Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Jak mít paměť jako slon

Paměť lze zlepšit a mozek můžete trénovat. Chce to jen cvičit! A jak? Ví to Michaela Karsten, lékařka a paměťová expertka.

Je paměť dána geneticky?
Ano, schopnost pamatovat si je dána geneticky. Zrovna tak jako například schopnost pohybovat se. Ale je třeba si uvědomit, že samotný paměťový výkon může být ovlivněn řadou faktorů, jako je třeba výchova nebo technika, s jakou daný proces bude vykonáván. Člověk se dokáže celkem rychle pohybovat díky běhu, ale pokud použije kolo, bude ještě mnohem rychlejší a navíc díky tomu rozvine i další svalovinu, než kterou používá pouze při běhu. Obdobně je to i s pamatováním. Výkon paměti je možno za pomocí správně zvolených paměťových technik či pomůcek zvýšit. A kolo má „k ruce“ v dnešní době téměř již každý!

Proč většina z nás neustále říká, že si nic nepamatuje? Co nám nejvíc brání?
Příčiny selhávání paměti mohou být různé. Dlouhodobý stres, existenční problémy, neustále se zvyšující pracovní tempo, multitasking... Může to být životný styl – kouření, alkohol, styl rychlého občerstvování, nedostatek spánku, méně pohybu, hluk velkoměsta. Nebo to může být narůstající věk, nemoc nebo některé léky. Ale jako nejčastější důvod selhávání paměti v dnešní době shledávám nadměrný přísun informací, příliš velké spoléhání se na pokroky dnešní techniky jako jsou mobily, počítače, navigační systémy a s tím spojené neustálé narušování koncentrační schopnosti.

Jak můžeme začít trénovat paměť právě teď?
Zkuste paměťové cvičení, které můžete okamžitě bez pomůcek provést: pokuste se ke každému písmenu abecedy najít jméno českého či zahraničního herce. Příště to mohou být zpěváci, zvířata nebo automobilové firmy.

A další tři jednoduché triky či tipy?
1. Než se pustíte do samotného učení či čtení článku nejdříve získejte přehled, tzn. přečtěte si názvy kapitol, odstavců nebo tlustě označených slov. Poté si položte otázky, co se chcete dozvědět. Díky tomu aktivujete informace již dlouhodobě uložené v paměti k dané problematice, nastává tzv. priming a nové informace se budou snáze do paměti ukládat. Přesněji se budou připojovat k již dlouhodobě uloženým informacím, které mají s danou tematikou něco společného.

2. Při učení používejte karty formátu A5. Na každou kartu nejdříve zapiště pouze hlavní témata (výraznou barevnou tužkou), která si chcete zapamatovat. Poté ke každému tématu dopiště hlavní nejdůležitější klíčové informace a na závěr tužkou k nim dopište podrobnější informace. Dodržujte systém a hierarchii. Chaos paměť nesnáší. Kartičky mějte vždy sebou v kabelce nebo v pracovní tašce a třeba při jízdě v metru nebo autobusem informace na kartičkách zopakujte.

3. Zapomínáte jména osob? Soustřeďte se při představení nové osoby na vyslovené jméno a ne jenom na to, jaký uděláte první dojem. Jméno ihned nahlas zopakujte např. „Rád Vás poznávám/ Těší mne....., pane Formánku/paní Havrdová“
.
Jak vy sama paměť trénujete?
Největším tréninkem pro mne jsou naše děti. Vzhledem k tomu, že žijeme v Německu, tak jsem dennodenně bombardována novými slovíčky z jejich učebnic. Ty je samozřejmě třeba znát, abych mohla dětem k dané probírané látce něco vysvětlovat, a tak je dál rozvíjet. Dobrým tréninkem paměti je také četba knih v němčině nebo angličtině nebo šachy či scrabble.

Stane se vám, že si něco nepamatujete?
Ano, může se to stát i mne, pokud přestanu respektovat zásady správného ukládání informací do paměti. Ale tyto zásady se snažím dodržovat, čímž minimalizuji výskyt takovýchto situací. Zapomínání je jakási přirozená ochrana mozku. Pokud nějaké informace častěji nepoužíváte, paměť se domnívá, že jej k přežití nepotřebujete a aby mozek byl schopen rychle reagovat, tedy rychleji analyzovat, v aktivní formě si udržuje v paměti hlavně informace, s kterými pracuje. U většiny lidí je však již problém na samém začátku a to je ukládání informací do paměti. A tento proces vám právě mohou usnadnit a urychlit paměťové strategie a techniky správného učení.

Více o strategiích a technikách paměťového tréninku se dozvíte v knize „Úspěšná paměť“ od autorů Michaely a Gunthera Karstena.

Souvislející články

Zdraví

<span>Tajemství dlouhověkosti: Jak docílit pevného zdraví pomocí jídelníčku z modrých zón?</span>

Tajemství dlouhověkosti: Jak docílit pevného zdraví pomocí jídelníčku z modrých zón?

Zdraví

<span>Plavková sezóna se blíží: Jak posilovat břicho tak, aby se vám skutečně vytvarovalo dle vašich představ?</span>

Plavková sezóna se blíží: Jak posilovat břicho tak, aby se vám skutečně vytvarovalo dle vašich představ?

Zábava

<span>Čtyři dohody: Chcete mít větší radost ze života? Následujte tuto starověkou moudrost </span>

Čtyři dohody: Chcete mít větší radost ze života? Následujte tuto starověkou moudrost

Móda

<span>Nadčasové trenčkoty, zdobené korzety i vysoká krejčovina. Co nás nadchlo na MBPFW?</span>

Nadčasové trenčkoty, zdobené korzety i vysoká krejčovina. Co nás nadchlo na MBPFW?