkal s tím, že využívaly materiál ze zlatých šperků po svých rodičích a prarodičích k výrobě šperku nového,“ vysvětluje Michal.

IMG_9573

Jak sám říká, nebrání se ani novým, kosmickým materiálům. Vedle tradičních šperkařských technik navíc spoléhá i na 3D tisk, který mu dovoluje vytvářet neméně zajímavé objekty. Jako správný inovátor se také pokouší posouvat toto řemeslo stále dál. V zajímavém projektu elektronických šperků se nechal inspirovat hlubinnými rybami, medúzami, korýši a dalšími mořskými živočichy, kteří světélkují. A na jakém principu vlastně šperky fungují? Skládají se z kompaktního stříbrného pouzdra, ve kterém je uložen jednoduchý elektrický obvod, jenž je napájen klasickou baterkou do hodinek.

D30_7542_1

Stejně jako ostatní designéři rád sleduje i tvorbu svých kolegů: „Líbí se mi zejména starší práce Zdeňka Vacka. Mám ale i své oblíbené módní návrhaře, jako je například Veronika Benešová. Současní mladí umělci mají lidem co nabídnout a společnost se pomalu učí najít si k nim cestu. Myslím, že už máme nakročeno tím správným směrem.“

3 otázky pro šperkaře Michala Kadaníka:

Pracujete s 3D tiskem – co všechno vám tato moderní technologie umožňuje?

Díky ní mohu vytvořit téměř jakýkoli objekt, jaký si vymyslím. Jsou zde jen určitá technická a materiálová omezení, se kterými je potřeba dopředu počítat. V současné době dokončuji svoji novou kolekci snubních prstenů Industry 2013, která je celá v programu 3D a vytvořená pomocí 3D tisku.

INDUSTRY_2013_III

Kdy naopak vsadíte na klasické zlatnické techniky?

Klasickou zlatnickou technikou pracuji vždy, když vyrábím šperky fyzicky, ale i při modelování ve 3D je potřeba vycházet z praktických zlatnických zkušeností.

Můžete nám prozradit něco víc o elektronických špercích?

Snažil jsem se ve šperku najít nový rozměr a považuji je vlastně za takové šperky budoucnosti. Bohužel, současné technologie mi nedovolují ztvárnit mé vize, abych to dovedl až k dokonalosti.

Líbí se vám tvorba Michala Kadaníka? Zakoupit ji můžete v butiku Sophistic by Veronika nebo na webových stránkách www.michalkadanik.cz kontaktujte přímo šperkaře.

Více o přehlídce progresivní módy Grace’n’Glamour se dozvíte na www.gracenglamour.cz a na Facebooku.

Reklama