Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Nechtějí vás po mateřské?

Končí vám mateřská a vám se blíží nástup do práce? Většina žen má v tomto období úzkost z toho, co je čeká.

Redakce Marianne | 2. 07. 2013

Doba se rychle mění a my máme obavy, že do rozjetého pracovního rychlíku budeme těžko nasedat. Nevíme, co se za dobu naší nepřítomnosti v práci změnilo, a často si ani nejsme jisté, zda se vůbec na svoje místo chceme vrátit. Není návrat do práce příležitost k novému rozjezdu?

Hledání práce je práce

Najít si novou práci vyžaduje hodně soustředěného úsilí a musíte počítat i s tím, že vám hledání zabere nějaký ten čas. Hledání nového zaměstnání nebo pracovního uplatnění si rozdělte do několika kroků. Ujasněte si, jakou práci chcete, podle toho, co umíte nejlépe, co děláte ráda, na kolik hodin denně a v jaké vzdálenosti od bydliště. Ujasněte si také kompromis, který jste ještě ochotna udělat. Lucie Mužíková z HR oddělení NSG Morison a současně projektová manažerka vzdělávacího projektu pro rodiče na mateřské radí, abyste se vytvořili efektivní systém práce. „Hledání zaměstnání je práce jako každá jiná a při dobře fungující organizaci a evidenci budete mít možnost analyzovat svoje výsledky, přizpůsobit svůj postup, a získáte tak větší šanci na úspěch.“

Vedle toho byste si měla doplnit a aktualizovat potřebné znalosti včetně těch, které potřebujete při přijímacím řízení. Bez znalosti toho, jak napsat životopis a motivační dopis, jak působit a reagovat při předvýběru a při interview, se do ničeho nepouštějte. Nezapomínejte sledovat, jaké se dostavují výsledky. „Když se nedostaví očekávaný úspěch, bude důvod velmi pravděpodobně v jedné z těchto věcí - množství oslovených firem, zaměření vašich aktivit, po tom bych se podívala, zda nejsou ještě jiné možnosti vašeho uplatnění, nebo vaše nasazení.“

Screen_shot_2013-07-01_at_23.22.20

Co nepodcenit

Požádejte svoje blízké o pomoc a radu. Jistě máte spoustu známých, bývalých kolegů a přátel. Ti všichni by měli vědět, že hledáte práci a jaká práce by to měla být. Vždycky, když hledám nové uplatnění, rozešlu hromadný e-mail s touto informací a nejednou se mi to osvědčilo. Nezapomenu ani na své facebookové přátele. Můžete se také poptat po lidech z daného oboru a poprosit je o setkání. Možná se najde ve vašem okolí někdo s kontaktem, který vám pomůže.

Pak je tu ještě jedna věc – podívat se na sebe cizíma očima. Na mateřské nemáme čas myslet na líčení a kosmetiku, pokud ale půjdete na pohovor, případný zaměstnavatel neomluví to, že máte odrosty s tím, že jste byla na mateřské. Nejenže to neví, ale konkurence je značná a vizuální vjemy vypovídají o mnohém. „A co ještě vám může pomoci? Vyvážený jídelníček, dostatek pohybu, kvalitní spánek, relaxace, pohoda… to vše ovlivní i to, jak vás bude potenciální zaměstnavatel vnímat,“ tvrdí Lucie Mužíková.

Stále si nejste jisti, jak na to? Pro ženy na mateřské existují podpůrné programy, v nichž získáte řadu informací i zkušeností. Spousta z nich je zdarma, jako například od NSG Morison. Nejenže se v kurzech dozvíte, jak práci najít, ale součástí je psychologická diagnostika, indiviudální poradna a koučink. To vše pak psycholog nebo HR konzultant využije při dalších rozhovorech a poradenství.

Více informace najdete na stránkách nebo facebookovém profilu.

  • Co je psychologická diagnostika

pomůže upřesnit vaše profesní zaměřen. Zjistíte, na co se hodíte, k čemu máte dobré předpoklady, jaké pracovní činnosti dlouhodobě preferujete při srovnání s mnoha jinými aj. Diagnostika dokáže zhodnotit osobnostní předpoklady pro různá povolání i aktuální motivaci.

  • Co je koučink

koučování probíhá formou rozhovoru, a to na počátku hledání zaměstnání nebo ve chvíli, kdy klient/ka cítí, že potřebuje změnu dosavadního postupu. Kouč pomáhá najít klientům svoji cestu k úspěchu a životní spokojenosti. Nehodí se to pro každého, proto se někdy nahrazuje poradenstvím, při kterém jste více směrováni k postupům a činnostem, které velmi pravděpodobně přinesou úspěch. Koučovat se dá kdykoli v průběhu vyhledávání a výběru nového zaměstnání, někdy přímo před setkáním s potenciálním zaměstnavatelem (tady je cílem především dobrá příprava, uklidnění a/nebo zvýšení nasazení), nebo zpětně s cílem analyzovat svoje aktivity a najít cesty ke zlepšení.