“Nemít doma to, co každý druhý”

“Kupuj méně, vybírej dobře,” tímhle heslem se řídí Kateřina a Michal Horákovi. Oba jsou absolventi studií produktového designu, dlouho se věnovali něčemu úplně jinému a k designu se vrátili, až když si zařizovali své nové bydlení. “Některé naše vysněné designové kousky zde nebylo možné koupit, a už vůbec ne mimo pražské showroomy. A tak nás napadlo, že si zařídíme vlastní e-shop s designem,” říkají.
Napsal Vydáno 26. říjen 2015
“Nemít doma to, co každý druhý”

Podle čeho se rozhodujete, co budete prodávat?
Je nám blízký skandinávský design a jeho bohatá tradice. Máme rádi čisté a účelné formy, přírodní materiály. V naší nabídce nejsou výhradně skandinávské značky, ale vybíráme jen takové produkty a značky, které do této filosofie zapadají. Slovo „nadčasový" zde není prázdnou frází. Vezměte si například slavnou vázu Savoy od Alvara Aalta, která se od 30. let minulého století vyrábí ve Finsku stále stejnou ruční metodou. Zásadní je pro nás také kvalita a vysoká řemeslná úroveň.

Ovlivňuje výběr i váš osobní vkus?
Jednoznačně ano. Snažíme se, aby výběr produktů byl určitým způsobem stylově konzistentní. Zjednodušeně se dá říct, že neprodáváme nic, co bychom si sami nedali k nám domů.

Jak si produkty a jednotlivé designéry vybíráte? Hledáte je na veletrzích, nebo oslovují oni přímo vás?
Jsme lidé z online prostředí, takže hodně pátráme na webu, necháváme se inspirovat na sociálních sítích jako je Pinterest či Instagram. Samozřejmě vybíráme i naživo. A je také pravda, že nám týdně přijde několik nabídek od firem či designérů, kteří by rádi svoje produkty nabízeli přes náš e-shop. Své dodavatele si však velmi důkladně vybíráme a spíše než o kvantitu nám jde o kvalitu, zachování filosofie a stylové konzistence.

Kdo jsou vaši favorité mezi designéry, jejichž produkty na webu DesignVille nabízíte?
V nabídce máme produkty od designérů věhlasných jmen jako Arne Jacobsen, Verner Panton nebo Alvar Aalto. Mezi více než stovkou designérů, jejichž produkty máme v našem sortimentu, je celá řada úžasných talentovaných tvůrců. Máme-li někoho vybrat, pak Norm Achitects - mnoho našich srdcovek pochází právě z dílny tohoto dánského designérského dua Jonas Bjerre-Poulsen a Kasper Rønn.

Myslíte si, že jsou na tom s vkusem lépe, než například před patnácti lety?
O určitou výchovu ke vkusu a příklonu ke skandinávskému designu, jeho tradici a hodnotám se v průběhu minulých let postarala IKEA. Jiné dnes je, že si lidé ve větší míře uvědomují, že masová produkce s tlakem na nízkou cenu nutně vede ke kompromisům co se týče kvality a řemeslného provedení. Naši zákazníci jsou ti, kdo dokáží ocenit právě precizní zpracování, krásné detaily, poctivé materiály a skutečný, léty prověřený nadčasový design. Nechtějí mít doma to, co každý druhý. Také opět nastává příklon k ruční výrobě a lidé chtějí věci s příběhem.

 

 

www.designville.cz

Kristýna Mazánková

Další články

Reklama