Reklama

Britská stylová káva I

I v Británii si můžete užít plážovou romantiku, když navštívíte jednu z kaváren s výhledem na moře. Odpočinete si, vychutnáte si místní speciality a zároveň se pokocháte fantastickou architekturou!

Napsala Gabriela Trnková Vydáno 12. únor 2013
East Beach Cafe, Littlehampton East Beach Cafe, Littlehampton

East Beach Cafe, Littlehampton, jižní pobřeží Velké Británie

Pokud zavítáte na jižní pobřeží Anglie a líbí se vám nevšední architektura, navštivte město Littlehampton (vzdálené asi 30 km západně od Brightonu) a jeho cenami ověnčenou futuristickou kavárnu East Beach Cafe. Její příběh je jako z pohádky. Původně stál na pláži jen malý kiosek, kde se prodávaly hamburgery a hranolky. Pak se ale dvě obyvatelky Littlehamptonu rozhodly, že město potřebuje něco opravdu jedinečného.

0-2

Originální architektura

Spojily se s britským vizionářským architektem a designérem Thomasem Heatherwickem, který navrhoval i originální kotel pro olympijský oheň pro londýnské olympijské hry, a nakonec vznikl architektonický skvost: kavárna, jejíž design se inspiroval kusem vyplaveného dřeva a různými tvary, které se objevují na pobřeží, jako jsou písečné duny, vlny a útesy. Plášť je vyroben z oceli, kterou napustili speciální látkou s olejem chránící před nepřízní počasí.

Když se ke kavárně blížíte, máte pocit, že jste narazili na obří zvíře, které se z mořských hlubin zatoulalo na pláž, nebo na obrovskou mušli, již kdysi dávno vyplavilo moře. I když zvenku působí syrově, podmaní si vás a máte pocit, že tam prostě patří. Když vstoupíte dovnitř (je zde asi 45 míst, ale dá se sedět i venku), překvapí vás nekomplikovaný design v tom nejlepším slova smyslu: kombinace bílé, hnědé a černé barvy působí přirozeným, uklidňujícím dojmem a slunce pronikající velkými okny zdůrazňuje čistotu prostoru. Zkrátka jako byste seděli v bezpečí uvnitř té velké mušle a kochali se pohledem na moře.

0-1

Okuste mořské speciality

Doporučujeme ochutnat mušle a mořské speciality, ale třeba i ‚anglické‘ fish & chips nebo sendviče s vejci a slaninou. Vegetariáni si můžou pochutnat například na salátu s kozím sýrem. A nezapomeňte si vybrat nějakou místní kávu a třeba zmrzlinu nebo zdejší pudinkové krémy.

Co dělat a kam zajet

Dobrodružnější povahy můžou v Littlehamptonu za hezkého počasí vyzkoušet třena kitesurfing. Pokud milujete romantiku a staré hrady a zámky, zajeďte do asi 7 kilometrů vzdáleného historického městečka Arundel s impozantním středověkým hradem z 11. století a s katedrálou. Blízko Littlehamptonu se také můžete napojit na jednu z nejznámějších anglických turistických cest South Downs Way, která měří dohromady asi 160 kilometrů, prochází krásnou krajinou i zajímavými místy (za zastávku stojí například půvabná historická vesnice Amberley) a je velmi oblíbená mezi pěšími turisty, cyklisty a mohou na ni i milovníci koní.

ArundelCastle

Jak se tam dostat

East Beach Cafe, Littlehampton, West Sussex, BN17 5NZ, www.eastbeachcafe.co.uk

Do Littlehamptonu se dostanete z Londýna (stanice London Victoria) například vlakem za necelé dvě hodiny, www.nationalrail.co.uk.

Další články

Reklama