Reklama

Nenechte si ujít: Dokumenty a nezávislou filmovou scénu

Jak je na tom současný dokument? A jaká témata si filmaři nejčastěji vybírají? Jeďte se přesvědčit na tak trochu jiný filmový festival!
Napsal Vydáno 22. říjen 2014
Nenechte si ujít: Dokumenty a nezávislou filmovou scénu

Až do 28. října probíhá Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Porota vybrala přes dvě stě snímků, čtvrtina z nich bude mít v Jihlavě svou světovou premiéru. "Letošní festival vzdá skutečný hold autorské a nezávislé filmové scéně. Protože jestli se dnes někde koncentrují nezávislí tvůrci, jestli někdo či něco udává impulzy a umí rozvlnit dosti stojaté vody současné kinematografie, pak jsou to dokumentární filmy – svobodné, osobité, formálně velmi různorodé a vynalézavé, pohybující se na hraně s hraným či experimentálním filmem nebo na pomezí filmu a galerijního projektu,“ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Letošní ročník festivalu kromě již tradičních soutěžních sekcí Opus Bonum, Mezi moři, Česká radost a Fascinace představí také dvě nové soutěže. Tradiční sekce Krátká radost zaměřená na krátkometrážní snímky získala soutěžní status a v další nové soutěži První světla ocení porota nejlepší debut uvedený v rámci Opus Bonum, Mezi moři a Česká radost. Ani letos nebudou chybět retrospektivy výrazných osobností a unikátní tematické sekce.

Za Marianne doporučujeme:

Film Zuzany Piussi, která proslula svým ostrým filmem o poměrech ve slovenské justici. V Jihlavě uvede novinku Přímý přenos o týraných dětech.

Snímek o Vratislavu Brabencovi, který natočil Miroslav Janek, autor dokumentů Olga nebo Občan Havel.

Danielův svět, velmi silný příběh ze světa ‚hodných pedofilů‘ od mladé režisérky Veroniky Liškové.

Veškeré informace najdete na stránkách:
www.dokument-festival.cz

Kristýna Mazánková

Další články

Reklama