Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Esemeskujete si s partnerem často? Ohrožujete tím svůj vztah

Posíláte si se svým partnerem celý den vzkazy? Podle nedávné studie z Brigham Young University vás časté esemeskování může paradoxně rozdělit.

Redakce Marianne | 15. 01. 2014


Studie zkoumala, jak se časté esemeskování odráží ve vztahu. Mezi 276 účastníky, kteří elektronickou konverzaci používali téměř konstantně, se ukázal zajímavý fakt. Neustálá provázanost partnerů prostřednictvím technologií je od sebe naopak vzdalovala a odcizovala. Avšak nejednalo se o randící páry, které by se znaly jen chvíli a esemeskami si oťukávaly jeden druhého. Ze zkoumaných párů uvedlo 38 procent, že jsou ve vážném vztahu, 46 procent jich bylo zasnoubených a zbylých 16 procent tvořili manželé. Celých 82 procent z nich poté uvedlo, že si se svým partnerem pošlou SMS i několikrát denně.

Proč jsi mi nenapsal?

„Technologie jsou dnes ve vztahu důležitější než dříve,“ říká autorka výzkumu Lori Schade. A doplňuje, že hlavní je také, o čem a jak často si spolu páry posílají textové zprávy. Běžná konverzace, kdy se s partnerem dostáváte na stejnou vlnu, a udržujete tak svůj vztah, je v pořádku, ale problém nastává, pokud jeden druhého zahrnuje nepřiměřeným množstvím zpráv. Podle studie hodnotili muži svůj vztah jako méně kvalitní, pokud dostávali textové zprávy velmi frekventovaně. „Pozor na nerovnovážný vztah, kdy je jeden z partnerů, většinou muž, příliš zatěžován esemeskami od své partnerky. Vznikají pak nepříjemné situace, kdy žena partnerovi vyčítá: ‚Proč jsi mi nenapsal?‘,“ upozorňuje psycholog a odborník na partnerské vztahy Zdeněk Petrželka. Při rozchodu či rozvodu manželů je pak bohužel časté posílání urážlivých, vyčítavých, a někdy až výhružných zpráv. Ve vážnějších případech dochází až ke stalkingu partnera, tedy k jeho pronásledování.

Promiň, promiň, promiň…

Podle výsledků studie zveřejněných v časopise Journal of Couple and Relationship Therapy byla kvalita vztahu nižší i při přílišném omlouvání a projevování lítosti přes SMS zprávy. „Pokud partnerovi neustále píšeme omluvné esemesky kvůli předešlé hádce, jen ho tím ještě více rozladíme. Lepší je se osobně omluvit a jít dál než nepříjemnou situaci partnerovi připomínat několikrát za den,“ doporučuje psycholog Petrželka.

Nejlépe projevte náklonnost

Pípne vám občas přes den zamilovaná esemeska od vašeho partnera a vy mu ji něžně oplácíte? Podle odborníků jsou takovéto projevy náklonnosti pro vztah důležité a přínosné. To ostatně potvrdili i sami účastníci výzkumu, kdy muži i ženy hodnotili posílání zamilovaných zpráv stejně pozitivně. „Zamilovanou zprávu si totiž můžete přečíst i s časovým odstupem a znovu se z ní těšit. Přes esemesky se dá také vyjádřit milostný cit, který bychom se jinak partnerovi styděli říct osobně,“ doplňuje Petrželka.

Všeho moc škodí

Odborníci se ale shodují, že textová komunikace mezi partnery je ve finále pro vztah pozitivní. „Úplně to nejdůležitější je však přiměřenost,“ dodává psycholog. „Esemeskou či voláním sice informace sdělíme hutněji a vyvarujeme se zbytečností, avšak všeho moc škodí. Bohatě stačí tak tři až čtyři SMS za den, protože osobní kontakt je stejně ten nejdůležitější.“ Zároveň zdůrazňuje i nutnou důvěru ve vztahu. „Je velice běžné, že si partneři esemesky čtou za účelem odhalení nevěry. Rozhodně bych však doporučil se takovému chování vyhnout a respektovat soukromí partnera,“ uzavírá Petrželka.