Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Najděte svůj talent!

Každý má na něco talent. To není fráze. Mnoho lidí svůj talent neobjevilo, anebo dělá to, na co nemá přirozené nadání. Možná ani netušíme, že to může stát za našimi psychickými problémy.

Redakce Marianne | 14. 09. 2013


Taky znáte pocit, že to, co děláte, nemá valný smysl pro vás ani pro svět? Už několik let přešlapujete na stejné pozici, a nejenže nemáte chuť se pohnout, ale ani nevíte jak? Možná se vaše práce nesetkala s vašimi schopnostmi. Takových lidí je spousta. Vždycky ale můžete svůj život změnit k lepšímu.

Bod zlomu

Žijete, ani nevnímáte čas, utíkající měsíce, roky, a najednou přijde okamžik, kdy se zeptáte sebe sama, kde to vlastně jsem? Co tady vlastně dělám? Na takové otázky není vždy pokaždé snadno odpovědět. Pocit zmaru a života beze smyslu vás často čeká tam, kde nemáte silnou citovou vazbu. Vy nepromítáte své emoce do toho, co děláte, a stejně tak na vás působí i lidé, práce, okolí, kde právě jste. Taková situace není ojedinělá a často ji zažíváme po třicítce. „Mezi pětatřicátým a sedmatřicátým rokem nastává období, kdy se lidé zastavují a pod vlivem prvních životních krizí bilancují svůj dosavadní život. Často zjišťují, že jejich existence je zbytečná. Takový pocit souvisí s tím, že náplň jejich každodenní práce jim přijde nesmyslná a pro ně nijak nepřínosná,“ říká kouč Aleš Kalina. Většina lidí totiž vykonává práci automaticky a bez toho, že by do ní promítala svůj osobní potenciál. Právě rozvíjení a uplatnění jedinečného talentu je jedním z faktorů, který dělá člověka šťastným.

Každý je nenahraditelný

Talent každého člověka je zcela individuální záležitost a otiskuje se v něm originalita každé osobnosti. Problém nastává ve chvíli, kdy si ho nejsme vědomi, nebo jsme okolím či okolnostmi nuceni či svedeni dělat něco mimo naše přirozené nadání. Hledáním talentu se už několik let zabývá Aleš Kalina. „Každý z nás mám čtyři až šest talentů. Když ke mně přijde klient, nechávám ho zpracovat test, na základě kterého talent zjistím. Talent je totiž stejně jako veškeré vnímání sebe sama napojen na mozek, který dovnitř vysílá signály: ano, tohle chci, nebo ne, tohle nechci.“

Jinak řečeno, když něco děláte a váš mozek přijímá signál, že vás práce baví, takovou práci pak děláte s chutí a dobře. Máte chuť se v ní zdokonalovat a rozvíjet. V opačném případě na práci kašlete a je vám lhostejná. Což se zase negativně promítne do výsledků. Naši rodiče nejednoho z nás nutili dělat to, co oni považovali za dobré. Stává se tedy, že spousta z nás pracuje nerada, a v tom, co děláme, jsme průměrní.“ Aleš se snaží ukázat lidem, co je jejich přirozené nadání, a dodává jim odvahu věnovat se tomu, v čem jsou šťastní.

Kde začít

Jsou vám tyto myšlenky blízké? Pokud ano, vězte, že právě neuplatnění svého talentu může stát i za neúspěchem v jiných oblastech a celkově ‚blbého‘ pocitu ze života. Určitě mi dáte za pravdu, že pokud vás práce baví, snadno se přenesete i přes jiné životní, třeba horší, situace. „To, jestli uplatňujeme svůj talent, stojí za naším celkovým pocitem štěstí či smutku v životě. Zásadně určuje, jestli svůj život považujeme za šťastný a naplněný,“ říká Aleš Kalina.

Kde ale začít, pokud se nás to týká? Zamyslete se nad tím, co vás skutečně baví anebo, pokud se to netýká současnosti, co vás bavilo, když jste byli mladší. Proč vás mají lidé rádi, čeho si na vás cení, proč vás obdivují? Pravděpodobně tam bude skrytý váš talent – v tom totiž vynikáte a dokážete k tomu strhnout i ostatní. Pak už stačí mít odvahu hledat způsob, jak svůj život změnit tím, že začnete dělat to, v čem jste jedinečný.