JAK BÝT ŠTASTNĚJŠÍ: Utrácejte za to, co vám přinese nejdelší pocit radosti

Říká se, že štěstí si za peníze koupit nelze. Existuje ale přinejmenším jedna výjimka.
Napsala Klára Jindrová Vydáno 22. srpen 2016
JAK BÝT ŠTASTNĚJŠÍ: Utrácejte za to, co vám přinese nejdelší pocit radosti
V lifestylových magazínech se často dočtete radu – máte-li špatný den, kupte si něco na sebe. Ano, špatný den se dá zahnat tím, že si koupíte něco, co vám bude dělat radost… několik dní. Problém s pořizováním nových věcí je totiž ten, že naši potřebu a touhu po něčem vzrušujícím a novém sice uspokojí, ale jen na chvíli. Poté nám opět zevšední a jejich přínos si přestaneme uvědomovat. Říká se tomu hédonistická adaptace a dotýká se nejen hmotných statků, ale někdy i cílů, které si v životě klademe – až se přestěhuju, až zhubnu, až změním zaměstnání… Jak na to vyzrát a udržet pocit štěstí a vzrušení aspoň o trochu déle?
 
 
Profesor psychologie Thomas Galovich, který v rámci Cornellské univerzity na toto téma pořádal výzkum, zjistil, že v podstatě prožíváme podobné emoce, když si něco koupíme a když utratíme peníze za cestování. Ale – a to je zásadní rozdíl – zatímco na novou věc si brzy zvykneme a radost z ní záhy opadá, pocit štěstí a vzrušení, které v nás vyvolávají nové podněty či neobvyklé zážitky posbírané právě při poznávaní cizích krajů či zemí, setrvávají déle – a to nejen díky těšení se (zpravidla se nemůžeme hned sebrat a jet, je třeba celou cestu naplánovat), tak především díky vzpomínkám, které navíc často i nepříjemné zážitky obalí do veselých historek.
 
 
Ale nemusí jít jen o cestování, podobně na nás působí i jakákoli nová činnost, kterou se učíme. Myslete na to, až se na vás v září navalí nové kolekce v obchodech – aby vám zbylo trochu peněz i na nějaký ten kurz, sport anebo prodloužený víkend.

Další články

Reklama