Reklama

10 manželských pravidel, kterými byste se (ne)měla řídit

Zapomeňte na staré známé recepty na dlouhotrvající a šťastné manželství a některé berte s rezervou. Ne všechno, co vám kladla na srdce vaše maminka, nebo dokonce babička, je pravda.
Napsal Ivana Ašenbrenerová Vydáno 10. leden 2014
10 manželských pravidel, kterými byste se (ne)měla řídit


Že byste měla dělat se svým partnerem všechno společně, že zvládnete každé nedorozumění bez hádky a pěkně v klidu, že se budete každý večer milovat a že se nikdy, opravdu nikdy nebudete nudit – tak to ne! Tahle a další tzv. pravidla pro úspěšné manželství už dávno neplatí. Některá jsou zastaralá a jiná dokonce i škodlivá. Ve skutečnosti vašemu manželství prospěje, když zažitá pravidla porušíte – to aspoň říká Barbara Bartlein, autorka knihy Why Did I Marry You Anyway? Následujících deset tvrzení můžete klidně nechat spát a vytvořit si jiná.

  1. Nikdy nechoďte do postele rozhádaní

01-couple-angry-in-bed-1

Odkud se vzalo právě tohle tvrzení? Určitě jste ho slyšela od babičky nebo maminky. Do postele byste se měla chodit usmiřovat a nikdy byste neměla usínat naštvaná na svého partnera. Tvrzení má kořeny v bibli, kde se říká, že v sobě na konci dne nemáme živit zlobu. Ovšem řešit problém v dnešní době, když jste unavená a vystresovaná – to nebude mít velký úspěch, tvrdí psycholožka Elizabeth Lombardo, autorka knihy: A Happy You: Your Ultimate Prescription for Happiness. Ať už souhlasíte, nebo nesouhlasíte, je mnohem lepší řešit neshody, problémy či nedorozumění ve chvíli, kdy jste odpočatá.

  1. Buďte vždycky a na 100 % upřímná

02-couple-talking-1

V manželství není naprostá otevřenost a upřímnost nejlepší politika. Například není vhodné vykládat svému partnerovi o všech svých předchozích vztazích či milencích, natož mu sdělovat podrobnosti. Sečteno a podtrženo: Měla byste být zdvořilá a laskavá k partnerovým pocitům.

  1. Dovolená vždycky s manželem

women_make_better_friends1

Dr. Lombardo říká, že trávení volného času s partnerem je sice hezké, ale tohle pravidlo má jeden velký problém, a tím je představa trávení volného času. Vy chcete jet lyžovat, on chce raději v létě na plachetnici… Dalším nebezpečím je přesvědčení o tom, že sdílet všechno s tím druhým je jednoduše nereálné. Proto je fajn, když si čas od času vyrazíte jen sama na wellness víkend a on pojede s kamarády kempovat.

  1. Když se budete hádat, brzy se rozvedete

RelationshipFighting

Naopak – Barbara Bartlein říká, že výzkumy ukazují, že páry, které se nikdy nehádaly, mají vyšší pravděpodobnost, že se rozejdou. Musíte v manželství najít způsob, jak řešit konflikty, jak se efektivně a produktivně hádat (bez obviňování a nadávek). Je to mnohem lepší, než ‚držet jazyk za zuby‘.

  1. Když se narodí děti, jsou na prvním místě

happy-family-on-the-floor

„Velmi často vidím manžele, kteří jsou skvělými rodiči, ale zapomněli jaksi na to, být dobrými partnery,“ říká dr. Lombardo. V okamžiku, kdy budete fungovat skvěle i jako jednotlivci a budete pracovat na svém vztahu, budete zároveň i lepšími rodiči. Děti potřebují vzory, takže když uvidí, že jsou rodiče v pohodě, budou i ony. Proto nikdy nezapomeňte na to, abyste pravidelně investovali čas i sami do sebe, a děti nechte babičkám, chůvám a podobně. Děti to přežijí…

  1. Nikdy nespěte v oddělených ložnicích

201303-omag-sleep-better-600x411

Je to mýtus, že páry, které spí společně, jsou šťastnější. Jeden z vás může být noční sova a druhý zase skřivan, takže nic moc. Pokud se tedy čas od času jeden z vás přestěhuje do pokoje pro hosty nebo dětského pokoje, hlavně v tom nehledejte nic dramatického. „Dobrý spánek je důležitější pro zdraví vaší mysli, těla i manželství než společná postel,“ tvrdí dr. Lombardo. Samozřejmě je ale dobré ujistit se, že oddělené ložnice neničí vaši initimitu.

  1. Společné koníčky jsou pro manželství nezbytné

Img214521591

Umíte si to vůbec představit? Trávit společný čas naprosto totožně? Je sice fajn zajít společně do kavárny, restaurace nebo do kina, ale pokud právě teď trénujete na maraton nebo jste se rozhodla cvičit zumbu, nemusíte to chtít po svém partnerovi přece také. Šťastnější kvůli tomu určitě nebudete. Vzdát se svých vášní a koníčků je hloupost – vzdala byste se nezávislosti a závislí lidé jsou jako v pasti. Takové manželství spěje k záhubě.

  1. Nuda v manželství je špatná

Couple-tea-in-sitting-room-on-sofa-11

To je problém dlouholetých vztahů. Lidé se dost často domnívají, že když jsou v klidu a pohodě, je to špatně, protože ve vztahu chybí vzrušení. Z dlouhodobého hlediska je pro zdraví ale lepší mít tak trochu doma nudu než pořád skákat bungee jumping. Není snad lepší vědět, že je váš manžel večer doma, než se pořád dívat na displej telefonu a čekat, až vám zavolá (a zda vůbec zavolá)? „Je lepší žít v bezpečném a uvolněném vztahu, vzrušení si můžete naordinovat třeba o dovolené nebo o víkendu,“ říká Barbara Bartlein.

  1. Jakmile zmizí jiskra, s manželstvím to jde z kopce

YoungHappyCouple

Mnohé manželské páry rozumově pochopily, že omámení z prvotního nadšení netrvá věčně. „Ale přesto hodně z nich věří, že když jiskra vyhoří, jejich vztahu hrozí konec, a tak hledají jiskru jinde,“ říká Barbara Bartlein. Dlouhodobé vztahy přežívají nikoli díky jiskře, ale díky lásce a důvěře. Největší chybou je myslet si, že můžete žít celý život jako při ohňostroji.

  1. Musíte se milovat s partnerem, abyste mu udělala radost

couple-sleeping_copy

To je hlavní problém zejména žen, které se staly matkami. „Sex máte v položce na seznamu úkolů, které byste měla zvládnout, a tak se s manželem milujete, abyste mu udělala radost, přestože na to nemáte vůbec chuť,“ tvrdí dr. Lombardo. I když ani to není úplně špatně, neměl by to být důvod jediný. Sex je záležitost obou!

Další články

Reklama