Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 věcí, které je dobré vědět, než se rozhodnete opustit partnera

Info ikona
Partner

Někdy prostě vztahy nevyjdou. Některé skončí dřív, než pořádně začaly, jiné trvají třeba i dlouhé roky, a stejně skončí rozchodem nebo rozvodem. Pokud jste právě ve fázi, kdy se rozmýšlíte, že svoje manželství ukončíte, je asi dobré promyslet si, jakým způsobem to provedete. Kdy to říct partnerovi? Jak mu to říct? První rozhovor, který totiž s partnerem na toto téma povedete, bude pravděpodobně udávat tón celého průběhu pozdějšího rozvodu.

Redakce Marianne | 19. 06. 2014


Kdy a kde

Co si budeme povídat: velmi často se spoustu věcí dozví dřív kamarádka nebo maminka, ale partner nebo ten, koho se to týká, až jako poslední. Zkuste držet jazyk za zuby a řekněte to nejprve jemu. On by měl být ten první, kdo se dozví, že ho už nechcete, od vás by se měl dozvědět o vašich záměrech. Popřemýšlejte, jestli je lepší říct mu to doma, nebo raději na veřejném místě, třeba v restauraci nebo parku. Pokud je váš partner bouřlivák a hrozila by nějaká násilná reakce, je moudřejší říct mu to na neutrálním místě, kde se pohybují lidé. Máte strach? Poraďte se s psychologem nebo jiným odborníkem.

Zvažte načasování

Někdy je skutečně moudřejší vychladnout a na rozhovor se připravit. Připravte si dopředu plán, díky kterému se vyvarujete stresu. Zejména pokud máte děti, je dobré to vymyslet tak, aby u vašeho rozhovoru nebyly. Odjet na letní dovolenou, kde to první večer vybalíte na manžela, moc dobrý nápad rozhodně není. Totéž platí o narozeninách nebo Vánocích. Určitě nechcete jednou slyšet: „Na moje narozeniny nás opustil táta.“

Buďte laskaví

Překvapivě spousta těch, kdo se rozvedli, říkají, že netušili, že něco takového přijde, a že neměli ani tušení, jak moc byli jejich partneři nešťastní. Takže i když v sobě spoustu měsíců nosíte myšlenky na rozchod, váš partner může být šokován, jakmile mu to sdělíte. Připravte se na to, že se bude ptát na důvod. Odpusťte si omílání starých křivd a výčitek, předhazování všech možných chyb, které váš partner má. Manželova sebeúcta bude v ten moment i tak dost křehká – nemusíte mu ji podkopávat ještě víc. Jestli jste potkala někoho jiného, zvažte dobře, jestli je správná chvíle to říct manželovi. Snažte se vyhýbat zbytečným dramatům, ke kterým samozřejmě může dojít, pokud manželovi sdělíte, že milujete někoho jiného. Může se to pak obrátit proti vám – a nikdo už nebude zkoumat, jesti jste byla patnáct let na všechno sama, starala se o tři děti, pracovala, a doma měla sobce, který ležel u televize. Linda (43) se po dlouhé době rozhodla odejít od manžela, který ji psychicky deptal. Krátce předtím, než se rozhodla sepsat žádost o rozvod, měla krátký románek se svým kolegou. Bohužel manžel našel v počítači jejich maily a rychle udělal z viníka chudáka, který za nic nemůže, a postupně Lindu připravil o dům, děti a většinu peněz. Čím méně dramatu, tím jednodušší proces separace. Myslete na to, že stejně jako vy jste se připravovala na to, abyste to manželovi řekla, potřebuje stejně tak i on dostatek času na to, aby se vzpamatoval.

Plánujte dopředu

Myslete už předem na detaily. Jen tak plácnout mezi řečí, že odcházíte od manžela, a nemít zajištěné důležité praktické záležitosti, je hloupost. Kde budete bydlet? Jak budete řešit děti? Je vaše rozhodnutí konečné? Jak to bude s financemi? A s vypořádáním majetku? Máte-li už předem podezření, že váš partner nebude tak štědrý, co se týče financí, polovinu peněz ze spořicích účtů vyberte a vložte na nový účet předem. Možná to zní drsně a možná budete vypadat jako zlatokopka, ale je to vaše pojistka. Nechte tam peníze až do doby, než nabude rozvod právní moci. Bojíte se, že manžel vybílí vaše konto nebo že zneužije kreditní karty? Zrušte všechny společné karty, a budete mít klid.

Když jste opouštěná vy

Jste to vy, koho partner opouští? Možná budete v šoku a budete naštvaná, zraněná a zmatená, ale tyhle pocity jsou naprosto normální. Snažte se provést sebekritiku a svoje pocity akceptovat a sledovat dlouhodobé zájmy. I když budete naštvaná a budete cítit touhu po pomstě, nikdy by tyto pocity neměly fungovat na úkor vaší budoucnosti. Destruktivní akce může soud považovat pro vás za nepřízivé, takže se vyvarujte toho, abyste partnerovi rozstříhala všechny košile, vyčistila mu bankovní účet, zničila jeho cenné sportovní trofeje a dávala na internet jeho nelichotivé fotografie. Snažte se hlavně podniknout kroky na ochranu svých zájmů, snažte se dozvědět o nejvíc o rodinných financích, spoření a různých pojištění. Nemáte-li kreditní kartu, požádejte manžela (dokud jste ještě manželé), aby vám nechal vystavit jednu pro vás, případně aby vám na účet poslal polovinu ze spořicích účtů apod. Chcete načerpat více informací? Pak sáhněte po knize advokátky Kláry Samkové – Zbavte mě toho pitomce/sundejte ze mě tu mrchu.