Marilyn Monroe a její proslulé střevíčky

Kdo by neobdivoval krásu a život Marilyn Monroe. Přesto o ikoně 60. let nevíme všechno. Nové, dosud veřejnosti neznámé exponáty jsou k vidění od 30. května do 20. září na Pražském hradě. V souvislosti s tím pražský butik Salvatore Ferragamo představuje edici střevíčků, které pro hvězdu známý návrhář ručně ušil.
Napsal Edita Langpaulová Vydáno 14. květen 2013
Marilyn Monroe a její proslulé střevíčky Marilyn Monroe a její proslulé střevíčky

Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejucelenější kolekci kostýmů a bot z filmů i z osobního života božské Marilyn, sestavenou ze sbírek soukromých sběratelů z celého světa, známé i dosud nepublikované fotografie, úryvky z jejích deníků, poezie a ukázky z filmů, jež jí přinesly věhlas. Výstavu koncepčně doplní díla slavných autorů zobrazující ideál ženské krásy, pocházející z různých období – od klasiky až po současnost, která v daném kontextu působí jako předlohy pro nejslavnější pózy Marilyn Monroe. Zastoupeni budou například Antonio Canova, Yves Klein nebo Andy Warhol. Unikátní expozice tak mimořádně atraktivním způsobem propojí módu, sofistikované umění a fenomén ženské krásy jako věčné inspirace.

Screen_shot_2013-05-14_at_13.59.11_copy

Marilyn a jehly z Pařížské

Putovní expozice představuje módní ikonu a kulturní fenomén Marilyn Monroe prostřednictvím všech dostupných materiálů, z nichž mnohé jsou veřejnosti zpřístupněny vůbec poprvé. Výstava Marilyn je dílem kurátorů italského muzea Salvatore Ferragamo, pojmenovaného po slavném návrháři obuvi. Vznikla v loňském roce jako originální pocta americké krásce při příležitosti 50. výročí její předčasné smrti. Stejně jako další hollywoodské star i Marilyn Monroe milovala výtvory proslulého mistra ručně šité obuvi, vlastnila několik desítek párů, každý s jednoduchým designem a ani jeden bez jehlového podpatku. Pražský butik Salvatore Ferragamo v Pařížské ulici zařadil do své nabídky limitovanou kolekci bot, které vznikly podle slavných střevíčků, jež mistr dělal na míru přímo pro Marilyn. Ty se začnou prodávat 30. května, kdy bude v Pařížské ulici probíhat noční nákupní akce Prague Fashion Night.

Screen_shot_2013-05-14_at_13.59.53 Screen_shot_2013-05-14_at_13.59.36Screen_shot_2013-05-14_at_14.00.09

Co se Marilyn líbilo

V butiku, jehož výlohy se na čtrnáct dní promění, aby kolemjdoucím zprostředkovaly styl obuvi à la Marilyn, najdete červené ikonické lodičky RED vykládané kameny, ve kterých Marilyn Monroe hrála ve filmu Pojď, budeme se milovat. Tyto lodičky budou v prodeji v červené i stříbrné barvě. Kromě nich si budete moci pořídit model Viatica 2 z roku 1959, kdy boty jsou z červené krokodýlí kůže a byly zhotoveny přímo pro film Někdo to rád horké. Dále zde budou černé lodičky Abbe z roku 1958, ty jsou inspirovány podpatkem speciálně vyrobeným pro Marilyn. A co Marilyn nosila nejraději? Prý zlaté lodičky Beauty z roku 1958, které vynikají špičkovou řemeslnou prací.

Více informací najdete na www.marilynprague.cz, www.marilynprague.com

Marilyn

Kdy: 30. 5.–20. 9. 2013

Kde: Jízdárna Pražského hradu

Vstupné: základní – 240 Kč, snížené – 120 Kč


Další články

Reklama