Reklama

Olga a Jiří Menzelovi: Kupte fotku a pošlete děti z Kambodže studovat!

Škola – pro jedny strašák, pro druhé krásné vzpomínky na slastné období dětských let a dospívání. Pro jiné však může znamenat vzdálený a mnohdy i nedosažitelný sen...

Napsal Zuzana Hošková Vydáno 16. listopad 2012
Olga a Jiří Menzelovi: Kupte fotku a pošlete děti z Kambodže studovat!

Také svého potomka, kterému se ráno nechce vstávat do školy, přesvědčujete argumenty typu ‚co by za to děti v Africe nebo v Asii daly'? Pak by vás mohla zaujmout prodejní výstava fotografií Děti patří do školy, jejíž výtěžek poputuje na podporu vzdělávání kambodžských dětí a mládeže.

Jejími ambasadory jsou Olga a Jiří Menzelovi. „Ne každý má to štěstí, aby se narodil do slušné země. Já jsem to štěstí měl a považuji za samozřejmé pomáhat těm, kteří jsou na tom hůře než my. V Kambodži jsme byli s mojí ženou Olgou několikrát a dobře si pamatuji, jak z přístřešků v blátě vycházely děti v čistých bílých košilkách, aby se vydaly na cestu do školy. Pěšky samozřejmě, a nevím, jak daleko to do školy měly," zdůvodňuje oscarový režisér to, proč se angažuje v tomto projektu.

Výstava představuje soubor portrétů kambodžských dětí, které ilustrují jejich nelehkou životní situaci. Tyto medailonky doslova zaplní pěší zónu v pražské ulici Na Příkopě, a to v období od 19. listopadu do 15. prosince. Od nového roku se pak akce stěhuje i do dalších českých měst. Všechny zde vystavené fotografie budou k dispozici v kvalitních kopiích, které si můžete zakoupit za cenu v řádech stokorun.

A kam vytěžené peníze poputují? Samozřejmě na dva zcela konkrétní účely. Prvním z nich je školení učitelů či vyšetření dětí s postižením a zakoupení speciálních pomůcek pro tyto děti. Druhým z nich je pak provoz školy jako takový a koupě pole, které je zásadní pro soběstačnost školy v Puoku.

Autory projektu Děti patří do školy jsou režisérka Markéta Nešlehová, fotograf a grafik Georgi Stojkov a kameraman a fotograf Jan Šuster.

Další informace naleznete ZDE.

Další články

Reklama