Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Jak dodržet novoroční předsevzetí o pravidelném uklízení

Někteří se po Novém roce rozhodnou každý den cvičit, jiní chtějí kompletně omezit cukr, vy jste si ale předsevzala, že budete pravidelně uklízet svůj dům či byt. Japonská specialistka na organizování bydlení Marie Kondo by na vás byla bezpochyby pyšná a my vám přinášíme několik tipů, jak tohoto svého novoročního předsevzetí skutečně dostát.

Eliška Vrbová | 9. 01. 2017

 

Přizpůsobte si své předsevzetí tak, aby bylo skutečně dosažitelné

To předsevzetí, které jste poprvé vyřkla na Silvestra nebo na Nový rok naštěstí není žádnou ze zákona závaznou smlouvou, takže se nebojte ho tak trochu doladit. Zkuste si svůj cíl vymezit více konkrétně a tím pádem bude pak dosažitelnější. Ano, chcete mít uklizenější a čistší dům, ale které pokoje vám teď vadí nejvíce? Kuchyně, jídelna, obývák, nebo je jich víc? Také si pro sebe stanovte určitá kritéria, která budete v průběhu roku plnit.  Například si řekněte, že každý první den v měsíci se v úklidu někam posunete, nebo že se každou neděli pustíte do důkladného uklízení jednoho pokoje.

Když vejdete do dveří…

…dejte všechno, co „přijde“ s vámi, tam, kam to patří. Tím myslíme i poštu a reklamní letáky. U čeho víte, že nebudete potřebovat, okamžitě vyhoďte. Můžete si blízko dveří umístit krabici nebo koš na papír a ten po naplnění následně zrecyklovat. Všechny věci, s nimiž chodíte ven, si dávejte na jedno místo – kabát, kabelku, klíče a podobně. A pokud máte druhé poschodí, vždy když půjdete nahoru, vezměte s sebou něco, co má své místo právě tam.

Ložnice a šatna

Ustelte si každý den postel. Udělejte to hned potom, co vstanete a uvidíte, že si na to brzy zvyknete. Jakmile přijdete domů, oblečení, které budete ještě nosit, pověste někam mimo skříň tak, aby ve skříni bylo jenom to čisté. Tak ji jednoduše udržíte uklizenou.

Obávaná kuchyně

Kuchyň je společně s koupelnou tou místností, kde se pořádek udržuje nejsložitěji. Jak se s tím nejlépe vypořádat? Zvykněte si uklízet, co nejvíce to jde už během vaření, a po každém jídle umyjte nádobí (nebo ho ukliďte do myčky). Vyčistěte a vysušte dřez na konci každého dne. Myčku zapínejte nejlépe přes noc, ať máte na další den zase čisté nádobí hned u snídaně.

Pokud máte děti

Pro děti je zanechávání nepořádku zkrátka přirozeností. Jestli jsou vaše děti malé a hračky jsou pro ně vším, zkuste jim je seskupit podle druhů, ať nejsou všechny vyndané venku najednou. Ukládejte je do košů nebo beden nejlépe s víkem, vypadá to lépe a vám se budou hračky jednoduše uklízet. Pokud už vaše dítě chodí do školy, naučte ho si připravovat tašku na následující den vždy večer. A to nejdůležitější – nedovolte, aby se jídelní stůl stal odkládacím místem pro věci všech členů rodiny.

Každodenní metoda

Zkuste si stanovit například deset až dvacet minut uklízení na každý den. Neznamená to, že za tu chvíli musíte stihnout uklidit každé smítko v celém domě, ale tento čas si vymezte vždycky na jeden konkrétní úkol. Ať už je to uklízení povalujících se věcí, vyčištění povrchů v koupelně nebo zametení podlah. Díky tomu se můžete vyvarovat zběsilého nedělního uklízecího maratonu.

Rada na závěr

Pokud něco vyndáte, uložte to zase zpět na své místo. To by mělo být vaší mantrou, stejně tak zavírání šuplíků a skříněk. Také nepodceňujte důležitost rychlosti. Díky rychlému a krátkému úklidu může vše vypadat lépe a navíc nikdo nemá rád, se dlouho utápět třeba ve dřezu s nádobím.