MÉNĚ JE VÍCE: 4 lidé, kteří dovedli trend minimalismu k dokonalosti

Šatník, který nemá víc než třicet položek. Člověk, kterému k životu stačí jen sto věcí. Domácnost, která za rok vyproduje jen litr odpadu. Z minimalismu se stal trend, tak globální, že zasahuje čím dál víc lidí.
Napsal Vydáno 13. červen 2016
MÉNĚ JE VÍCE: 4 lidé, kteří dovedli trend minimalismu k dokonalosti
Když mi kamarádka Eva řekla, že se bude stěhovat do nového bytu, protože dvě malé děti budou potřebovat více životního prostoru, než jejich stávající příbytek, upřímně jsem ji politovala. Fuj, stěhování všech těch věcí! „Já se na to právě moc těším. Cítím, že potřebuju do svého života zase trochu nový vítr a rozhodla jsem se, že přestěhujeme jen opravdu to nejnutnější. Jsem přesvědčená o tom, že i když budu mít jen polovinu věcí, než mám teď, budu šťastnější,“ řekla mi Eva, o které si ale myslím, že je v mém okolí rozhodně zástupkyní těch uvědomělějších, kteří nenakupují v módních řetězcích a potkáte ji spíš na farmářském trhu než v supermarketu. Lidí, kteří uvažují jako Eva – a jejich život a činnosti se nesou v duchu minimalismu – příbývá. Vybrali jsme čtyři ikony tohoto trendu:
 
1. Bea Johnson: Život bez odpadu
042 ZonaFoto
 
Minulý týden zavítala do Česka Bea Johnson, průkopnice takzvaného hnutí zero waste (tedy nulového odpadu). Zní to až neuvěřitelně, ale roční odpad, který její čtyřičlenná rodina vyproduje, vměstná do jedné litrové zavařovací sklenice. Pro srovnání: průměrná rodina v České republice vyprodukuje ročně 1, 2 tuny odpadu. Blog a kniha Bey Johnson Zero Waste Home má tísíce fanoušků a spoustu z nich se snaží inspirovat – byť mít zcela bezodpadovou domácnost není tak jednoduché, spoustu lidí se jí snaží alespoň přiblížit. 
Aby nepřispívala dalším zbytečným odpadem, drží se přikázání pěti R: 
Refuse (odmítni) & Reduce (redukuj) & Reuse (opětovně používej) & Recykle (recykluj) & Rot (kompostuj). 
Tip: V Praze je skvělý obchod Bez obalu, kde si můžete nakoupit luštěniny, koření, mouky, všemožná zrna a semínka a sušené ovoce, a vše do vlastních obalů nebo přepravek. www.bezobalu.org
 
2. Dave Bruno: 100 věcí stačí
6a00d83420357653ef0134859ab776970c 800wi 1
 
Kolik osobních věcí vlastníte? Pět set? Tisíc? Pět tisíc? A nestačilo by vám jen sto? Přesně s touhle výzvou se před pár lety popasoval Dave Bruno, jeho blog 100 Things Challenge si našlo tisíce obdivovatelů a následovatelů. Ze seznamu vyškrtl jen věci, které kromě něj využívají i další členové rodiny, knihy, nářadí neosobní věci jako je nádobí nebo čistící prostředky a sbírky. Ten počet vlastně není tak důležitý – i když jsou tací, kteří jdou ještě dál a mají třeba jen 33 svých osobních věcí, ale jde o to, abychom si uvědomili, kolik zbytečných předmětů vlastníme a lépe si uvědomit, co je pro nás nezbytné, co máme opravdu rádi a co nepotřebujeme. 
 
 

Kristýna Mazánková

Další články

Reklama