Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Bulharsko: tři hlavní důvody, proč tam jet na dovolenou

Nikdy jsem až do nedávna v Bulharsku nebyla. A i když se tam kdysi za socialismu jezdilo velmi často, já jsem to štěstí neměla. Možná je to ale dobře, protože teprve až jako dospělá jsem si mohla krásy Bulharska skutečně naplno vychutnat. Není divu, že jsem se zamilovala. A to nejen do nekonečných písečných pláží, dobrého vína a ještě lepšího jídla. Láska prostě je, nebo není.

Redakce Marianne | 25. 06. 2014


Pokud přemýšlíte, kam letos vyrazit k moři, vřele doporučuji právě Bulharsko. Je to levná a příjemná destinace, ideální pro rodiny s dětmi. Jsou tu milí lidé, přijatelné ceny v obchodech i na tržištích a pokud se nestrefíte zrovna jako já do chladnější fronty, pak i zaručené teplo, slunce a úžasné moře! Mně ale ani ten deštík a zamračená obloha nevadily – moře bylo i tak jako kafíčko a aspoň byla možnost nazout tenisky a vydat se na prohlídku takových historických perel Bulharska, jako je městečko Nessebar, klášter Aladža či Varna.

Bulgaria-Varna-02

Varna, katedrála Nanebevzetí Panny Marie

1. důvod: Úžasné moře a čisté pláže

Můj první dojem? Nevím proč, ale takhle čisté moře jsem nečekala. Stejně tak mě mile překvapily naprosto čisté pláže, na kterých se nepovalovaly žádné odpadky ani nedopalky cigaret. Minus dávám za placení lehátka a slunečníku, ale prý je to v Bulharsku běžné – pláže z valné většiny nepatří hotelovým komplexům, ale soukromým osobám, takže se připravte na to, že po vás mohou na pláži vyžadovat asi 3 leva za pronájem lehátka (chcete-li slunečník, pak 8 leva navíc). Klidně se však můžete během dne několikrát zvednout a dojít si třeba do nedaleké restaurace na pivo či víno, a lehátko je pořád ‚vaše‘. Další milý poznatek: v Černém moři nejsou pichlaví ježci, kvůli kterým musíte třeba v Chorvatsku nosit do moře boty, ale potkat tu můžete naopak medúzy. Jsou však malé a nežahají. Žraloci? Samozřejmě že v Černém moři žijí, ale u pláže je fakt nenajdete. Jediné, co vás může překvapit, jsou občasné velké vlny, a to tak velké, že kvůli nim vlaje na místních plážích červená vlajka. Mě to naštěstí nepotkalo, a tak jsem si ve vlnách pouze zamokřila nohavice – to když jsem se večer procházela po pláži.

paradise-beach_TP184007_copy

Sluneční pobřeží, hotel Paradise Beach

2. důvod: Dobré jídlo

Nebudu nikomu nic nalhávat – když jsem viděla v hotelu, ve kterém jsem bydlela, stoly plné už na pohled úžasného jídla, zapomněla jsem na diety a rady své nutriční specialistky, a začala si prostě užívat! Život je krátký, proč se aspoň na pár dnů neoddat požitkům, ke kterým zcela určitě jídlo patří? Jsem gurmán, miluji dobré jídlo a tady v Bulharsku je co ochutnávat. Setkáte se tu s dobrotami, které jsou kombinací středomořské a orientální kuchyně. A tak jsem si pochutnávala na typickém bulharském bílém sýru (u nás mu říkáme balkánský), kislom mljaku (bulharský jogurt), masu ochuceném čubricou (saturejkou), musace a kebabči (maso podobné našemu čevabčiči). K tomu si přimyslete skvělé červené víno (doporučuji vřele Mavrud), žádný spěch a zaručeně se zbavíte stresu.

bulgarian-shopska-salad-2


3. důvod: Krásná krajina a historie

Pokud nepatříte k těm, kteří se jen válejí na pláži, pak vám rozhodně neunikne, že Bulharsko má mnohem víc než jen moře a pláže. Najdete tu husté borové a dubové lesy, bujnou vegetaci, žádné vyschlé kopečky… Kromě toho je Bulharsko zemí tradiční místní kultury a historických památek, které stojí za to vidět. Mě tedy určitě dostal do kolen Nessebar, starobylé městečko na březích Černého moře na Slunečním pobřeží. Je to architektonický skvost a ne nadarmo patří do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Křivolaké uličky, atmosféra četných kostelů z byzantského období (například kostel sv. Jana Křtitele či sv. Štěpána), dvoupatrové dřevěné domky, mezi kterými se můžete toulat třeba celý den. Ujít jsem si nenechala ani procházku Varnou, třetím největším městem Bulharska. V její blízkosti, asi 10 km od Varny, leží letovisko Sveti Konstantin, kde jsou pláže lemovány cypřiši a duby a největší atrakcí je sirný pramen, jehož teplota je 45 stupňů Celsia a který vtéká přímo do otevřeného bazénu.

nessebar_copy

Nessebar, architektonický skvost, zapsaný do seznamu světového dědictví UNESCO.

Tip na výlety:

  • Resort Zlaté písky: největším lákadlem jsou čtyři kilometry jemného, světle zlatého písku. Ideální místo pro rodiny s dětmi. Pláže mají prestižní evropské vyznamenání Modrá vlajka, které zaručuje kvalitu a čistotu zdejších pláží.

  • Aquapark Action: Máte-li děti, pak určitě uvítáte, když aspoň jednou vypadnete z pláže a necháte je vyřádit v proslulém aquaparku Action. Najdete tu 34 vodních atrakcí a většinu z nich nepotkáte nikde jinde v Bulharsku. Třeba tobogán Volný pád je úžasný adrenalinový zážitek! Můžete letět rychlostí až 72 km za hodinu, a to už je pořádný let. A kde ho najdete? Na Slunečním pobřeží nedaleko Burgasu. Více na: www.aquapark.bg

  • Klášter Aladža: Nachází se asi 4 km od Zlatých písků a je to jeden z mála dochovaných skalních klášterů. Je to doslova oáza klidu, a rozhodně stojí za to se sem zajet podívat. Objevíte zde možná úplně jiné Bulharsko a taky možná sami sebe. Za zmínku stojí to, že s výzkumem okolí kláštera začali koncem 19. století čeští archeologové bratři Škorpilovi.

Více informací najdete na www.ckneckermann.cz. Cestovní kancelář je součástí skupiny Thomas Cook, která působí v 17 zemích a ročně přepraví na dovolenou více než 20 milionů klientů. Vybrat si můžete z více než 300 kvalitních hotelů s českou animací Happy Events.

zlate_pisky_

Zlaté písky, pláž v blízkosti hotelu Melia Grand Hermitage.

Dnes s námi můžete soutěžit v naší letní soutěži na http://leto.marianne.cz o balíček výher Budweiser, ve kterém nadete mimo jiné plechovku Somersby Apple, sluneční brýle, slamák a tričko.