Reklama

Perly kousek od hranic II: Dürnstein

Přemýšlíte, kam o víkendu na výlet? Rádi byste za hranice, ale nikam moc daleko? Co do Dolního Rakouska?

Napsala Petra Pohlová, Klára Mandausová, David Zábranský Vydáno 17. říjen 2012
Perly kousek od hranic II: Dürnstein

Proč se vyplatí sem zajet? Je to velká romantika, a navíc tu mají výborné víno. Městečko Dürnstein se zhruba tisícovkou obyvatel leží přímo u Dunaje nedaleko Křemže v Dolním Rakousku. Patří do regionu Wachau, zapsaného na Seznamu kulturního dědictví UNESCO, a místní vinice na kopcích mezi světlými kameny připomínají Sicílii. Víno z nich je tak lahodné, že budete chtít jen sedět v některé z místních vináren, dívat se na řeku a ochutnávat. Ale to by byla škoda, město je krásné a stojí za prohlídku, stejně jako zámek, klášter nebo hrad kousek nad městem, kde byl vězněn král Richard Lví srdce.

Ubytovat se tu můžete třeba přímo u vinaře a máte místní úžasný ryzlink nebo veltlínské zelené přímo z první ruky. Malou lednici nebo stojan s víny často najdete přímo na pokoji. Místní vinaři a konkurenti v okolních obcích jsou nejen šikovní, protože vyrábějí skvělá vína, ale i velmi vlídní. A to nejen ke svým hostům, ale i sami k sobě. Otvírají své vinárny po domluvě tak, aby si nekonkurovali, jeden den má otevřeno ten a druhý zase další.

Když už budete v Dürnsteinu, projeďte si celou oblast Wachau, ať už autem, nebo třeba na kole – vede tu totiž podunajská cyklostezka, která měří celkem 260 kilometrů. Wachau si můžete projet i na lodi, ty výletní jezdí Křemží a Melkem a cesta stojí za to. Uvidíte křivolaké údolí Dunaje, příkré skály, lužní lesy, na svazích vinice a ovocné zahrady, to vše doplněné o zříceniny, hrady, kláštery a malebné vesnice.

CO SI KOUPIT?

Jednoznačně víno. Levnější ‚sedmičky‘ stojí okolo tří eur, dražší pak i přes deset. Ale ta chuť! Seznam otevřených vináren najdete na stránkách www.duernstein.at v sekci Heurigenkalender.

Další články

Reklama